Polecamy
Jak zlokalizować wyciek wody w ścianie? – Poznaj metody wykrywania wycieków wody w domu i w mieszkaniu.
NaprawyPorady domowe

Jak zlokalizować wyciek wody w ścianie? – Poznaj metody wykrywania wycieków wody w domu i w mieszkaniu.

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wyciek wody to jedna z najczęstszych przyczyn poważnych zmian w budynku, glebie lub wyposażeniu. Nieszczelność, która nie zostanie szybko naprawiona, może doprowadzić do zalania pomieszczeń, uszkodzenia ścian, podłóg, sufitu, rozwoju pleśni i drobnoustrojów, czy uszkodzenia wyposażenia mieszkania.

Samodzielne wykrywanie wycieków wody i ich lokalizacji jest trudne, dlatego warto skorzystać z usług odpowiedniej firmy. W tym artykule dowiesz się jakie objawy mogą wskazywać na wyciek wody oraz jakie są metody ich wykrywania.

Wyciek wody – jakie są objawy?

Objawy wycieków w domu i mieszkaniu są zwykle dość oczywiste. Może pojawić się zaciek z sufitu lub ściany, co wskazuje na wyciek wody, pojawiają się plamy na ścianach, podłodze lub suficie, a także pojawia się wilgoć. Wilgotne środowisko może prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni. Zwykle, gdy na posadzce pojawi się wilgoć, przyczyną jest pęknięta rura w podłodze.

Woda może się również pojawiać w pobliżu podłączonych urządzeń, takich jak zlewy lub pralki, a także wokół zbiorników wody lub rur. Można również zauważyć, że woda pojawia się na podłodze, albo nawet, że niektóre płytki są mokre.

Warto pamiętać, że woda szuka najprostszej do pokonania grawitacyjne drogi, dlatego wilgoć w danej części domu lub mieszkania nie musi świadczyć o awarii w danym miejscu. Jeśli istnieje wyciek wody, rury będą zazwyczaj wyciekać w miejscach, w których są trudne do wykrycia.

Pozostałe objawy uszkodzenia instalacji wodnej.

Inne objawy sugerujące wycieki wody mogą obejmować zwiększony rachunek za wodę, co może wskazywać na niezauważalny wyciek wody. Warto wtedy zbadać ruch wodomierza, w tym celu można wykonać eksperyment polegający na odcięciu na 12 godzin wszystkich zaworów w budynku. Po upłynięciu tego czasu należy sprawdzić, czy odczyt wodomierza wzrósł, co wskazywałoby na to, że urządzenie odczytuje przepływ wody.

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym i posiadasz tylko jeden licznik do zimnej wody, a wynik próby (ruch na liczniku) jest negatywny, należy powtórzyć procedurę z odcięciem dopływu zimnej wody do pieca grzewczego. 

Lokalizacja wycieków wody

Jeżeli zauważyliśmy powyższe objawy nieszczelności instalacji wodnej, warto skorzystać z usług firmy specjalizującej się w wykrywaniu przecieków wody, która uzbrojona w profesjonalny sprzęt będzie w stanie zlokalizować wyciek. Lokalizacja nieszczelności instalacji wodnej musi odbyć się jak najszybciej, w przeciwnym wypadku może dojść do nieodwracalnych szkód.

Jeśli chcesz szybko sprawdzić wystąpienie ewentualnego wycieku, warto skorzystać z usług firmy PRUSDIS. Firma ta specjalizuje się w określaniu lokalizacji wycieków, jak również ocenie stopnia zawilgocenia przegród budowlanych. Przy użyciu profesjonalnych narzędzi, specjaliści badają miejsca wycieków przy instalacjach centralnego ogrzewania, ogrzewania podłogowego, wodnych i kanalizacyjnych, dzięki czemu unikniemy konieczności kucia ścian i podłóg. Niewykryte wycieki wody mogą spowodować zwarcia w instalacji grzewczej, elektrycznej, czy innej.

uszkodzenie spowodowane wyciekiem wody
Fot.: tommyandone/elements.envato.com

Metody lokalizacja wycieku wody w domu i w mieszkaniu.

Obecnie istnieje kilka popularnych sposobów na pozwalających zlokalizować wyciek wody w domu i mieszkaniu. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu możliwe jest szybkie zdiagnozowanie i usunięcie problemu. Aby zlokalizować pękniętą rurę lub inne miejsca uszkodzenia, można skorzystać z następujących sposobów:

Próby ciśnieniowe

Wykorzystanie prób ciśnieniowych jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów wykrywania wycieku wody. Do instalacji w budynku podłączany jest manometr wzorcowy, który określa ciśnienie w rurach. Aby przeprowadzić próbę szczelności, musi ona trwać około 2,5 godziny, podczas których korzystanie z dostępu do wody jest zabronione.

Pomiary wilgotności ścian

Eksperci zajmujący się wykrywaniem wycieków używają również wilgotnościomierzy, które pozwalają zmierzyć poziom wilgotności sprawdzanej powierzchni. Pomiary te są wykonywane w celu odnalezienia miejsca wycieku, ale czasami można wykorzystać je jako samodzielną metodę diagnostyczną.

Badanie gazem znacznikowym

Metoda gazowa to skuteczna metoda wykrywania nieszczelności w instalacjach. Gaz znacznikowy jest wprowadzany do instalacji wodnej i przepychany przez rury. Jeśli napotka na nieszczelność, mieszanka gazowa przedostanie się na zewnątrz i zostanie odnotowana przez specjalny detektor. Metoda ta daje świetne rezultaty, jest wykorzystywana w wielu miejscach.

Badanie kamerą termowizyjną

Wykorzystanie kamery termowizyjnej, najczęściej wykorzystywane jest do zlokalizowania wycieków ciepłej wody. Jednakże może ona być również stosowana, gdy temperatura wody jest odmienna od temperatury otoczenia. Kamera termowizyjna wykrywa tego typu anomalię temperatury, umożliwiając precyzyjne określenie miejsca wycieku, szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach. Przy użyciu kamery termowizyjnej możliwa jest lokalizacja wycieków wody w instalacji grzewczej lub sanitarnej.

Badanie kamerą inspekcyjną

Kamera inspekcyjna służy do przenikania w trudno dostępne miejsca. Pozwala ona na obserwację stanu instalacji na ekranie. Użycie tej metody ułatwia wykrywanie wycieków w instalacjach kanalizacyjnych, systemach wentylacyjnych i innych trudno dostępnych miejscach. Kamera inspekcyjna może być wyposażona w różne endoskopy i kamery, zaczynając od 6 mm, poprzez 9- i 14-milimetrowy, aż po kamery, które są w stanie badać rury o średnicy od 40 do 200 mm.

Badanie z wykorzystaniem barwników przemysłowych

Aby wykryć wycieki w instalacji, można skorzystać z metody wykorzystującej barwniki przemysłowe. Po wprowadzeniu barwnika do instalacji należy naświetlić miejsce lampą UV. W przypadku wystąpienia nieszczelności, barwnik zmieni swój kolor, wskazując tym samym lokalizację wycieku.

Metoda elektroakustyczna

Metoda ta polega na słuchaniu odgłosów wycieku przy użyciu urządzenia zwanego geofonem. Geofon to urządzenie, które służy do „nasłuchiwania” odgłosów wycieku z instalacji, która zazwyczaj znajduje się 1.5-2 metry pod ziemią. Składa się ono z super czułego mikrofonu, słuchawek oraz jednostki głównej, w której następuje analiza odbieranego sygnału.

Geofon wykorzystuje nowoczesną cyfrową technikę przetwarzania sygnałów, umożliwiającą precyzyjne wyodrębnienie (odfiltrowanie) szumu charakterystycznego dla wycieku wody, nawet przy dużym hałasie zewnętrznym.

Urządzenie posiada wymienne mikrofony, tak aby pasowało do poszczególnych warunków badania. Jego czułość jest zależna od szybkości oraz wielkości wycieku wody z uszkodzonej instalacji wodnej. Metoda ta w przypadku małych wycieków jest mniej jednoznaczna i obarczona większym ryzykiem błędnej diagnozy

Do zalet tej metody pomiarowej można zaliczyć możliwość badania każdej instalacji ciśnieniowej, niezależnie od medium, które się w niej znajduje (ciepła woda, zimna woda, para, sprężone powietrze).

Podsumowanie

Jeśli masz podejrzenia, że w Twojej instalacji występują nieszczelności, najlepiej jak najszybciej skontaktować się z firmą świadczącą usługi wykrywania przecieków. W ten sposób można uniknąć poważnych szkód, jakie mogą wyniknąć z późnego wykrycia wycieku. Specjaliści wykorzystują odpowiednią metodę do zlokalizowania miejsca wycieku wody, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Zdjęcie główne:monkeybusiness/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak otworzyć puszkę bez otwieracza?
Jak otworzyć puszkę bez otwieracza?
Chcesz otworzyć konserwę i nie masz otwieracza? Przeczytaj 5 sposobów na otwarcie puszki.
Minimalistyczny taras w ogrodzie: Jak osiągnąć efektowny wygląd przy zachowaniu prostoty
Minimalistyczny taras w ogrodzie: Jak osiągnąć efektowny wygląd przy zachowaniu prostoty
Minimalistyczny taras może być efektowny i jednocześnie zapewniać spokojną, relaksującą przestrzeń na świeżym powietrzu.
Dekoracja okien kuchennych – jak zrobić to estetycznie?
Dekoracja okien kuchennych – jak zrobić to estetycznie?
Dekoracje kuchenne to twardy orzech do zgryzienia, choćby ze względu na wilgoć panującą w pomieszczeniu. Jak więc w takiej sytuacji najlepiej udekorować okno w kuchni?
Ostatnie wpisy