Polecamy
Co podłożyć pod meble zamiast filcu?
NaprawyPorady domowe

Co podłożyć pod meble zamiast filcu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Podkładki pod meble to bardzo ważny, choć niepozorny sposób na oszczędność w domowym budżecie. Dzięki nim podłoga – niejednokrotnie cenna i mająca służyć przez szereg lat, znacznie dłużej będzie estetyczna i pozbawiona znaczących uszczerbków. Co jeszcze możemy wykorzystać, nie mając filcu w zasięgu ręki?

Konieczność ochrony podłogi przed nóżkami mebli

Ochrona drewnianej podłogi lub paneli podłogowych to nie tylko jej stałe czyszczenie i pokrycie odpowiednim preparatem impregnującym, ale także profilaktyka uszkodzeń mechanicznych. Te zaś często powodowane są przez przesuwanie po powierzchni nóżek różnego rodzaju mebli. Warto dodać, że niekiedy nawet warstwa ochronna nie jest w stanie zabezpieczyć przed dość potężnym naciskiem, który jest wynikiem np. przesunięcia szafy lub fotela. Niekiedy samo ustawienie ciężkiego przedmiotu na panelach ma działanie dewastujące. 

Gdzie stosujemy podkładki pod meble?

Różnego rodzaju i kształtu zabezpieczenia w formie podkładek pod meble stosujemy między innymi przy ustawianiu krzeseł, komód, kanap, łóżek, szafek lub regałów. Zastosowanie jest bardzo szerokie, ale nie zawsze dany rodzaj podkładki będzie optymalny w każdej sytuacji. Dlatego też warto lepiej się im przyjrzeć.

Nie tylko filc – jakie podkładki pod meble wybrać? 

Podkładki wykonane z filcu mają szereg zalet; między innymi są bardzo tanie i relatywnie dobrze sprawdzają się w przypadku lekkich mebli. Niestety, uciążliwość ich stosowania polega na tym, że nie są estetyczne – przyciągają brud, kurz i włosy. Do wyboru mamy jednak inne rodzaje podkładek:

  • gumowe,
  • plastikowe,
  • silikonowe,
  • piankowe,
  • korkowe.

Podkładki gumowe 

Wybierając ten rodzaj podkładek pod meble, doceniamy przede wszystkim ich antypoślizgowe działanie. Dzięki niemu w praktyce nie ma możliwości posuwania się mebli po podłodze. Zwykle wytworzone z gumy podkładki cechują się też wytrzymałością, która umożliwia długotrwałe użytkowanie. W przeciwieństwie do filcu łatwiej jest utrzymać gumę w czystości i nie ma ona tendencji do przyciągania dużych ilości brudu. 

Podkładki plastikowe

Wykonane z plastiku podkładki pod meble mocuje się w specyficzny sposób, bo poprzez zastosowanie wkrętów. Trzeba się nieco więcej natrudzić, żeby przytwierdzić taki rodzaj podkładki do szafy lub fotela. Najczęściej stosuje się go do dość masywnych mebli, których raczej się nie przesuwa. Przy sunięciu ich po podłodze plastikowe podkładki mogłyby się urwać. 

Podkładki pod meble z silikonu

Silikon jest materiałem stosowanym w bardzo wielu miejscach i sytuacjach. Nic też dziwnego, że podkładki z tego tworzywa wykorzystuje się dla zabezpieczenia mebli. Jakie są ich zalety? Przede wszystkim właśnie możliwość ich zastosowania jest niezmiennie bardzo duża. Cenimy je jako wykończenie szklanych elementów lub jako odbojniki do drzwi. Co do zasady dają duże możliwości w zakresie tłumienia hałasów i są antypoślizgowe. 

Podkładki pod meble piankowe

Łączą w sobie zalety dużej wytrzymałości i tego, że nie mają skłonności do przyciągania dużej ilości brudu. Dają przy tym stabilność szafkom, za co również wypada je cenić.

Korkowe podkładki pod meble

Ich zaletą jest odpowiednia twardość, dużo wyższa od podkładek filcowych lub silikonowych. Trudno jest je uszkodzić mechanicznie, nie przyciągają także brudu, co wypada docenić. Nie są może zbyt estetyczne, ale często można je wycinać w dowolny kształt, który akurat jest nam potrzebny.

Jaki rozmiar  i kształt podkładek pod meble jest najlepszy?

Odpowiednie dopasowanie podkładek pod meble odgrywa bardzo ważną rolę w kontekście ich właściwego ustawienia na podłodze. Zbyt wielkie podkładki będą w niezbyt estetyczny sposób wychodzić poza obręb mebli. Z kolei zbyt małe nie pozwolą na nadanie im odpowiedniej stabilności. 

Na rynku mamy też różne kształty podkładek pod meble. Zabezpieczenie wszystkich narożników otrzymamy poprzez np. zastosowanie kwadratowych lub okrągłych egzemplarzy. Na blatach stosuje się modele owalne. Najczęściej dobrym wyborem jest zakup bloczka do wycinania, który daje możliwość wycięcia odpowiadającego nam kształtu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jakie meble wyposażyć magazyn?
W jakie meble wyposażyć magazyn?
Meble magazynowe są podstawowym elementem wyposażenia na hali. Ich różne rodzaje dopasowane są do przechowywania innych towarów i sprzętów. Przekonaj się, jak umeblować magazyn.
W jaki sposób opłacić wymianę okien?
W jaki sposób opłacić wymianę okien?
Wymiana okien to konieczna naprawa dla wielu właścicieli domów, szczególnie w przypadku starszych nieruchomości, w których krótkoterminowe opcje konserwacji stają się nieefektywne lub uciążliwe.
Dlaczego warto regularnie wykonywać badania kontrolne?
Dlaczego warto regularnie wykonywać badania kontrolne?
Dlaczego warto regularnie wykonywać badania kontrolne? Sprawdź, dlaczego to kluczowe dla Twojego zdrowia!
Ostatnie wpisy