Polecamy
Odkurzacz pionowy – czy warto?
Kupuj mądrze

Odkurzacz pionowy – czy warto?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odkurzacze pionowe są obecne w sprzedaży od kilku lat. Początkowo były traktowane przez wielu jako ciekawostka z dość zaporową ceną

Dziś są znacznie dostępniejsze i powszechniejsze, jednak dalej część konsumentów traktuje je jako sprzęt dodatkowy. Dla wielu odkurzacz pionowy to naturalny następca starej i wysłużonej zmiotki i szufelki. Miotła była zawsze pod ręką i gotowa do akcji, by pozbyć się piachu z butów w przedpokoju i rozsypanych płatków śniadaniowych w kuchni. Czy taka sama rola przypisana jest do odkurzacza pionowego? Czy musi być tylko sprzętem dodatkowym? Czy warto w ogóle go kupić?

Dostępne dziś modele z powodzeniem mogą zastąpić standardowy odkurzacz na kablu. Moc odkurzaczy pionowych jest coraz większa, dlatego doskonale radzą sobie ze standardowym sprzątaniem domu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz pionowy? 

  1. Maksymalna długość pracy

Pułapką, w którą wpadają konsumenci, jest fakt, iż odkurzacz pionowy na swoich najwyższych obrotach nie będzie pracował tak długo, jak gwarantuje to producent. Czas pracy odkurzaczy bezprzewodowych najczęściej podawany jest w odniesieniu do jego pracy na najniższym poziomie. Przy dużych powierzchniach może się to nie sprawdzić. 

  1. Czas ładowania akumulatora

Kolejna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę, to czas ładowania. W niektórych modelach może być on bardzo długi. Wyobraź sobie, jak frustrujące musi być rozładowanie się akumulatora w połowie sprzątania i konieczność czekania kilku godzin do jego ponownego naładowania. 

  1. Pojemność zbiornika

Przy wyborze odkurzacza pionowego należy zwrócić uwagę na wielkość pojemnika, w którym gromadzi się kurz i brud. Jeśli masz w domu zwierzęta, może się okazać, że część modeli nie spełni Twoich oczekiwań ze względu na niewystarczającą pojemność zbiornika. Warto też upewnić się, że został on zaprojektowany w sposób, który pozwala na łatwe i bezproblemowe opróżnianie jego zawartości. 

  1. Umiejscowienie akumulatora

Kolejnym ważnym aspektem, który bywa pomijany, jest umiejscowienie silniczka. Odkurzacze, które mają akumulator w rączce, mogą być niestabilne. Jeśli odstawisz go w przerwie od odkurzania, mała utrata równowagi odkurzacza może kosztować Cię uszkodzenie podłogi i sprzętu. Pamiętaj, że tak umiejscowiony silniczek może męczyć nadgarstek przy długich porządkach. Plusem takiej lokalizacji baterii będzie łatwość, z jaką wsuniesz odkurzacz pod łóżko i szafę. Modele, które posiadają silnik i zbiornik w dolnej części, mają inaczej rozłożony środek ciężkości i będą stabilniejsze. Niestety takiego odkurzacza nie wsuniesz pod meble!

Odkurzacze pionowe z reguły są nieco głośniejsze od standardowych. Warto zwrócić też uwagę na włącznik. Niektóre modele wymagają od użytkownika nieustannie wciśniętego przycisku podczas pracy odkurzacza. Brak przycisku ciągłości pracy może być niewygodny, gdy planujesz codzienne porządki.

Jakie są plusy odkurzacza pionowego? 

Ten rodzaj odkurzacza daje niewątpliwie większą swobodę odkurzania. Sprzęt nie musi być podłączony do gniazdka, dlatego z łatwością posprzątasz miejsca, w których nie ma prądu. Brak kabla nie ogranicza ruchów i nie zmusza do kilkukrotnego przełączania odkurzacza podczas porządków. 

Odkurzacze pionowe są lekkie, a przez to odpowiednie dla osób starszych, chorych i dzieci. Z uwagi na małą masę sprzętu możesz pozbyć się wysoko zawieszonych pajęczyn bez użycia drabiny. Wiele modeli wyposażonych jest w dodatkowe akcesoria, np. ułatwiające czyszczenie sierści zwierząt, czy bogatsze o opcję pracy na mokro. 

Odkurzacz pionowy nie jest sprzętem pozbawionym wad. W zależności od Twoich potrzeb, może zastąpić główny odkurzacz lub stać się jego mniejszym pomocnikiem. 

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak posprzątać pokój? Krok po kroku
Jak posprzątać pokój? Krok po kroku
Zabierasz się za porządki w domu? Zobacz, jak posprzątać pokój krok po kroku.
Zmywarka nie rozpuszcza tabletki – jak rozwiązać problem?
Zmywarka nie rozpuszcza tabletki – jak rozwiązać problem?
Zmywarka nie rozpuszcza tabletki? Przeczytaj, jakie mogą być tego przyczyny.
Przygotowujemy samochód na sprzedaż!
Przygotowujemy samochód na sprzedaż!
Chcesz szybko sprzedać używane auto, ale nie wiesz, jak konkurować z profesjonalnymi handlarzami? Poznaj sztuczki, dzięki którym Twój samochód zyska w oczach potencjalnych klientów!
Ostatnie wpisy