Polecamy
Katar sienny – jak z nim walczyć domowymi sposobami?
ProfilaktykaUroda i zdrowie

Katar sienny – jak z nim walczyć domowymi sposobami?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się uciążliwego kataru. Domowe sposoby na katar często dają zaskakujące efekty w zwalczaniu jego uporczywości. Jak wyleczyć katar sienny bez wyjścia z domu?

Katar sienny to dolegliwość, z którą mierzą się wszyscy alergicy oraz osoby wrażliwe na pylące w czasie wiosny rośliny. Objawy zbliżone są do kataru obecnego również podczas przeziębienia. W aptece możemy znaleźć szeroki wybór kropli do nosa czy maści udrożniających drogi oddechowe. Jednak oprócz możliwych do zastosowania leków skuteczne są także domowe sposoby na katar, dzięki którym wizyta w aptece nie będzie konieczna.

Co to jest katar sienny?

Jest to katar alergiczny, który występuje sezonowo lub jest związany z alergenami znajdującymi się w otoczeniu. Pojawia się on zazwyczaj podczas bliskiego kontaktu z alergenem, w jego trakcie nie ma innych objawów infekcji. Dzieli się on także na katar sezonowy oraz na katar całoroczny. Wodnisty katar sezonowy towarzyszy alergikom zwykle w okresie wiosennym i letnim, kiedy kwitnie najwięcej roślin. Natomiast za katar całoroczny mogą być odpowiedzialne na przykład sierść zwierząt lub roztocza. Jednak występowanie kataru siennego może zwiększyć się również poprzez określone czynniki genetyczne. W przypadku, kiedy bliski członek rodziny boryka się z astmą lub jest bardzo wrażliwy na konkretny alergen, pojawia się spora szansa, że katar sienny również się pojawi. Dolegliwość ta dotyka nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci. Jest to niezwykle uciążliwa oraz wpływająca w negatywny sposób na jakość życia przypadłość.

Zasady alergika – czyli jak uniknąć kataru siennego?

Przede wszystkim każda osoba narażona na zmaganie się z wodnistym katarem powinna odpowiednio przygotować się do sezonu pylenia roślin. Należy zapewnić sobie kalendarz, gdzie można będzie planować swoje aktywności, zwracając uwagę właśnie na stan powietrza. W Polsce kalendarz pyleń rozpoczyna się od wiosny i trwa aż do listopada. Alergik powinien także pamiętać o regularnym płukaniu nosa, dzięki czemu pozbywać się będzie szkodliwych dla niego alergenów w trakcie występowania kataru siennego. Warto również zadbać o używanie filtrów powietrza lub przeciwpyłowych, aby w okresie szczególnego pylenia nie było konieczności wietrzenia pomieszczeń. Pranie należy suszyć wewnątrz, aby pyłki nie osiadały na materiałach. Podczas wychodzenia z domu warto założyć kapelusz i inne dodatki, które również ograniczą ilość mających kontakt z ciałem pyłków, a po powrocie najlepszym wyjściem będzie natychmiastowe wypranie ubrań.

Jak w domowy sposób pozbyć się kataru?

Jedną z podstawowych metod stosowanych przez alergików już od dawna jest właściwa higiena nosa. Należy pamiętać o płukaniu oraz regularnym oczyszczaniu dróg oddechowych. Aby wypłukać alergeny, które mogły zatrzymać się w nosie ze względu na katar sienny, odpowiednia będzie sól fizjologiczna, a nawet woda morska. Warto pamiętać również o nawadnianiu organizmu, a także nawilżaniu swojego nosa. Dużo zdziałać może także maść majerankowa, która oprócz odblokowania dróg oddechowych pomoże także z podrażnioną śluzówką. Należy zadbać o odpowiednią dietę, która będzie bogata w witaminy i wartości odżywcze, a zwłaszcza w witaminę C. Oczywiście najlepszym domowym sposobem na pozbycie się kataru siennego są inhalacje. Do ich wykonania warto poszukać w swoim domu olejków eterycznych. Najlepiej sprawdzające się olejki to na przykład eukaliptusowy, z drzewa herbacianego lub mentolowy.

Katar sienny u dziecka – jak zapobiec?

Do najlepszych domowych sposobów na katar sienny u dziecka należy po prostu nawadnianie i nawilżanie. Szybką ulgę przynosi płukanie nosa i zatok solą fizjologiczną, która pomaga oczyścić nos z zanieczyszczeń i oddziałujących negatywnie alergenów. Płukanie zapewni również dokładne nawilżenie. Często stosowane są również inhalacje, które skutecznie pomagają udrożnić nos, jednocześnie ułatwiając dziecku oddychanie. Zwykle do inhalacji dodawany jest rumianek i tymianek, które mają działanie odkażające, potrzebne przy katarze siennym. Dodatkowo można użyć do inhalacji soli fizjologicznej oraz innych środków działających w sposób przeciwzapalny. Zwykle pomocne jest także częste wietrzenie pokoju oraz spacery na świeżym powietrzu, tylko jeśli w pobliżu nie będzie czynnika wywołującego katar alergiczny. Jeżeli natomiast dziecko nie może spać ze względu na uporczywe dolegliwości spowodowane katarem, warto zapewnić mu wyższe położenie głowy niż nóg. Dzięki temu wodnisty katar nie będzie zbierał się w zatokach ani spływał po gardle, tylko swobodnie będzie opuszczał drogi oddechowe dziecka.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tworzenie własnych ozdób na świąteczny stół – krok po kroku
Tworzenie własnych ozdób na świąteczny stół – krok po kroku
Wyjątkowe, ręcznie robione dekoracje na świąteczny stół? Odkryj nasze kreatywne i praktyczne porady, które pozwolą Ci w pełni cieszyć się magiczną atmosferą Świąt.
Jaką podkaszarkę do trawy wybrać?
Jaką podkaszarkę do trawy wybrać?
Przedstawiamy podkaszarki do trawy warte uwagi! Zobacz jaką podkaszarkę powinieneś kupić, by się nie zawieść!
Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?
Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?
Poznaj kilka często stosowanych sposobów, dzięki którym możesz skutecznie i szybko przekonać się o wiarygodności dewelopera.
Ostatnie wpisy