Polecamy
Jak kupować dobrej jakości jajka?
Kupuj mądrze

Jak kupować dobrej jakości jajka?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Od dłuższego czasu my jako konsumenci coraz częściej przedkładamy wysoką jakość nad niską cenę. Dzieje się tak nie tylko w przypadku elektroniki, ubrań czy kosmetyków, ale również produktów spożywczych. Niestety nie zawsze udaje nam się rozpoznać produkty dobrej jakości. Co więcej, w ich przypadku nie zawsze działa również zasada im droższe, tym lepsze. Tak zdarza się na przykład w przypadku jajek. 

Wysokiej jakości jajka, czyli jakie? 

Jajka to jeden z produktów, przy których wysoka jakość jest kluczowa. Jeśli lubimy do śniadania ugotować sobie jajko na miękko bądź na twardo, usmażyć jajecznicę czy przygotować omlet, łatwo rozpoznamy jajka dobrej jakości. W jaki sposób? Po prostu będą lepsze w smaku.

Już sam wygląd jajka potrafi nam wiele powiedzieć o jego jakości. Niska jakość jaj może objawiać się cienką skorupką i jasnożółtym kolorem żółtka. Smak jajka jest istotny nie tylko, kiedy jest podstawowym składnikiem dania. To także kluczowy wyznacznik podczas wypieków czy przyrządzania bardziej skomplikowanych potraw, w których niska jakość jaj może wpłynąć na całe danie, nawet jeśli pozostałe produkty będą z najwyższej półki. 

Gdzie kupować jajka? 

To chyba najważniejsze pytanie w przypadku, kiedy zastanawiamy się, jak kupować jajka dobrej jakości. Przeważnie kluczowe okazuje się miejsce, w którym dokonujemy zakupu. Nie ma co ukrywać, że najlepsze i najsmaczniejsze jajka kupimy u zaufanego rolnika z pobliskiej wsi, dla którego ważne jest to, czym karmi swoje podopieczne. Kury z mniejszych gospodarstw mają również szansę na wyjście na zewnątrz czy chociażby podziobanie zielonej trawy. Kiedy zdecydujemy na się zakupy u konkretnego hodowcy, warto choć raz pojechać, zobaczyć warunki, w jakich przebywają kury, a także dopytać o takie kwestie, jak opieka weterynaryjna nad zwierzętami. To daje nam niemal pewność co do wysokiej jakości produktu.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma taką możliwość. Wtedy dobrym wyjściem jest udanie się do sklepu z ekologiczną żywnością. Sprzedawane tam produkty muszą spełniać wysokie normy. Jeśli wybierzemy mniejszy punkt z lokalnymi uprawami, możemy być niemal pewni naprawdę wysokiej jakości, gdyż ten biznes nie wybacza błędów, a właściciele nie mogą sobie pozwolić na niesprawdzone produkty. Najmniej bezpiecznym miejscem zakupu jajek są targi i rynki, gdzie kupujemy produkt od osób nieznajomych. Tu niestety nie będziemy w stanie zweryfikować prawdomówności, a przez to i jakości sprzedawanego przez sprzedawcę towaru.

Podczas zakupów warto zwracać uwagę na jak najświeższe egzemplarze i właśnie o nie prosić sprzedawców. Kiedy kupujemy jajka od sprawdzonego rolnika, możemy poprosić go nawet o niemycie sprzedawanych nam jaj, co dodatkowo sprawi, że dłużej pozostaną świeże.

Jajko dobre na wszystko? 

Jajka to bez wątpienie bomby witaminowe, które powinny znajdować się w diecie każdego z nas. W swoim składzie mają między innymi witaminy A, D, E, K i B12. Są jednymi z najwartościowszych źródeł białka, a ponadto zawierają wapń, żelazo i potas. Niestety jajka część swoich zdrowotnych właściwości tracą podczas wysokiej obróbki termicznej. Dlatego, jeśli zależy nam na jedzeniu wszystkiego, co w nich najlepsze, zalecamy spożywać je ugotowane na miękko, w postaci lekko ściętej jajecznicy lub jajek sadzonych.

Zdj. główne: Monserrat Soldú/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • gensjanum kossakowskie 12.08.2022

    nie ma to jak zacząć dzień od jajka gotowanego 5 min + jakaś kanapka + kawa + banan. na czymś takim wstając o 7:00 można wytrzymać bez jedzenia do 16

Rekomendowane
Jak zrobić serce na ścianie ze zdjęć?
Jak zrobić serce na ścianie ze zdjęć?
Chcesz mieć ciekawą ozdobę na ścianę? Przeczytaj, w jaki sposób zrobić serce ze zdjęcia.
Tablica manipulacyjna – krok po kroku zrób ją sam
Tablica manipulacyjna – krok po kroku zrób ją sam
Tablice manipulacyjne to produkt bliski sercu każdego rodzica. Mając dziecko, prędzej lub później taka tablica pojawi się w twoim domu. Jest to nieoceniona pomoc w rozwoju zdolności manualnych i poznawczych dziecka, zapewniając mu kreatywne zajęcie na długie godziny.
Książki na wakacje – ciekawe i przydatne tytuły na rok 2021
Książki na wakacje – ciekawe i przydatne tytuły na rok 2021
Co czytać w czasie letniego urlopu? Przygotowaliśmy ranking najnowszych propozycji dla miłośników książek. Sprawdź, co warto przeczytać w czasie wakacji 2021.
Ostatnie wpisy