Polecamy
Elementy, które warto brać pod uwagę przy wyborze wanny
Porady domoweUrządzanie

Elementy, które warto brać pod uwagę przy wyborze wanny

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ponieważ niektóre wanny są skomplikowane w montażu, zwłaszcza jeśli mają być ustawione na innym piętrze niż parter, zakup nie może być chybiony. Weź pod uwagę wszystkie czynniki i funkcje każdego produktu, aby cieszyć się inwestycją przez wiele lat.

Materiał wykonania

Odlew polimerowy 

Tradycyjnie wanny z formowanego polimeru naśladują wygląd marmuru, granitu lub onyksu i są dostępne w wielu jednolitych kolorach. Koszt wylewania polimerów jest nieco wyższy niż akrylu, ale jego powierzchnia nie jest trwała. Z biegiem czasu żelkot staje się kruchy i odsłania znajdujący się pod nim materiał, powodując pęknięcia.

Stal emaliowana 

Najtańszą wanną jest stalowa wanna z powłoką emaliowaną. Ale ten materiał ma wady: stal przewodzi ciepło, co oznacza, że ​​woda w wannie szybko się ochładza. Powierzchnia jest łatwa do uszkodzenia, a waga jest około dwa razy większa niż w przypadku plastiku.

Żeliwo 

Wanna żeliwna jak stal pokryta jest emalią. Jednak nie tak podatna na uszkodzenia jak stal, ponieważ emaliowana powłoka jest grubsza niż w drugim wariancie, a żeliwo jest trwalsze i bardziej odporne na uderzenia. Żeliwna wanna będzie absorbować ciepło z wody, ale po podgrzaniu utrzyma temperaturę przez długi czas. Główną wadą żeliwa jest to, że waży 160-225 kg, co komplikuje instalację wanny na drugim piętrze. 

Plastik

Wanny plastikowe są wykonane z włókna szklanego lub akrylu, co zapewnia maksymalną elastyczność projektowania, ponieważ można je tworzyć w wielu kształtach. Materiał jest ciepły w dotyku i ma dobrą izolację termiczną, dzięki czemu szybkość chłodzenia wody nie jest tak duża, jak w przypadku wanien ze stali emaliowanej lub żeliwnej. Plastik to także najlżejsza wanna, ważąca około 20 kg. Chociaż nie uszkadza się łatwo, ścierne środki czyszczące mogą naruszyć powierzchnię. 

Dostarczenie wody

Wielkość wanny wpłynie na Twoje miesięczne wydatki. Typowa wanna to jedna trzecia zimnej wody i dwie trzecie ciepłej wody. Jeśli masz zbiornik ciepłej wody, czy może on zapewnić wystarczającą ilość nagrzanej wody? Wanny różnią się wielkością i mogą pomieścić 95-550 litrów. Upewnij się, że podgrzewacz jest wystarczająco duży, aby napełnić wannę gorącą wodą do około dwóch trzecich pojemności. 

Waga 

Waga bębna z tworzywa sztucznego to tylko 20 kg, podczas gdy waga bębna żeliwnego to 450 kg. Jeśli rozważasz użycie cięższych materiałów, zastanów się, czy Twoja podłoga wytrzyma ten ciężar. Po zwiększeniu ciężaru wanny, wody i personelu konieczne może być zastosowanie wsporników lub wsporników w celu wzmocnienia podłogi pod wanną. Ponadto łyżki, które są zbyt ciężkie, mogą nie być przenośne ani zbyt drogie.

Wygoda

Przed zakupem wanny sprawdź jej rozmiar. Wskocz, usiądź, wyobraź sobie, jak myjesz ciało. Czy to jest dla Ciebie odpowiednie? Nie wstydź się; to najlepszy sposób na określenie tego, czy jesteś zadowolony.

Miejsce

Zanim zakochasz się w jakimś typie wanny, musisz wiedzieć, co może pomieścić Twoja łazienka. Standardowa wanna ma 170 cm długości, 80 cm szerokości i 40 cm głębokości, ale można zastosować wiele innych rozmiarów i kształtów. Aby określić rozmiar wanny, należy dokładnie zmierzyć wielkość łazienki i drzwi.

Zwróć uwagę na położenie odpływu podłogowego, aby upewnić się, że pasuje do wybranego projektu wanny. Ponadto niektóre wanny nie pozwalają na montaż prysznica, dlatego przed zakupem sprawdź, czy zestaw wannowy jest niezbędny dla Twojej rodziny. 

Eksploatacja

Od odpowiedzi zależy, czy wystarczy tani, prosty projekt, czy też potrzebujesz czegoś niezwykłego i luksusowego. Standardowe wanny są wypełnione tylko wodą, podczas gdy wanny z hydromasażem mają dysze lub kanały, które zapewniają powietrze do masażu. Dodatkowe przedmioty w wannie są zwykle ograniczone do podłokietników lub zagłówków, uchwytów i antypoślizgowych podłóg. Istnieje wiele innych opcji, w tym regulowane głowice natryskowe, podwodne oświetlenie otoczenia, funkcje aromaterapii, podgrzewane dmuchawy i automatyczne systemy czyszczące. Im szersza wanna, tym droższa.

Co jeszcze?

Jeśli rozważasz korzystanie z wanny z hydromasażem, musisz zaplanować pompę, przełącznik powietrza i elektroniczny zegar. W wannie można zmieścić wiele pomp, ale niektórzy producenci oferują zdalne pompy, które można umieścić 1,5 metra od wanny i schować w szafce lub toaletce. W wannie można zainstalować nieelektryczny przełącznik powietrza.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*