Polecamy
Czym jest CNC?
Technologie

Czym jest CNC?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Fabryki, maszyny, roboty i obróbka metali – ludzie spoza branży przemysłowej rzadko kiedy mogą pochwalić się szeroką wiedzą na ten temat.

Skróty z dziedziny automatyki i robotyki są bardzo enigmatyczne, choć efekty tych procesów są obecne w codziennym życiu wielu osób. Czym jest CNC i gdzie znajduje zastosowanie? Odpowiadamy na te pytania!

CNC – co właściwie oznacza ten skrót?  

CNC to skrót terminu Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Jest to nazwa układu sterowania numerycznego, który wyposażony jest w mikrokomputer, który można dowolnie zaprogramować w sposób interaktywny. Maszynami, które najczęściej sterowane są przez CNC są są frezarki, tokarki oraz elektrodrążarki, które wycinają lub rzeźbią złożone kształty w szybki i niezwykle precyzyjny sposób. Dzięki sterowaniu numerycznemu obróbka rozmaitych materiałów, na przykład cięcie blach, jest niezwykle szybkie wygodne, niezależnie od charakteru i rozmiaru produkowanych właśnie przedmiotów.

Maszyny CNC wykorzystuje się najczęściej do obróbki drewna, metali i tworzyw sztucznych, jednak mogą one także precyzyjnie obrabiać szkło i inne materiały. Pozwala to na wykonywanie różnych, niekiedy naprawdę skomplikowanych kształtów i wzorów w niezwykle dokładny sposób, a do tego w bardzo niedługim czasie. Te cechy są wyjątkowo istotne w produkcji przemysłowej, gdzie najważniejsze jest zachowanie powtarzalności kształtu oraz szybkie działanie nawet przy bardzo dużych ilościach produkowanego towaru. 

Gdzie zastosowanie znajduje CNC? 

Maszyny sterowane numerycznie stosuje się przede wszystkim w przemyśle. Produkcja dużych objętości konkretnego towaru może być dzięki nim szybka i naprawdę precyzyjna. O ile obróbkę drewna można na niewielką skalę wykonywać ręcznie, cięcie i kształtowanie metalu to sztuka, w której ludzka ręka jest niestety bardzo zawodna. Maszyny zajmujące się laserowym wycinaniem i grawerowaniem kształtów z blachy czy drewnianej sklejki są niesamowicie dokładne, dzięki czemu każdy produkt przez nie stworzony jest identyczny i przedstawia najwyższą jakość.

Usługi CNC Radom pozwolą podnieść standard produkcji i przyspieszyć jej proces, co maksymalizuje dochody firmy. Jeśli masz przy kluczach drewniany breloczek ze swoim imieniem, przywieziony znad morza, prawdopodobnie został on wykonany właśnie przy pomocy maszyn CNC.  

Jakie przedmioty wykonane dzięki CNC masz w swoim otoczeniu? 

Poza wspomnianym już wyżej breloczkiem, z pewnością możesz znaleźć w swoim otoczeniu co najmniej kilka przedmiotów, które zawdzięczasz właśnie technologii CNC.

Szklane trofea, statuetki z grawerem czy laserowo naniesionym obrazkiem, drewniane ozdoby z wypalanym laserowo zdobieniem albo dekoracyjnymi rzeźbieniami – to najprawdopodobniej dzieło właśnie maszyn sterowanych za pomocą CNC. Wiele produkowanych masowo ozdób, pamiątek, nagród czy nawet naczyń kuchennych zazwyczaj powstaje w ten właśnie sposób. Profesjonalne maszyny CNC są zdolne także do obróbki szkła, a nawet ceramiki, dlatego kubek, z którego właśnie pijesz kawę może być dowodem na zastosowanie tej technologii w codziennym życiu. 

Zdj. główne: Daniel Smyth/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Żaluzje zewnętrzne do montażu na budynkach
Żaluzje zewnętrzne do montażu na budynkach
Współczesne budownictwo to wiele możliwości, które są w stanie wpłynąć na komfort mieszkaniowy.
Czy alergię trzeba leczyć?
Czy alergię trzeba leczyć?
Koniecznie przeczytaj ten artykuł, jeśli cierpisz z powodu kataru siennego lub wysypki. Dowiesz się, czy warto i jak leczyć alergię.
O czym pamiętać, gotując na płycie indukcyjnej?
O czym pamiętać, gotując na płycie indukcyjnej?
Jeśli gotujesz na płycie indukcyjnej lub planujesz jej zakup, powinieneś wiedzieć, jak prawidłowo gotować i pielęgnować kuchenkę.
Ostatnie wpisy