Artykuł sponsorowany
Czosnek niedźwiedzi jest nie tylko rośliną leczniczą, ale i ozdobną. Jej liście są bardzo podobne do konwalii, jednak zapach nie pozostawia wątpliwości, że mamy do czynienia z czosnkiem. Jak go uprawiać i do czego stosować?
Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) naturalnie rośnie w lesie. Najczęściej pod drzewami. Nazwa nie wzięła się znikąd, okazuje się, że od setek lat jest to przysmak niedźwiedzi. Różni się od powszechnie stosowanego czosnku, jednak jeśli chodzi o właściwości prozdrowotne, jest równie dobry.
Czosnek niedźwiedzi ma liście, które wyglądem bardzo przypominają konwalie. Są eliptyczno-lancetowate. I to właśnie one, a nie cebulki, są najbardziej wartościowe. Roślina z reguły ma wysokość 30-40 cm i tworzy zwarte grupy.
Czosnek niedźwiedzi jest rośliną wieloletnią. Szacuje się, że przestaje rosnąć po upływie około 8-10 lat. Najlepiej uprawiać go na lekko kwaśnych glebach, bogatych w próchnicę, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych. Roślina lubi zacienione miejsca (dlatego naturalnie rośnie pod drzewami). Jeśli posadzimy ją w miejscu, gdzie ciągle dociera słońce, to dojdzie do jej szybkiego przesuszenia i zwiędnięcia. Trzeba przy tym pamiętać, że miejsce całkowicie zacienione może sprawić, że czosnek niedźwiedzi będzie dość słabo rósł i niezbyt dobrze kwitł.
Jeśli chcemy posadzić czosnek niedźwiedzi w przydomowym ogrodzie, musimy uwzględnić również fakt, że najlepsze będzie gliniasto-piaszczyste bądź gliniaste podłoże, nie może być także zbyt przesuszone i z zalegającą wodą. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie www.poradnikogrodniczy.pl
W sklepach z roślinami można znaleźć gotowe sadzonki czosnku niedźwiedziego. Oczywiście można go także uprawiać z nasion. Wówczas trzeba je wysiać jesienią w ogrodzie – bezpośrednio do ziemi w rozstawie co około 30 cm.
Gotowe sadzonki można je posadzić wiosną – najlepiej na przełomie marca i kwietnia, kiedy już ryzyko przymrozków będzie niewielkie.
Czosnek niedźwiedzi może być świetną ozdobą przydomowych ogrodów. Drobniutkie, białe kwiaty kwitną od kwietnia do czerwca. Ładnie wyglądają też liście.
Najistotniejsze są jednak właściwości lecznicze, zbliżone do tych, jakie ma czosnek pospolity. Działa bakteriobójczo, pomaga w problemach trawiennych, obniża poziom złego cholesterolu, wzmacnia serce, korzystnie wpływ ana układ krwionośny, reguluje ciśnienie, zapobiega miażdżycy oraz jest pomocny przy leczeniu chorób nowotworowych. Zapobiega także udarom mózgu oraz zawałom.
Czosnek niedźwiedzi to także cenne źródło witamin (A, E, C) oraz składników mineralnych, szczególnie żelaza.
W kuchni używa się liści czosnku niedźwiedziego, które charakteryzują się intensywnym zapachem i smakiem, bardzo podobnym, jaki ma czosnek pospolity. Różnica polega na tym, że po ich zjedzeniu nie ma niezbyt przyjemnego zapachu w ustach.
Liście czosnku niedźwiedziego mogą być dodawane do zup, kanapek, sałatek, różnych sosów czy dań mięsnych. Można je także suszyć i używać jako przyprawę np. do pieczeni.
Fot.: RitaE/pixabay.com