Polecamy
Jakie krzesła do kuchni wybrać?
Kupuj mądrze

Jakie krzesła do kuchni wybrać?

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w każdym domu. Ważne jest, aby każda osoba, nie tylko domownik, czuł się w niej komfortowo. A jednym z najważniejszych elementów wpływających na wygodne przebywanie w naszej kuchni są właśnie krzesła. Przekonajmy się, jak dobrać odpowiednie krzesła kuchenne i co brać pod uwagę przy przeglądaniu ofert.

Czym kierować się podczas wyboru krzeseł do kuchni?

Przy wyborze krzeseł do kuchni i jadalni należy kierować się kilkoma aspektami. Najważniejsza jest ich funkcjonalność i praktyczność. Wybierając krzesła kuchenne, warto pamiętać, aby te krzesła były łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji. Kuchnia to miejsce, w którym meble są narażone na różnego rodzaju zabrudzenia i w związku z tym powinnyśmy móc szybko i bez problemu wyczyścić krzesła kuchenne.

Idealnie dobrane krzesła do kuchni powinny mieć siedzisko na takie wysokości, która umożliwia użytkownikowi siedzenie przy stole z łokciami wspartymi na blacie, przy ręce zgiętej w łokciu pod kątem prostym.

Ważna jest także wygoda i twardość krzeseł do kuchni. Dbając o wygodę siedzenia przy stole, przy zakupie należy zwrócić uwagę na wyprofilowane oparcie – idealne będą warianty, które zapewnią podparcie odcinkowi lędźwiowo-krzyżowemu.

Bardzo ważne jest odpowiednio miękkie i szerokie siedzisko. Można postawić na krzesła z poduszką lub tkaniną na siedzisku albo wybrać krzesła wykończone tapicerką.

Kolejną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest dostosowanie krzeseł do wielkości kuchni. Inne krzesła pasują do małej kuchni, a inne lepiej sprawdzą się w przestronnej kuchni.

Kupić krzesła kuchenne w komplecie ze stołem czy osobno?

Zakup kompletu, czyli stołu i krzeseł, jest najprostszym rozwiązaniem, gdyż całość współgra ze sobą rozmiarowo i wizualnie. Jednakże należy pamiętać, aby pomieszczenie kuchenne pomieściło taki zestaw. Kupno tych elementów osobno może pozwolić na pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, aczkolwiek warto zwrócić uwagę na dopasowanie tych elementów do siebie i całej aranżacji kuchni.

kuchnia w stylu skandynawskim
Fot.: elements.envato.com – Prostock-studio

Jakie krzesła pasują do małej kuchni?

We współczesnym budownictwie najczęściej pojawiają się małe kuchnie, co może być problematyczne pod względem aranżacji tego pomieszczenia. W niewielkich kuchniach świetnie sprawdzą się krzesła kuchenne bez podłokietników – pozwolą na wsunięcie do stołu większej ilości krzeseł. Ciekawym elementem małej kuchni będą także krzesła w geometrycznych kształtach. Odznaczają się one smukłą formą, a także umożliwiają wstawienie do kuchni większej ilości krzeseł.

Eleganckie, ażurowe krzesła również świetnie sprawdzą się w niewielkiej kuchni urządzonej w nowoczesnym stylu.

Składane krzesła do małej kuchni

Nietypowym rozwiązaniem mogą być krzesła składane. Są to niezwykle praktyczne krzesła, gdyż ułatwiają sprzątanie kuchni, a szczególnie mycie podłogi – wystarczy złożyć krzesło kuchenne. Co więcej, meble te pozwalają na zaoszczędzenie przestrzeni w kuchni – mogą być składane między posiłkami, a w przypadku wizyty gości możemy wyciągnąć dodatkowe siedziska.

Przy zakupie krzeseł do kuchni zwróć uwagę na ich części ruchome, gdyż to one wpływają na stabilność, wytrzymałość i wygodę użytkowania tych krzeseł.

Krzesła kuchenne a styl wnętrza

Planując aranżację kuchni, warto krzesła dobrać do wystroju kuchni. Na rynku jest szeroki wybór krzeseł – bez problemu dopasujemy krzesła do wymarzonej aranżacji. Wybierając krzesła kuchenne do konkretnego stylu, trzeba w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na materiał wykonania.

Nowoczesne krzesła

Nowoczesne krzesła do kuchni wykonane z tworzywa sztucznego to relatywna nowość na rynku. Po minimalistyczne modele najczęściej sięgają ludzie młodzi, ale nie jest to regułą. Nowoczesne krzesła do kuchni charakteryzują się geometrycznymi kształtami i formami, nietypowymi proporcjami czy łączeniem różnych materiałów.

Ozdobne kuchenne krzesła

W kuchni w stylu glamour idealnie sprawdzą się krzesła kuchenne na złotych nóżkach lub płozach. Pasować będą też krzesła o większych rozmiarach, a także te obite elegancką, pikowaną tkaniną lub ozdobioną guzikami tapicerką. 

Drewniane krzesła do kuchni

Drewno jest bardzo wdzięcznym materiałem, który odnajdzie się w najróżniejszych aranżacjach – m.in. we wnętrzach loftowych, klasycznych i skandynawskich. Kolor drewnianych krzeseł też może być różny i dopasowany do całego wnętrza. Drewno to też surowiec, który jest łatwy w konserwacji – żeby je odnowić, wystarczy za pomocą papieru ściernego zeszlifować wierzchnią warstwę drewna, a potem pokryć je lakierem.

Drewniane krzesła są eleganckie, a do tego stosunkowo niedrogie.

Kuchnia w stylu skandynawskim

Kuchnie w stylu skandynawskim są najczęściej utrzymane w jasnych i chłodnych barwach. Idealnie sprawdzą się tutaj białe krzesła wykonane z drewna. Ten styl to między innymi praktyczne krzesła, który są niezwykle łatwe w czyszczeniu.

Krzesła tapicerowane

Dużą popularnością cieszą się kuchenne krzesła tapicerowane. Możemy wybrać skórę naturalną, eko-skórę czy też welur. Welur jest materiałem, który tworzy na krześle powłokę bardzo trudną do zniszczenia.

Tapicerowane krzesła z oparciem mogą być w całości pokryte materiałem, ale możemy także zdecydować się na tapicerkę tylko na fragmencie krzesła, np. tylko na siedzisku.

Tapicerka w czarnym kolorze doda całemu wnętrzu eleganckiego i nowoczesnego charakteru, natomiast różowy odcień idealnie pasuje do romantycznych wnętrz.

Eko-skóra

Eko-skóra jest tańszą alternatywą skóry naturalnej. Jest to materiał sztuczny, pokryty poliuretanem lub polipropylenem. Eko-skóra jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i na wilgoć, a także nie naciąga się i nie marszczy. Praktyczne krzesła kuchenne pokryte eko-skórą są niezwykle łatwe w czyszczeniu.

Krzesła kuchenne z eko-skóry dostępne są w całej gamie najróżniejszych wzorów, kolorów i faktur.

W przeciwieństwie do krzeseł tapicerowanych skórą naturalną te krzesła do kuchni nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych. Aczkolwiek, przy zakupie należy zwrócić uwagę na jakość eko-skóry, gdyż ta kiepskiej jakości będzie się kruszyć.

przytulna kuchnia z małymi krzesłami
Fot.: elements.envato.com – LightFieldStudios

Hokery

Hokery to wysokie krzesła, nawiązujące do siedzisk pubowych. Stołki barowe pasują do kuchni urządzonej w stylu nowoczesnym, sprawdzą się też w kuchniach niewielkich rozmiarów. Najczęściej stawiane są przy wyspie kuchennej lub barku. Na rynku dostępna jest cała gama różnych rodzajów hokerów – drewniane, tapicerowane, metalowe i wykonane z tworzyw sztucznych.

Taborety

Taborety zazwyczaj wykonane są z drewna i są to bardzo praktyczne meble. Można wsunąć je pod stół, bez problemu przenosić, gdyż są bardzo lekkie oraz są łatwe do utrzymania w czystości. Taborety sprawdzą się w kuchniach urządzonych w stylu rustykalnym, vintage i retro.

Krzesła do kuchni i jadalni – podsumowanie

Wygodne krzesła w kuchni i jadalni to jedne z najważniejszych mebli w całym domu. Urządzając kuchnię, należy pamiętać, aby dopasować te meble to wielkości i aranżacji pomieszczenia. Ze względu na użytkowy charakter tych pomieszczeń, przy wyborze krzeseł największą wagę powinno się przykładać do ich praktyczności – powinny być przede wszystkim odporne na zabrudzenia, łatwe w czyszczeniu i wygodne dla siedzących nań osób.

Zdjęcie główne: elements.envato.com – pro_creator

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie
Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie
Mrówki potrafią być nie lada problemem w ogrodach. Sprawdź sposoby na ich pozbycie się!
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – dlaczego warto?
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – dlaczego warto?
Planujesz udostępnić swoje mieszkanie lokatorom? To dobry sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy.
Co zamówić przed budową domu?
Co zamówić przed budową domu?
Dowiedz się, jak podzielić pierwsze etapy budowy oraz jakie materiały budowalne i inne narzędzi i akcesoria należy zakupić podczas każdego z nich.
Ostatnie wpisy