Polecamy
Jak rozmrozić lodówkę? Poradnik krok po kroku
Porady domoweSprzątanie

Jak rozmrozić lodówkę? Poradnik krok po kroku

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rozmrażanie lodówki to przysłowiowa bułka z masłem? Niekoniecznie! Aby zrobić to dobrze, trzeba postępować według określonego schematu. Sprawdź nasz poradnik i zobacz, jak rozmrozić lodówkę krok po kroku.

Rozmrażanie i dokładne czyszczenie lodówki to zwyczajna czynność, którą powinniśmy robić regularnie, by nie dopuścić nie tylko do namnożenia się w niej bakterii, ale też pozbyć się nieprzyjemnych zapachów jedzeniowych. Często zabieramy się do mycia lodówki już intuicyjnie, nie zastanawiając się nad szczegółami. Warto jest jednak poznać i wcielić w życie kilka podstawowych zasad czyszczenia.

Prawidłowe rozmrożenie lodówki. Jak to zrobić?

Żeby nasz domowy sprzęt AGD działał bez zarzutu, trzeba o niego dbać. Jak więc zatroszczyć się o lodówkę? Podstawą jest jej regularne rozmnażanie, ponieważ to sposób na utrzymanie higieny jej wnętrza i zarazem zadbanie o jakość pracy tego niezbędnego w naszym domu urządzenia. Jeśli nie rozmrażamy regularnie i prawidłowo lodówki, to możemy sobie zaszkodzić. Jak?

Nagromadzona wewnątrz urządzenia warstwa lodu jest znacznym obciążeniem dla urządzenia i sprawia, że lodówka chłodzi wolniej i słabiej. A kolejne centymetry zbierającego się szronu doprowadzają do większego zużycia prądu.

Pytaniem jest, jak często powinno się rozmrażać lodówkę? To zależy głównie od modelu sprzętu – te starsze powinno się rozmrażać raz na 2 miesiące. Urządzenia nowszej generacji mogą być rozmrażane raz na sześć miesięcy. 

Oczywiście to od nas zależy, czy to będzie wystarczające. Jeśli nie zadbamy o higienę wewnątrz lodówki i nie będziemy na bieżąco czyścić jej z np. przeterminowanych produktów, to do rozmrażania i generalnego czyszczenia będzie musiało dochodzić częściej.

Krok po kroku, czyli jak rozmrozić lodówkę:

Pamiętajmy o tym, że proces rozmrażania lodówki zaczynamy od odłączenia urządzenia od zasilania. Dlatego zanim zabierzemy się do rozmrażania lodówki, musimy ją całkowicie opróżnić. Dobrze jest spożyć już otwarte produkty, ponieważ wyjmowanie ich na czas rozmrażania i ponownie wkładanie do lodówki może źle wpłynąć na ich termin przydatności. 

Jeśli produkty nie są jeszcze rozpoczęte, śmiało mogą pozostać na kuchennych blatach na czas rozmrażania lub możemy przechować je w lodówce turystycznej, o ile mamy takie poręczne urządzenie w domu. 

Teraz możemy przystąpić to etapowego mycia naszej lodówki. Wszelkie ruchome elementy, jak półki główne i poboczne, szuflady wyjmujemy i myjemy ciepłą wodą. Możemy dodać do niej odrobinę płynu do mycia naczyń. Niektórzy zamiast płynu do mycia naczyń wolą myć zarówno półki, jak i wnętrze lodówki wodą z odrobiną octu, ponieważ doskonale dezynfekuje on wnętrze chłodziarki i „zabija” wszelkie nieprzyjemne zapachy. Nie martwmy się o zapach octu, ponieważ bardzo szybko wietrzeje.

Poczekajmy, aż lód wewnątrz naszej chłodziarki stopi się i wykruszy i wtedy dokładnie ją umyjmy. Do sucha najlepiej wycierać wszystkie części lodówki ręcznikiem kuchennym lub specjalnymi ściereczkami, które można kupić niemal w każdym hipermarkecie. Kiedy wnętrze będzie już zupełnie suche, możemy włożyć umyte półki i szuflady, włączyć zasilanie urządzenia, a na końcu wstawić produkty spożywcze.

Zdjęcie główne: nrd/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zaplanować funkcjonalne wnętrze?
Jak zaplanować funkcjonalne wnętrze?
Skorzystaj z naszych wskazówek już dziś i stwórz wymarzone wnętrze, które jednocześnie będzie funkcjonalne.
Gdzie kupić i jak przechowywać ekogroszek?
Gdzie kupić i jak przechowywać ekogroszek?
Ekogroszek to popularne paliwo stałe, które jest coraz częściej wykorzystywane w kotłach i piecach centralnego ogrzewania. Dzięki swoim zaletom, takim jak wysoka wartość opałowa i niska zawartość popiołu, ekogroszek stał się alternatywnym źródłem ciepła dla węgla kamiennego i drewna. Gdzie można kupić ekogroszek oraz jak przechowywać go w domu?
Jak zlokalizować wyciek wody w ścianie? – Poznaj metody wykrywania wycieków wody w domu i w mieszkaniu.
Jak zlokalizować wyciek wody w ścianie? – Poznaj metody wykrywania wycieków wody w domu i w mieszkaniu.
W tym artykule dowiesz się jakie objawy mogą wskazywać na wyciek wody oraz jakie są metody ich wykrywania.
Ostatnie wpisy