Polecamy
Drewniana altana w ogrodzie – od czego zacząć?
Ogród i tarasPorady domoweUrządzanie

Drewniana altana w ogrodzie – od czego zacząć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Drewniana altana w ogrodzie to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu na wolnym powietrzu, bez względu na panującą za oknem aurę. Nic więc w tym dziwnego, że jest ona tak często spotykanym elementem.  Chcąc ją wykonać w samodzielny sposób, warto jednak wiedzieć, pod jakie przepisy ona podlega oraz od czego w ogóle zacząć?

Czy altana w ogrodzie wymaga pozwolenia na budowę ?

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów altanki ogrodowe wciąż pozostają obiektem budowlanym, w rozumieniu przepisów. Dlatego, zanim jeszcze przejdzie do jej wykonania, warto wyjaśnić kwestię dotyczącą tego, czy wymaga ona zezwolenia na budowę lub informowania o zamiarze jej wykonania urzędników. Według art. 29 ustawy Prawo budowlane, altany ogrodowe nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, gdyż zaliczane są według tych przepisów do wolnostojących parterowych budynków. 

Warto jednak wiedzieć, że przepisy te mają zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do altan ogrodowych, których powierzchnia nie przekracza 35 m2. Co więcej, prawo jasno określa także to, że na każde 500 m2 działki, mogą przypadać tylko dwie altany. Dodatkowo, jeśli wymiary altany wynoszą więcej niż 25 m2, ale mniej niż 35 m2, ich budowa wymaga zgłoszenia do właściwego dla danej działki urzędu. 

Budowa altany, jak się do niej przygotować ?

Wiedząc już jakie wymiary altany są w pełni zgodne z prawem, bez konieczności dopełniania związanych z ich budową formalności, możemy przejść do kolejnej części artykułu, w której podpowiemy Ci  jak przygotować się do wykonania altany w ogrodzie. 

Krok pierwszy – wybór miejsca na altanę 

To, w jakim miejscu ogrodu będzie położna altana, zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Należy jednak pamiętać, że teren pod altanę ogrodową powinien być płaski. Warto także zwrócić uwagę na to, aby altana ogrodowa nie zasłaniała  okien w domu, zabierając tym samym dostęp do światła dziennego, co z czasem może stać się uciążliwym dla domowników problemem. 

Po wybraniu właściwego miejsca najlepiej sprawdzić jak dana wielkość altany ogrodowej będzie się wstępnie prezentować, czy nie będzie przeszkadzać w codziennych czynnościach wykonywanych w ogrodzie lub tarasować przejście. 

W tym celu najlepiej wbijając paliki i rozciągając między nimi sznurek stworzyć planowany kształt altany i sprawdzić wszystkie powyższe kwestie. 

Krok drugi – wybór materiałów do budowy

Altany ogrodowe wykonane są najczęściej z drewna. Przed jego zakupem, warto sprawdzić, czy zostało zaimpregnowane w tartaku, czy będzie wymagało dokonania tego samodzielnie. Impregnacja drewna nie należy do trudnych zadań, ale wymaga czasu. Dlatego też,  jeśli istnieje taka możliwość najlepiej kupować zaimpregnowane drewno.  

Przed rozpoczęciem budowy należy także zaopatrzyć się w elementy łączące, takie jak kotwy, wkręty, haki czy śruby. Najlepiej, aby były one wykonane z nierdzewnych materiałów, dzięki czemu nie pokryją się rdzą i będą odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. 

Wybór pokrycia dachu altany 

Kiedy mamy już zebrane pierwsze materiały pozostaje tylko wybrać  materiał, jakim pokryty zostanie dach altany ogrodowej. Najczęściej w tym celu stosuje się takie materiały jak: 

  • strzecha ze słomy lub trzciny, 
  • gonty drewniane, 
  • papa, 
  • łupek mineralny, 
  • dachówki. 

To jaka decyzja zostanie w tej kwestii podjęta, zależy wyłącznie od tego, jaki efekt wizualny chcemy uzyskać, ponieważ  każdy z tych materiałów skutecznie zabezpieczy dach altany. 

Po tym etapie możemy przystąpić  do rozpoczęcia budowy altany ogrodowej. Jeśli mamy minimum wiedzy na temat budownictwa możemy wykonać ją samodzielnie lub zlecić to zadanie fachowcom posiadającym w tej kwestii doświadczenie gwarantujące, że wybudowana altana będzie trwałą i estetyczną konstrukcją wzbogacającą przestrzeń w ogrodzie. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać wkrętarkę akumulatorową? Wykorzystaj rankingi produktów!
Jak wybrać wkrętarkę akumulatorową? Wykorzystaj rankingi produktów!
Na rynku są jednak dostępne różne modele wkrętarek akumulatorowych. Jak wybrać odpowiednią i czym się kierować podczas kupowania?
Praktyczne porady na temat pielęgnacji i uprawy krzewów ozdobnych w domowym ogrodzie
Praktyczne porady na temat pielęgnacji i uprawy krzewów ozdobnych w domowym ogrodzie
Zapraszamy na wyprawę w fantastyczny świat ogrodowych krzewów ozdobnych. Odkryj unikalne sekrety pielęgnacji, dowiedz się jak poprawnie uprawiać, zarówno dla początkujących ogrodników, jak i dla doświadczonych miłośników zieleni.
Balia ogrodowa – jak zrobić?
Balia ogrodowa – jak zrobić?
Nie chcesz wydawać kilku tysięcy na zakup balii? Przeczytaj, jak ją zrobić!
Ostatnie wpisy