Polecamy
Czym usunąć wosk z dywanu?
Porady domoweSprzątanie

Czym usunąć wosk z dywanu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Paląca się świeca jest piękną dekoracją w domu. Niestety czasem pomimo uwagi, wosk spadnie na dywan, obrus lub mebel. W jaki sposób można skutecznie usunąć plamy z wosku?

Materiał na świece

Na początku XX w. świece wykonywane były z wosku pszczelego. Obecnie świece wyrabiane są z połączenia:

 • stearyniany – wytwarzana jest z tłuszczów zwierzęcych lub olejów roślinnych. Służy do utwardzenia parafiny, zwiększa długość palenia się świecy,
 • parafiny – jest bardzo tłusta w dotyku, jest nierozpuszczalna w wodzie, ale rozpuszcza się pod wpływem rozpuszczalników organicznych. Odporna jest na działanie kwasów i zasad.

Usuwanie wosku z dywanu

Wosk z dywanu można usunąć na kilka różnych sposobów:

Myjką parową

Przyłóż do dywanu szmatkę (najlepiej z naturalnego materiału) obok plamy i pryskaj parą miejsce, gdzie jest wosk. Gorąca para rozpuści wosk, który wsiąknie w szmatkę. Następnie tłustą plamę możesz usunąć z dywanu za pomocą płynu do mycia naczyń naniesionego na wilgotną ściereczkę. 

Lodem

Jeśli wosk jest miękki, to przyłóż do niego ściereczkę z zawiniętymi w nią kostkami lodu. Gdy wosk już stwardnieje, po prostu go zeskrob, a następnie odkurz dywan. Wosk, który pozostał, można usunąć przy pomocy szmatki zmoczonej w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Miejsce po wosku warto przetrzeć spirytusem mineralnym – usunie on jego pozostałości z dywanu.

Pasta z talku lub krochmalu i płynu do czyszczenia

Wosk można usunąć z dywanu za pomocą pasty z krochmalu lub talku z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Do krochmalu lub talku należy dodać płyn do mycia naczyń, tak aby powstała gęsta pasta. Następnie należy wetrzeć ją w dywan i pozostawić do wyschnięcia. Poplamione miejsce można wyczyścić za pomocą wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Żelazko

Plamę z wosku na dywanie można usunąć również przy pomocy żelazka i bawełnianej ściereczki lub ręcznika papierowego. Wystarczy przyłożyć materiał lub ręcznik na wyschnięty wosk, a następnie prasować do momentu, aż wosk się rozpuści. Przed wypróbowaniem tej metody należy sprawdzić na metce dywanu czy producent zezwala na użycie wysokiej temperatury. 

Mieszanka soli, sody i octu

Wosk zdrap z dywanu, a jego pozostałości możesz wyczyścić roztworem sporządzonym z soli, sody i octu. Roztwór nanieś na dywan za pomocą miękkiej szczotki i pozostaw na dłuższą chwilę. Następnie wypierz dywan szamponem do dywanów.

Terpentyna i Amoniak

Pozostałości po plamie z wosku możesz usunąć za pomocą mieszanki terpentyny i amoniaku (w proporcji 1:1). Nałóż papkę na poplamione miejsce i pozostaw na chwilę. Usuń mieszankę z dywanu za pomocą ciepłej wody i szczotki.

Usuwanie wosku z odzieży

W większości tkanin do usunięcia plamy z wosku można użyć ściereczki oraz żelazka. Przyłóż ściereczkę do plamy, a następnie prasuj ją, aż do momentu, gdy na odzieży pozostanie tylko tłusta plama. Nie należy stosować tej metody w przypadku kolorowego wosku. Usunięcie wosku z ubrania powinno być dostosowane do tkaniny, z której jest wykonane.

Sztuczne tkaniny

Wosk ze sztucznej tkaniny można usunąć szarym mydłem. A tłustą plamę po wosku zniwelujesz płynem do mycia naczyń.

Wełna i tkaniny delikatne

Z takich tkanin najlepiej jest usunąć wosk przy pomocy wacika nasączonego wodą kolońską lub spirytusem mineralnym.

Usuwanie tłustych plam po wosku

Tłuste plamy po wosku można usunąć za pomocą:

 • płynu do mycia naczyń,
 • szarego mydła,
 • mydła galasowego,
 • olejku terpentynowego,
 • spirytusu mineralnego,
 • wody utlenionej – idealna do usuwania plam po wosku z materiałów bawełnianych,
 • wody z octem – świetnie sprawdzi się na ubraniach z jedwabiu.

Usuwanie wosku z mebli

Wosk można usunąć z mebli dopiero, gdy zastygnie. Można to zrobić na kilka sposobów:

 • poprzez skrobanie nożem zawiniętym w ściereczkę,
 • terpentyną –  trzeba tylko  uważać, aby z woskiem nie usunąć z mebla lakieru,
 • gorącym strumieniem powietrza, np. podgrzanie go suszarką i wytarcie ręcznikiem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*