Polecamy
Trawy ozdobne i róże – doskonałe połączenie!
Ogród i taras

Trawy ozdobne i róże – doskonałe połączenie!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czerwiec to okres kwitnienia róż i traw, które będą idealną dekoracją dla Twojego ogrodu. Warto jednak przemyśleć, na jakie gatunki się zdecydować i jaką kompozycję stworzyć. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat tych roślin!

Przede wszystkim zadbaj o prawidłowy dobór gatunków roślin. Nie wszystkie mogą rosnąć w swoim sąsiedztwie. Zwróć uwagę na ich docelowy rozmiar, kolor oraz to, czy możesz posadzić je w towarzystwie krzewów, pnączy czy bylin. Idealnym połączeniem będzie połączenie róż z trawami ozdobnymi. Nie wymagają dużego nakładu pracy i specjalnych warunków atmosferycznych.

Jakie róże najlepiej wybrać?

Ogrody nieopodal domów zazwyczaj nie posiadają wydzielonych stref do uprawy róż. Najczęściej to pojedyncze elementy większej aranżacji. By zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu, wybierz nasłonecznione miejsce z dobrą cyrkulacją powietrza. Najlepsze podłoże do uprawy róży to żyzne i lekkie gleby o pH 6,00–6,5.

W sklepach ogrodniczych znajdziesz szeroką paletę barw kwiatów, co pozwala na stworzenie wyjątkowych kompozycji.

Istnieje 7 grup róż o innym zastosowaniu: wielkokwiatowe, rabatowe, miniaturowe, parkowe, okrywowe, angielskie, pnące.

Oprócz tego róże możesz uprawiać na różne sposoby. Róże rabatowe i angielskie najlepiej rosną w ogrodzie, róże miniaturowe będą idealne do sadzenia w doniczkach, a dzięki różom parkowym stworzysz barwny żywopłot. Wszystko zależy od przyszłej funkcji, jaką mają spełniać rośliny.

Jeśli zdecydujesz się na posadzenie róż rabatowych, umieść je z tyłu, tak by stworzyć z nich piętrową aranżację. Dzięki temu wszystkie będą wyeksponowane, a podłoże zagospodarujesz niższymi roślinami. W skrajnych częściach rabat możesz zdecydować się na liście ozdobne typu żurawka, czyściec wełnisty, rozchodniki czy dąbrówka rozłogowa.

Staraj się unikać połączeń wielkich kwiatów z drobnymi roślinami. Kocimiętka, szałwia, przywrotnik, gipsówka wiechowata, bodziszek czy przetacznik z pewnością zginą na tle okazałych bylin. Zwróć uwagę na kolorystykę jaką chcesz zastosować. Mogą to być aranżacje złożone z dwóch kolorów lub jednobarwne kompozycje.

Jakie trawy ozdobne wybrać?

Trawy ozdobne są świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz zyskać odrobinę prywatności i stworzyć własną przestrzeń wokół domu. Wybrane gatunki traw już w przeciągu kilkunastu miesięcy stworzą odrębne ogrodzenie, przypominające żywopłot.

Wybieraj trawy rosnące najszybciej, takie jak miskant olbrzymi, trawa pampasowa czy lasecznica trzcinowata. Oprócz funkcji praktycznej, takie rośliny są świetnym wypełnieniem dla Twojej rabaty z różami. Z pewnością ożywią kompozycję, a ogród nabierze nowego wyrazu.

Przydatne wskazówki:

  • decydując się na trawę o wielobarwnych kwiatach, posadź ją w miejscu mocno nasłonecznionym;
  • rośliny wysokie z pewnością będą potrzebowały podpory, by nie ulec zniszczeniu podczas złych warunków atmosferycznych. Umieść je z tyłu rabaty, aby dopełniały aranżacje;
  • trawy posiadające liście w kolorze intensywnej zieleni najlepiej sadzić w półcieniu;
  • trawy wysokie, rozrastające się w szybkim tempie w gęste kompozycje znacznie lepiej podzielić na mniejsze grupy;
  • unikaj sadzenia dużej ilości traw, gdyż powinna być ona tylko wypełnieniem pomiędzy rabatami róż. 

Zdjęcie główne: pixel2013/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zaplanuj klimatyzator przed remontem
Zaplanuj klimatyzator przed remontem
Dobór typu urządzenia warto przemyśleć pod kątem rodzaju, wielkości pomieszczenia a także funkcji.
Poduszka gryczana, z bawełnianą poszewką wypełnioną ekologiczną łuską gryki
Poduszka gryczana, z bawełnianą poszewką wypełnioną ekologiczną łuską gryki
Istnieje wiele rodzajów poduszek, na których możemy położyć głowę podczas snu. Nasze Babcie i Mamy powszechnie używały bawełnianych, wypełnionych puchem, my śpimy na poduszkach mających w środku nieoddychające, niesprzyjające zdrowiu syntetyczne mikrowłókna.
Balia ogrodowa – jak zrobić?
Balia ogrodowa – jak zrobić?
Nie chcesz wydawać kilku tysięcy na zakup balii? Przeczytaj, jak ją zrobić!
Ostatnie wpisy