Polecamy
Sprzątanie samochodu krok po kroku – sprytnie i szybko
Porady domoweSamochód

Sprzątanie samochodu krok po kroku – sprytnie i szybko

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niezwykle ważną czynnością jest regularne sprzątanie samochodu. Zadbane wnętrze poprawia nasze samopoczucie, a tapicerka nie niszczy się tak szybko. Niestety bardzo mało osób lubi to robić. Pamiętajmy, że im bardziej zaniedbany samochód, tym więcej czasu zajmie sprzątanie. Tłuste plamy, resztki jedzenia, czy zabłocona podłoga to rzeczy, które ciężko wyczyścić. 

Jak się przygotować do sprzątania samochodu?   

Jeśli nie mamy w tym wprawy, zalecamy wszystkie czynności dokładnie zaplanować. W przypadku gdy wóz jest zaniedbany lub ostatni raz sprzątany był pół roku temu, niezwykle ważne jest użycie odpowiednich detergentów. Szczególnie gdy na tapicerce są widoczne tłuste plamy, a podłoga jest poplamiona i leżą na niej resztki jedzenia. Wiele osób do sprzątania samochodu używa wody z mydłem lub rozcieńczonego płynu do mycia naczyń. Nie są to najlepsze środki czyszczące. Mogą powodować mikrouszkodzenia wnętrza samochodu. Na rynku dostępnych jest mnóstwo detergentów, które pomogą efektywniej wyczyścić auto. 

Krótki poradnik sprzątania samochodu

Poniżej opisano jak krok po kroku posprzątać samochód. Kolejność działań jest kluczowa, ponieważ wiele osób robi to nieefektywnie. Zazwyczaj najpierw myją wnętrze auta, a potem odkurzają. To bardzo duży błąd, ponieważ podczas odkurzania drobinki kurzu osadzają się na przed chwilą wyczyszczonej powierzchni. 

  1. Czyszczenie dywaników

Przed sprzątaniem wnętrza samochodu, zaleca się wyciągnąć dywaniki z pojazdu i dokładnie je wytrzepać, a następnie odkurzyć. Jeśli używamy gumowych, to należy je dokładnie opłukać, wyczyścić preparatem do czyszczenia gumy, następnie wytrzeć ścierką i pozostawić do wyschnięcia. W przypadku dywaników z materiału zaleca się je wyprać, a następnie dokładnie wysuszyć.  

  1. Odkurzanie wnętrza samochodu

Obecnie na rynku dostępnych jest szereg akcesoriów, którymi odkurzymy samochód. Co więcej, nie trzeba mieć kilku akcesoriów, ponieważ istnieją wielofunkcyjne urządzenia odkurzające, które sprawdzają się zarówno  w domu, jak i w aucie. Odkurzanie samochodu warto zacząć od wyczyszczenia półek i trudno dostępnych miejsc. Na koniec powinna zostać odkurzona podłoga i dywaniki. Podczas sprzątania warto wymieniać końcówki odkurzacza, ponieważ zbyt twarde mogą zniszczyć kokpit samochodu. 

  1. Usuwanie plam

Kolejną czynnością jest wyczyszczenie widocznych plam na tapicerce samochodu. W tym celu warto wykorzystać specjalistyczne produkty, które dostępne są na rynku. Plamy można też usunąć domowymi sposobami – za pomocą benzyny ekstrakcyjnej lub rozcieńczonego płynu do mycia naczyń. Nie dają one jednak gwarancji na to, że usuną zaschnięte zabrudzenia. Dużo lepszą metodą jest zakup specjalnych produktów przeznaczonych do tego typu zabrudzeń. 

  1. Podsufitka samochodu

Jest często zapominanym fragmentem samochodu, a brudzi się tak samo, jak inne części auta. Pochłania parę wodną i zapachy jedzenia. Podsufitkę należy czyścić preparatem przeznaczonym do tapicerek. Najlepiej sprawdzi się ten w płynnej formie. Należy ją czyścić delikatnie, aby jej nie oderwać. 

  1. Czyszczenie kokpitu i plastikowych części

Następnie należy wyczyścić plastikowy kokpit, deskę rozdzielczą, gałkę zmiany biegów, i otwory wentylacyjne. W tym celu  zaleca się stosować specjalne produkty, które mają nie tylko właściwości czyszczące, ale i pielęgnujące. Musimy pamiętać, że na plastikowych częściach gromadzi się najwięcej kurzu, drobinek piasku, i bakterii. Z kolei otwory wentylacyjne można w prosty sposób odkurzyć. Wystarczy do tego odkurzacz i miękki pędzel. Rurę urządzenia należy przyłożyć do otworów, a pędzelkiem wymiatać zanieczyszczenia. Podczas sprzątania można zastosować sprężone powietrze. 

  1. Mycie szyb 

Szyby poleca się myć miękką gąbką i specjalistycznym płynem. Z kolei nie zaleca się stosować sprayów, ponieważ część preparatu trafia na tapicerkę. Takie czyszczenie jest nieefektywne, a dodatkowo może odbarwić delikatne elementy. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy można mrozić czereśnie?
Czy można mrozić czereśnie?
Uwielbiasz czereśnie? Zachowaj i smak i spróbuj zamrozić je, aby wykorzystać do dań nawet zimą.
Dlaczego warto mieć w swoim domu gniazdka elektryczne szklane?
Dlaczego warto mieć w swoim domu gniazdka elektryczne szklane?
Gniazdka elektryczne szklane to innowacyjne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością w dziedzinie wystroju wnętrz.
Jak wybrać kawiarkę stalową do kuchni?
Jak wybrać kawiarkę stalową do kuchni?
Czy chcesz wiedzieć, jak wybrać doskonałą stalową kawiarkę do swojej kuchni? Ten artykuł zawiera poradnik, który pomoże Ci podjąć decyzję, uwzględniając Twój styl gotowania i preferencje kawowe.
Ostatnie wpisy