Polecamy
Cytologia – jak często należy ją wykonywać?
Profilaktyka

Cytologia – jak często należy ją wykonywać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

To podstawowe badanie, o którym powinna pamiętać każda kobieta. Regularność w tej kwestii pozwala ocalić życie. Dowiedz się, jak często należy ją wykonywać, aby czuć się bezpiecznie.

Cytologia – po co ją wykonujemy?

Cytologia – na pewno słyszałaś o tym przesiewowym badaniu w kierunku wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Warto na wstępie podkreślić, że cytologia nie wykrywa jedynie choroby onkologicznej, ale także chociażby wirus HPV – który z kolei ma bezpośredni związek z rozwojem niektórych nowotworów.

Niektóre kobiety uważają, że w młodym wieku nie muszą wykonywać cytologii, bo nic im nie grozi. To poważny błąd – rak nie wybiera i dotyka także młode kobiety! Ponadto wcześnie wykryty nowotwór szyjki macicy bardzo dobrze rokuje. Warto więc poświęcić chwilę na badanie, które może uratować Ci życie.

Kiedy należy zrobić cytologię?

Jeżeli zastanawiasz się, czy już jest odpowiedni moment na zrobienie cytologii, podpowiadamy. Jest to badanie, które powinna wykonywać każda kobieta, która już rozpoczęła współżycie. Co jednak istotne, pierwsza cytologia powinna być wykonana nie później niż w 25. roku życia – niezależnie od tego, czy współżyjesz, zgłoś się do lekarza.

Jeżeli chodzi o moment cyklu, w którym najlepiej jest wykonać cytologię, to jest to nie później niż 4-5 dni przed planowanym rozpoczęciem miesiączki. Istotne jest, aby dzień przed badaniem powstrzymać się od współżycia.

Jak często robić cytologię?

Przyjęło się, że cytologia powinna być wykonywana nie rzadziej niż co 3 lata w przypadku, gdy nie ma podwyższonego ryzyka – w najbliższej rodzinie nie ma chorób nowotworowych, a poprzedni wynik cytologii był prawidłowy.

Jednakże wiele kobiet decyduje się na wykonywanie cytologii raz w roku, w ramach badań profilaktycznych. I właśnie takie podejście jest nam zdecydowanie bliższe. Lepiej zrobić takie badanie częściej, na wszelki wypadek!

Jak wygląda cytologia?

Rzeczywiście cytologia to badanie, które nie należy do przyjemności. Nie jest ono jednak także bolesne, co najwyżej może być delikatnie nieprzyjemne. Lekarz lub położna wprowadza do pochwy specjalną szczoteczkę, dzięki czemu pobiera nabłonek z kilku miejsc szyjki macicy.

Cytologia płynna – co to takiego?

Wiele ostatnio mówi się o cytologii płynnej jako o wysoce skutecznej metodzie badania przesiewowego. Na czym ona polega? Wymaz jest w tym przypadku pobierany z szyjki macicy za pomocą szczoteczki – podobnie jak w tradycyjnej metodzie – ale jej końcówka jest przenoszona do pojemnika ze specjalnym płynem.

Taka technika zapobiega uszkadzaniu pobranych komórek, co stanowi niewątpliwą zaletę.

Niezależnie od tego, na jaki model cytologii się zdecydujesz – tradycyjną czy płynną – nie zapomnij zapisać się na badanie!

Zdj. główne: Francisco Venâncio/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Właściwości i zalety ocieplanych donic drewnianych w aranżacji przestrzeni zewnętrznej
Właściwości i zalety ocieplanych donic drewnianych w aranżacji przestrzeni zewnętrznej
Odkryj unikalne zalety donic ocieplanych drewnem i dowiedz się, jak mogą one przeobrazić twoją przestrzeń zewnętrzną. Ta głęboko zrozumiała porada pomoże Ci zaspokoić swoje zielone palce.
15 zastosowań środka WD
15 zastosowań środka WD
WD-40 jest bardzo ważnym elementem wyposażenia każdej skrzynki z narzędziami wielu mężczyzn.
Jaki telewizor 50 cali kupić? Ranking
Jaki telewizor 50 cali kupić? Ranking
Szukasz telewizora o wielkości 50 cali? Zobacz nasze zestawienie i wybierz najlepszy model.
Ostatnie wpisy