Chęć uczynienia z dziecka małego łyżwiarza zaczyna się od wyboru odpowiedniego sprzętu. Wprawdzie na rynku znajdziemy wiele interesujących modeli łyżew na początek, ale warto nieco pogłębić swoją wiedzę na temat idealnych parametrów takiego sprzętu. Czym się kierować? Oto kilka podpowiedzi.
Powszechnie uważa się, że odpowiednio wczesne zainteresowanie dziecka daną dziedziną sportu dobrze rokuje na przyszłość. W przypadku jazdy na łyżwach istnieją jednak pewne ograniczenia. Trudno jest znaleźć łyżwy w rozmiarze mniejszym niż 25. Utrzymanie równowagi na cienkich płozach wymaga tego, aby dziecko było w wieku przynajmniej 4 lat. Wcześniej można je oczywiście wprowadzać na lód, ale o nauce raczej nie ma mowy. Nie przejmujmy się jednak, gdy nasze pociechy są starsze i nie miały jeszcze okazji jeździć na łyżwach. Na nowe hobby nigdy nie jest za późno.
Jazda na łyżwach powinna być dla dziecka przyjemnością. Nie ma mowy o jakimś przymuszaniu lub ambicjonalnym podchodzeniu do tematu ze strony rodzica. Z tego właśnie powodu zakup łyżew dla dziecka jest potrzebny, ale dopiero wtedy, gdy będziemy mieć pewność, że jazda na łyżwach będzie dłuższą przygodą. Dwa lub trzy spotkania na początku przygody z lodowiskiem mogą z powodzeniem odbywać się z wypożyczonym sprzętem.
Najmłodsze dzieci korzystają często z łyżew saneczkowych, czyli wyposażonych w dwie płozy. Bardzo często są to w praktyce specjalne nakładki na obuwie. Jest to dość bezpieczny sposób na zapoznanie się najmniejszych dzieci z łyżwami, ale trzeba pamiętać o mocnym zapięciu pasków. Inaczej dziecko będzie narażone na upadek, a nawet skręcenie kostki. Bardzo szybko pojawia się odwieczny dylemat podczas nauki jazdy na łyżwach: hokejówki czy łyżwy figurowe? Pierwszy typ sprzętu jest skonstruowany tak, aby uzyskać maksymalną zwrotność przy odpowiednio dużych prędkościach. Stopa jest bardziej usztywniona, trudniej o skręcenie kostki. Bywa jednak, że łukowaty kształt płozy w takich łyżwach nie sprzyja utrzymaniu równowagi. Najczęściej więc poleca się figurówki z płaską, dość długą płozą i ząbkami.
Decydującym parametrem przy wyborze sprzętu odpowiedniej klasy będzie planowana częstotliwość jazdy na łyżwach. Zwykle doradza się, że już przy cotygodniowej jeździe powinno się wybierać sprzęt rekreacyjny, ale nieco wyższej klasy. Wydanie nieco większej kwoty na taki sprzęt pozwala wierzyć, że wytrzyma on przez dłuższy czas w formie, która zapewniać będzie bezpieczeństwo i komfortowe użytkowanie.
Jedną z niedogodności nauki jazdy na łyżwach małych dzieci jest to, że rosną bardzo szybko, wraz z nimi zaś także rozmiar ich stóp. Można więc dość łatwo skusić się na łyżwy z regulacją rozmiaru, które teoretycznie powinny służyć młodemu adeptowi łyżwiarstwa przez dłuższy czas. W praktyce jednak takie rozwiązanie się nie sprawdza. Łyżwy z regulacją rozmiaru mają zbyt długą płozę w stosunku do stopy, co przekłada się na bardzo słabą sterowność. Najczęściej wystarczy dobrać łyżwy w takim rozmiarze, jak buty dziecka. W praktyce warto jednak je przymierzyć – za stopą dziecka powinno być miejsce maksymalnie na wetknięcie jednego palca.
Rozpiętość cenowa łyżew na początek jest stosunkowo duża. Najlepszym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny, będą modele, za które zapłacimy ok. 250 złotych. Lepiej przy tym odrzucić wartości skrajne. Najtańsze łyżwy mogą bardzo szybko się zużyć. Z zakupem drogich modeli powyżej 500 zł warto jednak poczekać do momentu, gdy pasja łyżwiarska dziecka bardziej się rozwinie.