Polecamy
Jaką podkaszarkę do trawy wybrać?
Ogród i taras

Jaką podkaszarkę do trawy wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dobra podkaszarka do trawy to gwarancja komfortu, wygody, a nawet przyjemności podczas pracy! Na jej jakość wpływa wiele czynników. Kupując podkaszarkę, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na kilka ważnych aspektów – sprawdź jakich.

Informacje ogólne

Jeśli posiadasz ogród, z pewnością wiesz, jak ważna jest sprawna i wygodna podkaszarka. Pomaga ona uporać się z kępkami trawy w trudno dostępnych miejscach, takich jak brzegi trawnika przy kamieniach ozdobnych, kępy traw przy alejkach lub obszar przy samym ogrodzeniu.

Podkaszarka jest o wiele lepszym rozwiązaniem w przypadku takich miejsc niż tradycyjna kosiarka, która nie poradzi sobie już wtedy, gdy koszony teren jest nierówny.

Podkaszarką możesz przecież operować w dowolny sposób, bo jest lekka i wygodna, a efekt po jej użyciu jest naprawdę satysfakcjonujący. Na rynku istnieje dziś wiele rodzajów sprzętu tego typu. Głównie dzielimy podkaszarki na elektryczne i spalinowe, tak jak w wypadku doskonale znanych nam kosiarek standardowych. Wybierz taką podkaszarkę, dzięki której w swoim ogrodzie uzyskasz oczekiwany rezultat!

Podkaszarki elektryczne

Elektryczne sprzęty do podkaszania trawy to urządzenia stosunkowo tanie. Są łatwe w obsłudze i – co ważne – lekkie.

Ich moc oscyluje między 450 W a 550 W. Czasami spotkać można również modele o większej mocy, ale zwykle nieprzekraczającej 900 W. Średnica cięcia urządzeń tego typu to około 40 cm. Elementem, który odpowiada za ścinanie trawy w podkaszarkach elektrycznych, jest głowica wyposażona w nylonową żyłkę. Działanie podkaszarki jest niezwykle proste.

Wąsy żyłki działają jak ostre noże, które poruszają się dynamicznie, i ucinają niepożądane kępki traw na wybranej przez nas wysokości. Czasami zdarza się, że żyłki, które są w tańszych sprzętach, szybko niszczeją. Podejmując decyzję o zakupie podkaszarki elektrycznej, dobrze przeanalizujmy, czy żyłka tnąca wykonana jest z plastiku.

W niektórych modelach producenci wykorzystują noże tnące, które będą z pewnością w stanie wytrzymać o wiele dłużej. Nie uszkodzą się nawet przy zetknięciu z kamieniami lub twardymi korzeniami drzew. Jest to ich duży atut. Pamiętajmy, że lepiej wydać większą kwotę i mieć pewność, że dany model posłuży nam przez lata, niż zaoszczędzić i za rok wymieniać sprzęt na nowy.

Wadą wszystkich podkaszarek elektrycznych jest to, iż nieustannie muszą być one podłączone do źródła prądu, co przecież w warunkach zewnętrznych jest często sporym utrudnieniem. Dodatkowo kable, które montują producenci przy swoich produktach, są z reguły krótkie, co również jest problematyczne. 

Podkaszarki spalinowe

Alternatywą elektrycznej wersji podkaszarki jest model spalinowy. Przez wielu fachowców urządzenia tego typu nazywane są kosami spalinowymi. Wyposażone z reguły w silniki o mocy od 1,5 KM do 2,5 KM. Ich wadą jest to, że są zdecydowanie cięższe niż wersje elektryczne.

By ułatwić użytkownikom operowanie podkaszarkami tego typu, producenci wyposażają je w specjalistyczne pasy, które mocuje się do ciała podczas pracy. Dzięki temu ciężar rozkładany jest równomiernie na nasze plecy i barki. Mechanizm działania podkaszarek spalinowych jest prawie taki sam jak u elektrycznych.

Wprawiona w ruch żyłka tnąca w głowicy podcina trawę. Często jednak modele spalinowe dodatkowo wyposażone są w tarcze tnące. Ten rodzaj podkaszarek, ze względu na większą o kilka centymetrów średnicę cięcia, kierowany jest głównie do profesjonalistów, którzy pracują na większych powierzchniach. Cenowo spalinowa wersja jest mniej korzystna. Z reguły kosztuje więcej niż elektryczna wersja podkaszarki.

Jej atutem jest jednak to, że nie potrzebuje ona stałego źródła prądu i nie musimy martwić się o plączące się kable podczas jej użytkowania. Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest ogromny hałas podczas pracy podkaszarką spalinową. Sprzęt ten nie należy do najcichszych, ale z pewnością sprawdzi się doskonale i osiągniemy za jego pomocą idealny trawnik w ogrodzie. 

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak rozmieścić meble w małym salonie?
Jak rozmieścić meble w małym salonie?
Jakimi zasadami kierować się przy urządzaniu niewielkiego pokoju dziennego? W artykule podpowiadamy o czym warto pamiętać.
Pomysły na halloweenowe ozdoby DIY!
Pomysły na halloweenowe ozdoby DIY!
Szykujesz imprezę Halloweenową i szukasz ciekawych ozdób, które wykonasz samodzielnie? Oto nasze propozycje!
Jak naprawić cieknący kran? Sprawna wymiana uszczelek
Jak naprawić cieknący kran? Sprawna wymiana uszczelek
Cieknący kran nie daje ci spać w nocy i doprowadza Twoje nerwy do granic szaleństwa? Podpowiadamy, jak naprawić tę usterkę i uniknąć poważnej awarii.
Ostatnie wpisy