Polecamy
Z jakich materiałów wybierać wyposażenie łazienki?
Urządzanie

Z jakich materiałów wybierać wyposażenie łazienki?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Podczas remontu łazienki i wymiany sprzętów sanitarnych, trzeba stanąć przed wyborem materiałów, z jakich ma być wykonane wyposażenie łazienki. Z pozoru może się to wydawać mało istotne, jednak w rzeczywistości ma ogromne znaczenie dla trwałości sprzętu, utrzymywania go w czystości czy wygody użytkowania. Obecnie na rynku jest naprawdę spory wybór, jeśli chodzi o materiały wyposażenia łazienki. Poznaj zalety oraz wady poszczególnych tworzyw.   

Wyposażenie ceramiczne   

Ceramika jest najbardziej popularnym i najpowszechniej obecnym w łazienkach Polaków surowcem. Nic w tym dziwnego, sanitariaty ceramiczne są względnie tanie, wyglądają estetycznie, ich gładka powierzchnia pozwala na łatwe czyszczenie, a wykończenie na wysoki połysk sprawia, że wyglądają one całkiem efektownie. Dużą zaletą wyposażenia ceramicznego jest łatwa dostępność, ponieważ jest w każdym, nawet słabo wyposażonym sklepie. Jeśli nie masz więc ochoty jeździć po różnych sklepach, w małym sklepie w Twojej okolicy na pewno znajdzie się ceramiczny zestaw do łazienki.

Niestety ceramika ma swój spory minus – niską trwałość. Wystarczy mocniejsze uderzenie szklanym słoiczkiem kremu czy niefortunny upadek, by umywalka pękła lub odłamał się jej element. Nie wpływa to znacząco na jej użytkowanie, ale wygląda bardzo nieestetycznie i tworzy w pomieszczeniu efekt zaniedbania. 

Wyposażenie z tworzywa sztucznego  

Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem do łazienki jest sprzęt z tworzywa sztucznego. Wanna lub umywalka wykonana w akrylu lub kwarylu jest znacznie trwalsza od ceramiki, ponieważ materiały te są odporne na uderzenia. Podobnie jak ceramika, tworzywa syntetyczne są łatwe w czyszczeniu i nie wymagają specjalnych środków i są dość odporne na ścieranie.

Jeśli jednak wybierasz wykończenie z wysokim połyskiem, musisz uważać na to, czym czyścisz te powierzchnie. Papierowe ręczniki kuchenne mogą rysować błyszczącą powłokę i prowadzić do jej zmatowienia oraz szybszego uszkodzenia. Do mycia akrylowej bądź kwarylowej wanny lub umywalki Villeroy&Boch najlepiej użyć miękkiej i delikatnej ściereczki bawełnianej lub bambusowej, ewentualnie wykonanej z mikrofibry.

Rozmaite drobne uszkodzenia można łatwo usunąć z powierzchni kwarylu. Więcej na ten temat dowiesz się z firmowej strony sklepu Villeroy&Boch

Wyposażenie z płyty wiórowej i okleiny  

Innym, tanim, ale nie najlepszym rozwiązaniem są meble łazienkowe z płyty wiórowej pokrytej okleiną. Bardzo często takie zestawy już z wpuszczoną w nie umywalką sprzedawane są w sklepach. Poza umywalką mebel składa się z blatu oraz zazwyczaj szafki lub kilku szuflad. Jest to rzeczywiście rozwiązanie funkcjonalne. Problem polega jednak na tym, że sklejka w kontakcie z wodą i wilgocią zaczyna pęcznieć, pękać i rozsadzać okleinę. Takie sprzęty są niestety najmniej trwałe i szybko będą wymagały wymiany.

Niestety takie rozwiązanie, choć kuszące ceną i funkcjonalnością, może okazać się zmarnowaniem pieniędzy, które będzie trzeba wydać jeszcze raz na demontaż umywalki i zakup nowego sprzętu.

Urządzanie łazienki może być przyjemnością, ale może też okazać się koszmarem. Wszystko zależy od tego, jak zaplanujesz pracę oraz jakie wyposażenie do łazienki wybierzesz. Jeśli masz wątpliwości co do tego, jakie wyposażenie i meble wybrać, zapytaj o radę ekipę wykończeniową, która doradzi Ci, jakie opcje są dostępne dla Twojego domu, ponieważ nie zawsze to, o czym marzysz, można zrealizować.

Zdj. główne: Steven Ungermann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Inspiracje do urządzenia nowoczesnej łazienki w bloku
Inspiracje do urządzenia nowoczesnej łazienki w bloku
Łazienki w blokach zazwyczaj mają niewielki metraż, co wcale nie znaczy, że nie można ich ciekawie urządzić. Podpowiadamy najlepsze inspiracje, które sprawdzą się w takich pomieszczeniach.
Rekuperacja – czym jest, jak działa i ile kosztuje
Rekuperacja – czym jest, jak działa i ile kosztuje
Na jakiej zasadzie działa rekuperacja? Ile kosztuje rekuperacja? Jakie są różnice między wentylacją mechaniczną a grawitacyjną?
Czy okap może się łączyć automatycznie z płytą?
Czy okap może się łączyć automatycznie z płytą?
Jak działa taki sprzęt? Podpowiadamy!
Ostatnie wpisy