Polecamy
Tłuste plamy na ścianie i szafkach? Pozbądź się ich!
Porady domoweSprzątanie

Tłuste plamy na ścianie i szafkach? Pozbądź się ich!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W każdym domu zdarzają się wypadki – pojawiają się tłuste plamy na ścianie lub szafce, zwłaszcza jeśli mamy dzieci lub zwierzęta. Niestety usunięcie takich zabrudzeń sprawia nam niemały kłopot, gdyż tłuszcz przenika przez wszystkie warstwy ściany. W jaki sposób pozbyć się tłustych plam z domowych powierzchni? Oto kilka niezawodnych sposobów! 

Czyszczenie ścian bądź blatów i frontów szafek z tłustych plam wymaga on nas wiele wysiłku a czasem i kreatywności. Jeśli nie znamy sprawdzonych sposobów, jak się ich pozbyć, w niektórych przypadkach możemy tylko pogorszyć sprawę. Musimy również pamiętać, że zawsze – zwłaszcza w kwestii ścian – liczy się czas reakcji. Najbardziej narażonymi na tłuste plamy pomieszczeniami są z oczywistych przyczyn kuchnia, jadalnia, pokój dziecięcy, a także przedpokój. To tam pryska olej oraz zdarza nam się dotykać powierzchni ściany gołymi rękoma. 

Ściany

Pianka do golenia

W przypadku ścian wszystko zależy od tego, jak szybko zareagujemy. Przy tej powierzchni szczególnie liczy się czas. Jeśli zauważysz od razu, być może wystarczy tylko przetrzeć ścianę wilgotną ściereczką z detergentem, aby usunąć plamę. Jednak kiedy to nie pomogło, możesz spróbować wywabić plamę, smarując ją pianką do golenia. Po dwóch, trzech godzinach, zmyj ją wilgotną ściereczką. Efekt tego zabiegu naprawdę może zaskoczyć. 

Ocet

Możesz również spróbować pozbyć się plamy mieszanką wody i octu w proporcji 1:1. Mieszaninę przelej do butelki z atomizerem i rozpyl na zatłuszczonej powierzchni. Pozostaw na kilka minut, następnie zmyj czystą wodą. Jeśli będzie to konieczne, powtarzaj czynność aż do całkowitego usunięcia plamy. 

Płyn do mycia szyb

Ten preparat doskonale sprawdza się szczególnie wtedy, kiedy nasze ściany pomalowaliśmy farbą lateksową bądź akrylową. Wystarczy spryskać nim plamę i odczekać kilkanaście minut, a następnie przemyć powierzchnię ciepłą wodą. 

Blaty i szafki

Mleczko do czyszczenia

Do czyszczenia blatów i szafek z tłustych plam i zacieków przeważnie używamy dostępnych na rynku mleczek do czyszczenia. Ich podstawową zaletą jest niespływanie od razu, zwłaszcza kiedy usuwamy zanieczyszczenia z frontów. Najlepsze efekty osiągamy, kiedy pozostawimy preparat na 10–15 minut, tak by składniki aktywne mogły zadziałać. Później wystarczy tylko przetrzeć wilgotną ściereczką i gotowe. 

Soda oczyszczona

Jeśli starasz się używać do sprzątania tylko naturalnych i ekologicznych metod, do usunięcia tłustych plam z szafek i blatów doskonale sprawdzi się pasta z sody oczyszczonej i wody. Możesz również przygotować płyn do spryskiwania. Na szklankę letniej wody dodaj 3–4 łyżki sody, wymieszaj, a powstałym roztworem spryskuj tłuste powierzchnie. Po kilku minutach przemyj je ciepłą wodą. 

Ocet

Tak jak w przypadku ścian również na drewnianych powierzchniach szafek doskonale sprawdzi się ocet spirytusowy. Możesz w butelce z atomizerem przygotować mieszankę 1:1 lub w przypadku trudniejszych zabrudzeń 1:2 wody i octu. Pamiętaj jednak, że ocet jest łatwopalny, więc wszystkie zabiegi wykonuj przy wyłączonej kuchence oraz otwartym oknie. 

Płyn do mycia naczyń

Siła tkwi w prostocie, dlatego najprostsze rozwiązania, które przychodzą nam do głowy, bywają najskuteczniejsze. Z tłustymi plamami na szafkach i blatach doskonale poradzi sobie płyn do mycia naczyń, który zawsze mamy w swojej kuchni. 

Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Panel winylowy vs. panele drewniane: który wybrać?
Panel winylowy vs. panele drewniane: który wybrać?
Przy wyborze podłogi do swojego domu, warto zastanowić się nad różnymi opcjami i porównać ich zalety i wady. Wśród popularnych wyborów na rynku znajdują się panele winylowe i panele drewniane. Oba rodzaje paneli mają swoje zalety i wady, więc warto zastanowić się, który z nich będzie najlepszy dla Twojego domu.
Jak odróżnić alergię od infekcji?
Jak odróżnić alergię od infekcji?
Masz katar lub kaszel, ale wcale nie jesteś pewien, czy to przeziębienie? Sprawdź, jak odróżnić alergię od infekcji!
Szablony malarskie na ścianę – lepiej kupić czy zrobić?
Szablony malarskie na ścianę – lepiej kupić czy zrobić?
Dopracowane wnętrza to coś, co nie tylko cieszy oko, ale przede wszystkim sprawia, że przebywanie w nich jest niezwykle odprężające i satysfakcjonujące, a wykonywanie zwykłych codziennych zadań po prostu wygodne.
Ostatnie wpisy