Polecamy
Rolety czy zasłony – co wybrać?
Porady domoweUrządzanie

Rolety czy zasłony – co wybrać?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Oba warianty mogą pomóc skutecznie przesłonić okna – w tym są sobie podobne. Rolety to wybór przeznaczony dla bardziej nowoczesnych wnętrz. Zasłony zaś są ważną częścią wystroju np. w stylu boho czy skandynawskim. Na którą opcję warto postawić?

Za co cenione są rolety?

Uznaje się je za rozwiązanie minimalistyczne. Nic dziwnego w tym, że znajdują zastosowanie w pierwszej mierze w przypadku wnętrz nowoczesnych. Po zwinięciu są niemal niewidoczne – jednych to zachwyca, dla innych jest mankamentem. Z pewnością w dzień nie będą pełniły funkcji ozdobnej, tak jak zasłony. Dodatkowo poleca się je tym osobom, które nie lubią dokonywać zmian wystroju wnętrz. 

Rolety do niewielkich pomieszczeń

Minimalizm rolet to jednak bardzo dobra propozycja dla niewielkich pomieszczeń. Znajdują też zastosowanie przy małych oknach, które usytuowane są w dużych przestrzeniach. 

Rolety dla alergików

Wybór rolet poleca się też osobom, które mają problem z alergią na kurz. Ich zaletą jest bowiem to, że nie zbierają kurzu, który z czasem osiada na zasłonach.

Co jest przeciwwskazaniem dla wyboru rolet?

Takich przesłon na okna nie powinno się stosować w niektórych okolicznościach. Przeciwwskazaniem jest hodowla kwiatów na parapecie – można je uszkodzić podczas ruchu rolet, a rośliny mogą zostawić na materiale plamy, które trudno będzie wywabić. Będą też źle się prezentowały np. we wnętrzach typu glamour. 

Rodzaje rolet wewnętrznych

Do wyboru mamy przynajmniej kilka rodzajów rolet i żaluzji do pomieszczeń. Przy każdym z nich stosowany jest inny sposób montażu, mają inną trwałość i walory estetyczne. Będą to między innymi:

  • rolety rzymskie – są kompromisem pomiędzy funkcjami rolet a dekoracyjnym charakterem zasłon; nierzadko są bardzo kolorowe i piękne;
  • rolety austriackie – dekoracyjne, pod wpływem zwijania równomiernie się marszczą, bardzo okazale się prezentując; dobra alternatywa dla zasłon;
  • rolety w kasecie – harmonijkowe, mogą być wolnowiszące lub umieszczone na prowadnicach; są dość trwałe i łatwo się je czyści;
  • verticale – montowane w łatwy sposób, tworzy się je z pionowych pasów tkanin lub z drewna;
  • żaluzje drewniane;
  • żaluzje aluminiowe;
  • rolety dzień-noc – można stosować je w bardzo szerokim zakresie; składają się z pasków transparentnych i zaciemniających, których ustawienie dopuszcza światło lub nie;
  • rolety wolnowiszące – łatwe w montażu; składają się z tkaniny umieszczonej na rolce, którą rozwija się po pociągnięciu za sznurki;
  • rolety dachowe – przeznaczone do okien połaciowych;
  • rolety plisowane.

Dlaczego stawiamy na zasłonki? 

Piękne zasłony są z pewnością bardziej klasycznym sposobem nie tylko na zaciemnienie wnętrza, ale też stworzenie oryginalnej aranżacji wnętrza. Mamy przy tym duże możliwości: w wystrój wnętrza zasłonki mogą być wkomponowane przez kolor, deseń, ale także sam materiał, z którego są wykonane. 

Czy zasłony mogą być skuteczne w zaciemnianiu okien?

Z pewnością można sobie zapewnić odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia przy pomocy zasłon. Trzeba jednak w odpowiedni sposób je wybrać. Ciężkie zasłony, typowe dla hoteli, mogą zapewnić dużą dozę prywatności w każdej sytuacji. Dobrze też się prezentują. Materiałowe zasłonki będą też zawsze bardziej szczelnie przesłaniać przestrzeń okna, niż rolety, które najczęściej gorzej przylegają do powierzchni. 

Kiedy powinno się wybrać zasłony zamiast rolet?

Postawimy na nie wtedy, gdy chcemy mieć większe możliwości aranżacyjne. Zasłony przede wszystkim dużo łatwiej jest zmienić. Demontaż rolet, mimo że niekoniecznie musi długo trwać, jest znacznie bardziej kłopotliwy. 

Duże okna lub przestrzeń, którą można zaaranżować w efektownym stylu (np. nowojorski, glamour), sprzyjają wykorzystaniu wysokogatunkowych zasłon o odpowiednio dobranym kolorze i fakturze. Pamiętajmy, że zasłony to ponadczasowa elegancja. Nowoczesnym roletom może jej nieco brakować. Trzeba też pamiętać, że grube zasłony mogą tworzyć izolacje akustyczną i termiczną.

Pierwsza przyda się wtedy, gdy zechcemy sobie uciąć drzemkę w ciągu dnia. Odgłosy dochodzące z zewnątrz będą mniej przeszkadzać. Druga natomiast przyda się, jeśli okna są starsze i nieszczelne. 

Rolety czy zasłony? Które z nich wybrać?

W praktyce wybór jest trudny i niełatwo się zdecydować. Czasami dekoratorzy wnętrz skłaniają się do tego, żeby łączyć dekoracyjną funkcję zasłon z praktycznymi roletami. Wówczas można połączyć ze sobą oba typy przesłon, ale jedna z nich musi być zdecydowanie bardziej okazała i rzucająca się w oczy. Zwykle lepiej prezentują się właśnie wpasowane w wystrój wnętrza zasłony. Alternatywą jest wykorzystanie rolety rzymskiej. Pięknie marszczona i wykonana z dobrej jakości materiału może być prawdziwą ozdobą wnętrza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zasady wyboru funduszu inwestycyjnego: na co zwracać uwagę?
Zasady wyboru funduszu inwestycyjnego: na co zwracać uwagę?
Informacja reklamowa. Wybór funduszu inwestycyjnego to trudna decyzja, bo ona w dużym stopniu determinuje nasze potencjalne zyski lub straty. Związek z funduszem nie jest wprawdzie nierozerwalny, nie musimy w nim tkwić do przysłowiowego „końca świata i jednego dnia dłużej”, ale jednak z reguły jest to wybór przynajmniej na kilka lat.
Zioła w kosmetyce domowej – naturalne sposoby na zdrową skórę i włosy
Zioła w kosmetyce domowej – naturalne sposoby na zdrową skórę i włosy
Przywróć swojej skórze i włosom naturalny blask za pomocą prostej kosmetyki domowej. Dowiedz się, jak zioła mogą odmienić Twoją codzienną pielęgnację i polepszyć samopoczucie.
Jak skutecznie i bezpiecznie zwalczać szkodniki w domu i przemyśle?
Jak skutecznie i bezpiecznie zwalczać szkodniki w domu i przemyśle?
Poznaj praktyczne metody na bezpieczne i efektywne zwalczanie szkodników zarówno w domu, jak i w przemyśle, przy zachowaniu najwyższych standardów ekologicznych.
Ostatnie wpisy