Polecamy
Aranżacja balkonu – jak zrobić z niego przytulne miejsce?
Ogród i taras

Aranżacja balkonu – jak zrobić z niego przytulne miejsce?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Mieszkanie w bloku lub w kamienicy ma jedną zasadniczą wadę – brak otwartej przestrzeni. Najbliżej ogródka, jak możesz się znaleźć, to balkon. Zazwyczaj balkony w blokach są zaniedbane i służą, w najlepszym wypadku, do suszenia prania lub palenia papierosów. Można z nich jednak zrobić bardzo urokliwe i przytulne miejsce, w którym można przesiadywać godzinami. W jaki sposób zaaranżować balkon, aby był komfortowy i zachęcał do spędzania na nim wolnego czasu?   

Oświetlenie   

Nie jest tajemnicą, że za ogromną część uroku wystroju odpowiada właśnie oświetlenie. Piękne lampki solarne na balkon stworzą romantyczną, niezwykle klimatyczną aurę. Poświata, jaką dają sznury światełek i małe lampiony jest kluczem do tego, by balkon stał się przytulnym i miłym miejscem do relaksu i spędzania wolnego czasu. Świeczki nie są najlepszym pomysłem nie tylko dlatego, że wiatr będzie je gasił, lecz także z powodu zagrożenia, jakie stwarzają. Przelatujący ptak lub silny podmuch wiatru mogą zrzucić świeczkę, której płomień może spowodować szybko rozprzestrzeniający się pożar.   

Ozdoba balustrady balkonowej   

Większość balkonów ma bardzo minimalistyczne i niezbyt estetyczne balustrady. Od wielu lat typowym sposobem na ich udekorowanie jest zawieszenie skrzynek z kwiatami. Rzeczywiście kwiaty na balkonie są piękną ozdobą i sprawiają, że staje się on kolorowy, wesoły i pełen życia. Najpopularniejszymi kwiatami balkonowymi są pelargonie, begonie i petunie, które są bardzo odporne na trudne warunki, temperatury i wiatr. To bardzo wdzięczne gatunki roślin, ponieważ do kwitnienia poza regularnym podlewaniem, dostępem do światła słonecznego i odrobiną nawozu nic więcej im nie potrzeba.  

Innym sposobem na ozdobienie, a raczej zasłonięcie balustrady balkonowej, jest zamontowanie specjalnej osłony. Wykonane z tworzywa sztucznego, wikliny lub tkaniny parawany doskonale sprawdzają się, by zasłonić nieestetyczną balustradę.    

Huśtawka lub hamak   

Bardzo ciekawym dodatkiem na każdym balkonie będzie makramowa huśtawka lub hamak. Jeśli chodzi o montaż huśtawki, trzeba zawiesić ją na haku wkręconym w “sufit” balkonu, czyli posadzkę sąsiadów z góry. Montaż huśtawki należy skonsultować nie tylko ze spółdzielnią mieszkaniową, lecz także z sąsiadami, by ryzykować zepsucia pokojowych relacji. Choć taka huśtawka lub wiszący kokon to obecnie najmodniejsze dodatki w aranżacji balkonu, hamak jest o wiele łatwiejszy i mniej problematyczny w montażu. Można powiesić go na balustradach swojego balkonu, a przez to, że montaż jest bezinwazyjny, nie potrzebujesz nawet niczyjego pozwolenia. Relaks w hamaku na balkonie to idealny sposób na spędzenie ciepłego, letniego wieczoru.   

Ogród balkonowy   

Rośliny nadają każdej przestrzeni klimatu i uroku. W sezonie letnim na balkonie możesz stworzyć prawdziwą dżunglę. Wysoka palma Areka lub Chamedora, a także Monstery, Filodendrony i Syngonia doskonale czują się w warunkach zewnętrznych, właśnie na przykład na balkonie. W ciepłe dni, dzięki doskonałej wentylacji, dużej ilości światła słonecznego i warunkom choć trochę przypominającym naturalne środowisko, rośliny będa rosły szybciej i wypuszczać większe liście. Egzotyczne rośliny nadadzą aranżacji balkonu nie tylko przytulnego klimatu, lecz także bardzo ciekawego wyglądu.  

Zdjęcie główne: pexels.com/Tatiana Syrikova

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sklep elektryczny w Lublinie – po czym poznać najlepszy?
Sklep elektryczny w Lublinie – po czym poznać najlepszy?
Po czym można poznać sklep elektryczny w Lublinie, który zasługuje na miano najlepszego?
Jak wybrać dobry zamek do drzwi?
Jak wybrać dobry zamek do drzwi?
Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego zamka do drzwi? Podpowiadamy!
Czy agregat prądotwórczy może zasilać cały dom?
Czy agregat prądotwórczy może zasilać cały dom?
Przerwy w dostawie prądu to rzecz naturalna, która czasami ma miejsce i zapewne w przyszłości również będzie się zdarzać. Dawniej być może nie było to aż takim problemem, jak teraz, gdzie większość wyposażenia domowego wymaga podłączenia do sieci elektrycznej. Ponadto problemy z prądem w domu, mogą wynikać jeszcze z innych kwestii.
Ostatnie wpisy