Polecamy
Czym i jak palić w kominku?
Porady domoweUrządzanie

Czym i jak palić w kominku?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kominek w domu wygląda pięknie i tworzy niepowtarzalny klimat. Palenie w kominku oraz utrzymanie go w czystości bywa problematyczne. By kominek służył długo i nie był szkodliwy dla środowiska, należy palić w nim odpowiednimi materiałami i w odpowiedni sposób. Podpowiadamy czym i jak palić w kominku.

Drewno do kominka

Najpopularniejszym paliwem do kominka jest drewno. Jest to najbardziej oczywista i ekonomiczna opcja. Drewniane bloki palą się bardzo długo w stosunku do swojej ceny oraz mają bardzo przyjemny zapach, który unosi się w domu zarówno wtedy, kiedy drewno leży obok kominka, jak i wtedy, gdy jest palone. Czyste, niemalowane i nielakierowane drewno jest doskonałe do spalania w kominku i są bezpieczne dla środowiska. To klejone płyty wiórowe, sklejka i drewno nasączone chemikaliami to problem podczas spalania. Jeśli ekologia jest bliska Twojemu sercu, możesz z czystym sumieniem wybrać do palenia w kominku drewniane bloki. 

Pellet drewniany do kominka

Inną możliwością jest palenie drewnianym pelletem. Są to niewielkie, twarde pałeczki, których wygląd jest z pewnością znany właścicielom kotów, ponieważ podobnym materiałem wysypuje się kuwety. Pellet wykonany jest z rozdrobnionych odpadów drzewnych – trocin, kory, itp. To rozwiązanie jest tanie i wydajne, a także ekologiczna, nie tylko nic z obróbki drewna się nie marnuje, lecz także pellet nie jest klejony czy spajany chemikaliami, a prasowany. Utrzymuje on swoją formę dzięki niskiej zawartości wilgoci (poniżej 1%). Podczas spalania tego materiału nie wytwarzają się żadne szkodliwe dla ludzi oraz środowiska substancje, powstaje mało dymu i niewiele popiołu. Dzięki temu kominek opalany pelletem łatwo jest utrzymać w czystości, a ściany i sufit nie zostaną okopcone dymem. 

Brykiet węglowy i drzewny

W większości kominków można palić brykietem węglowym, a nawet węglem kamiennym.  Brykiety węglowe mają jedną zaletę, którą jest łatwość rozpalania. Na rozpałkę wystarczy kawałek papieru lub małe skrawki drewna i podpalić, by zajął się brykiet. Stosowanie węgla w kominku jest jednak nieekologiczne i niebezpieczne dla zdrowia. Istnieje wysokie ryzyko zaczadzenia. Dodatkowo brykiet węglowy jest bardzo niepraktyczny, ponieważ podczas jego spalania powstaje mnóstwo brudu i sadzy, która brudzi kominek. Jeśli wybrałeś to paliwo, z pewnością przyda Ci się szczotka do czyszczenia komina

Brykiet drzewny jest lepszą opcją od węgla. Przede wszystkim jest czystszy w spalaniu, a do tego nie generuje czadu, który jest niezwykle niebezpieczny dla domowników. Taki brykiet wykonuje się z prasowanych trocin drewnianych. Tak, jak pellet nie zawiera on żadnych klejów ani innych substancji wiążących, a swoją formę prostopadłościanu lub walca zawdzięcza bardzo niskiej zawartości wilgoci. Podczas spalania, brykiet drzewny produkuje bardzo mało dymu oraz popiołu. Jest też bardzo wydajny, ponieważ jego gęstość jest większa od tradycyjnych drewnianych bloków o tej samej objętości, dzięki czemu pali się naprawdę długo. 

Czym rozpalić kominek?

Rodzajów rozpałek jest naprawdę wiele. Niestety nadal popularną rozpałką jest gazeta, kolorowe magazyny czy kartony. Nigdy nie należy poddawać tych materiałów spalaniu, ponieważ farba drukarska wydziela w wysokiej temperaturze bardzo trujące substancje. Najbardziej naturalną podpałką będzie posiekane drobno drewno. Fantastycznie sprawdza się do tego celu na przykład sosna. Wełna drewniana również dobrze się sprawdzi, jednak takie zwoje na podpałkę są drogie, a ścinki z drewna zawsze znajdą się tam, gdzie jest kominek. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wyczyścić szybę od drzwi piekarnika?
Jak wyczyścić szybę od drzwi piekarnika?
Masz brudny piekarnik? Przeczytaj, jak go wyczyścić skutecznie.
Praktyczne porady na temat wyboru i pielęgnacji roślin do ogrodu
Praktyczne porady na temat wyboru i pielęgnacji roślin do ogrodu
Odkryj jak wybrać najodpowiedniejsze rośliny do swojego ogrodu i dowiedz się, jak skutecznie dbać o ich zdrowie i piękno! Twoje zielone królestwo będzie cieszyć oczy każdego dnia.
Teleporady wciąż dostępne mimo czasu po pandemii
Teleporady wciąż dostępne mimo czasu po pandemii
W ostatnim roku wielu z nas przekonało się, że wizyta w przychodni nie jest konieczna do uzyskania recepty czy porady dotyczącej błahych dolegliwości, takich jak katar.
Ostatnie wpisy