Polecamy
Czy alergię trzeba leczyć?
ProfilaktykaUroda i zdrowie

Czy alergię trzeba leczyć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Alergia może bardzo przeszkadzać nam w codziennym funkcjonowaniu. Niestety alergicy częściej się dekoncentrują, mają problem z normalnym oddychaniem oraz cierpią na ciągły świąd skóry. Stan może się znacznie polepszyć, jeśli w porę udamy się do alergologa. Zaleci odpowiednie leki przeciwalergiczne.

Jak leczyć alergię?

W większości leczenie alergii polega na zmniejszaniu nieprzyjemnych objawów, takich jak:

  • świąd skóry,
  • katar sienny,
  • bóle głowy,
  • zaczerwienienie spojówek,
  • łzawienie z oczu,
  • problemy z oddychaniem,
  • wyciek z nosa i kichanie.

Lekarze alergolodzy zalecają miejscowe podawanie leków przeciwalergicznych, takich jak wziewy donosowe, krople do oczu czy maści. To dobry sposób na leczenie alergii, ponieważ można uniknąć niepożądanych działań ogólnoustrojowych. Wiele leków przeciwalergicznych daje niestety nieprzyjemne skutki uboczne, w tym zmniejszoną koncentrację, senność, a nawet bóle i zawroty głowy. Przy silnej alergii w trakcie pylenia roślin lub przy częstym kontakcie z alergenami leki przeciwhistaminowe są zalecane do zażywania wieczorem, tuż przed snem.

LHP zmniejszają nieżyt nosa, hamują swędzenie skóry, a także hamują produkcję śluzowej wydzieliny z nosa. Mogą też zlikwidować czasowo opuchliznę oczu oraz redukują rumień i obrzęk tkanek.

Przed ich zastosowaniem należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach oraz innych lekach, jakie przyjmujemy na co dzień.

Przy zagrożeniu życia oraz silnej astmie podawane są leki dożylne, a w skrajnych przypadkach również adrenalina.

Alergia nieleczona i bagatelizowana może doprowadzić do bardzo silnych objawów, które uniemożliwią nam normalne funkcjonowanie. Istnieje wiele sposobów na pozbycie się nieprzyjemnych objawów alergii. Warto stosować dietę bogatą w owoce i warzywa, a także w miarę możliwości zakupić do domu oczyszczacz powietrza, który zmniejszy ilość unoszących się w powietrzu alergenów. Zalecane jest również częste ścieranie kurzu oraz sprzątanie. W domu alergika lepiej sprawdzą się minimalistyczne meble, bez wielu zakamarków, łatwe do czyszczenia. Można zrezygnować też z bibelotów oraz zminimalizować ilość książek, które często mają na sobie wiele kurzu. Warto je też chować za szklaną gablotą lub często odkurzać.

Odczulanie – na czym polega?

Jedną z bardzo skutecznych metod leczenia alergii jest odczulanie. Polega ono na podawaniu w odstępach 2 lub 3 tygodniowych niewielkich dawek alergenu, dzięki czemu system immunologiczny organizmu przyzwyczaja się do alergenu. Po kilku latach odczulania objawy alergii są znikome i można zagłuszać je doraźnie za pomocą leków przeciwhistaminowych.

Przed przystąpieniem do odczulania wykonuje się testy alergiczne polegające na wykonaniu niewielkich nakłuć na przedramieniu. Za pomocą igły lekarz wykonuje bardzo małe nacięcia i wprowadza w nie skoncentrowany alergen. Po odczekaniu godziny w miejscach nacięcia pojawić się mogą niewielkie czerwone bąble.

Alergolog mierzy ich średnicę i sprawdza, na który alergen jesteśmy uczuleni. Test pozwala na dobranie odpowiedniej szczepionki z zawartym w niej alergenem. Szczepionkę przyjmuje się przed okresem pylenia, czyli między lutym a marcem. Przyjmowana jest w kilku dawkach. Odczulanie warto powtarzać, podobnie jak testy alergiczne, które pokażą, czy stosowana terapia jest efektywna.

Odczulanie można wykonać prywatnie lub na NFZ. Można je również powtórzyć po pewnym czasie, jeśli objawy alergii powrócą. Efektywność odczulania daje nawet 90-procentowe zmniejszenie objawów. To dobry sposób na leczenie uczulenia w momencie, kiedy nie możemy na stałe przyjmować leków przeciwalergicznych, np. z powodu wykonywanego przez nas zawodu.

Alternatywne leczenie alergii

Inne terapie – takie jak akupunktura, czy leczenie ziołami – są dość kontrowersyjne i nie są polecane przez lekarzy. Mogą nieco złagodzić objawy, ale nie zmniejszą naszego problemu.

W razie często występujących alergii warto sprawdzić, czy reagujemy na konkretną potrawę lub też środek chemiczny. Należy unikać alergennych potraw lub owoców, takich jak cytrusy, czy też truskawki. Przed jedzeniem warzyw i owoców dokładnie je płucz lub w miarę możliwości wyparzaj.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rolety czy zasłony – co wybrać?
Rolety czy zasłony – co wybrać?
Nie wiesz, czym przesłonić okna? Oto zalety i wady rolet i zasłon.
Jaki telewizor 50 cali kupić? Ranking
Jaki telewizor 50 cali kupić? Ranking
Szukasz telewizora o wielkości 50 cali? Zobacz nasze zestawienie i wybierz najlepszy model.
Klimatyzacja do mieszkania – na jakie jej cechy należy zwrócić uwagę?
Klimatyzacja do mieszkania – na jakie jej cechy należy zwrócić uwagę?
Klimatyzacja to coraz popularniejsze rozwiązanie w wielu mieszkaniach, zwłaszcza w czasach wzrastających temperatur i zmian klimatycznych.
Tagi
Ostatnie wpisy