Polecamy
Jak kupować dobrej jakości jajka?
Kupuj mądrze

Jak kupować dobrej jakości jajka?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Od dłuższego czasu my jako konsumenci coraz częściej przedkładamy wysoką jakość nad niską cenę. Dzieje się tak nie tylko w przypadku elektroniki, ubrań czy kosmetyków, ale również produktów spożywczych. Niestety nie zawsze udaje nam się rozpoznać produkty dobrej jakości. Co więcej, w ich przypadku nie zawsze działa również zasada im droższe, tym lepsze. Tak zdarza się na przykład w przypadku jajek. 

Wysokiej jakości jajka, czyli jakie? 

Jajka to jeden z produktów, przy których wysoka jakość jest kluczowa. Jeśli lubimy do śniadania ugotować sobie jajko na miękko bądź na twardo, usmażyć jajecznicę czy przygotować omlet, łatwo rozpoznamy jajka dobrej jakości. W jaki sposób? Po prostu będą lepsze w smaku.

Już sam wygląd jajka potrafi nam wiele powiedzieć o jego jakości. Niska jakość jaj może objawiać się cienką skorupką i jasnożółtym kolorem żółtka. Smak jajka jest istotny nie tylko, kiedy jest podstawowym składnikiem dania. To także kluczowy wyznacznik podczas wypieków czy przyrządzania bardziej skomplikowanych potraw, w których niska jakość jaj może wpłynąć na całe danie, nawet jeśli pozostałe produkty będą z najwyższej półki. 

Gdzie kupować jajka? 

To chyba najważniejsze pytanie w przypadku, kiedy zastanawiamy się, jak kupować jajka dobrej jakości. Przeważnie kluczowe okazuje się miejsce, w którym dokonujemy zakupu. Nie ma co ukrywać, że najlepsze i najsmaczniejsze jajka kupimy u zaufanego rolnika z pobliskiej wsi, dla którego ważne jest to, czym karmi swoje podopieczne. Kury z mniejszych gospodarstw mają również szansę na wyjście na zewnątrz czy chociażby podziobanie zielonej trawy. Kiedy zdecydujemy na się zakupy u konkretnego hodowcy, warto choć raz pojechać, zobaczyć warunki, w jakich przebywają kury, a także dopytać o takie kwestie, jak opieka weterynaryjna nad zwierzętami. To daje nam niemal pewność co do wysokiej jakości produktu.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma taką możliwość. Wtedy dobrym wyjściem jest udanie się do sklepu z ekologiczną żywnością. Sprzedawane tam produkty muszą spełniać wysokie normy. Jeśli wybierzemy mniejszy punkt z lokalnymi uprawami, możemy być niemal pewni naprawdę wysokiej jakości, gdyż ten biznes nie wybacza błędów, a właściciele nie mogą sobie pozwolić na niesprawdzone produkty. Najmniej bezpiecznym miejscem zakupu jajek są targi i rynki, gdzie kupujemy produkt od osób nieznajomych. Tu niestety nie będziemy w stanie zweryfikować prawdomówności, a przez to i jakości sprzedawanego przez sprzedawcę towaru.

Podczas zakupów warto zwracać uwagę na jak najświeższe egzemplarze i właśnie o nie prosić sprzedawców. Kiedy kupujemy jajka od sprawdzonego rolnika, możemy poprosić go nawet o niemycie sprzedawanych nam jaj, co dodatkowo sprawi, że dłużej pozostaną świeże.

Jajko dobre na wszystko? 

Jajka to bez wątpienie bomby witaminowe, które powinny znajdować się w diecie każdego z nas. W swoim składzie mają między innymi witaminy A, D, E, K i B12. Są jednymi z najwartościowszych źródeł białka, a ponadto zawierają wapń, żelazo i potas. Niestety jajka część swoich zdrowotnych właściwości tracą podczas wysokiej obróbki termicznej. Dlatego, jeśli zależy nam na jedzeniu wszystkiego, co w nich najlepsze, zalecamy spożywać je ugotowane na miękko, w postaci lekko ściętej jajecznicy lub jajek sadzonych.

Zdj. główne: Monserrat Soldú/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • gensjanum kossakowskie 12.08.2022

    nie ma to jak zacząć dzień od jajka gotowanego 5 min + jakaś kanapka + kawa + banan. na czymś takim wstając o 7:00 można wytrzymać bez jedzenia do 16

Rekomendowane
Czym usunąć rysy z paneli?
Czym usunąć rysy z paneli?
Jak radzić sobie z zarysowaniami paneli podłogowych? Oto kilka sposobów.
Jak chronić się przed owadami latem?
Jak chronić się przed owadami latem?
Lato to czas, gdy owady są szczególnie aktywne. Poznaj skuteczne metody ochrony przed insektami i ciesz się letnimi chwilami bez niechcianych gości.
Jakim zabiegom poddać podłogi przemysłowe?
Jakim zabiegom poddać podłogi przemysłowe?
Jakim zabiegom powinno się poddawać podłogi przemysłowe, aby zachowały funkcjonalność?
Ostatnie wpisy