Polecamy
4 skuteczne sposoby radzenia sobie z bezsennością
Uroda i zdrowie

4 skuteczne sposoby radzenia sobie z bezsennością

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sen to jeden z koniecznych elementów składowych naszego życia, bez którego nie możemy właściwie funkcjonować. Są różne przyczyny bezsenności, ale najłatwiej jest podzielić je na zewnętrzne i wewnętrzne. Wyeliminowanie przyczyny często jest znacznie prostsze, niż możemy się tego spodziewać. W jaki sposób poradzić sobie z bezsennością? 

Kiedy nie dostarczamy organizmowi wystarczającej dawki snu lub jest on nieefektywny, konsekwencje widać od razu. Nieprzespana noc objawia się sińcami i opuchniętymi oczami, rozkojarzeniem, niepokojem, brakiem koncentracji, wolniejszym myśleniem i spowolnionymi reakcjami.

Brak snu może mieć wiele przyczyn. Jednak jeśli bezsenność trwa zbyt długo, jest to sygnał, którego nie można bagatelizować i należy skonsultować się z lekarzem. Najważniejsze jest ustalenie jej przyczyny. Zwykle usunięcie drażniących czynników rozwiązuje problem. 

Wyeliminuj „przeszkadzacze”

Najprostszym sposobem walki z bezsennością jest wyeliminowanie wszystkich czynników zewnętrznych, które negatywnie wpływają na nasz sen. W tej grupie znajdują się niewygodne łóżko lub nieodpowiedni materac, hałas, drażniące nas światło wpadające przez okno, zbyt wysoka temperatura w sypialni czy obecność i korzystanie przed snem z elektroniki emitującej niebieskie światło.

Wymiana materaca lub zamontowanie rolet w oknach w prosty sposób mogą poprawić komfort snu. Usuń z sypialni telewizor, nie wnoś do niej telefonu i laptopa. Przykręć grzejniki i na kilka minut przed położeniem się spać otwórz okno i przewietrz pokój. Jeśli masz w domu zwierzęta, które przychodzą w nocy i wybudzają Cię, zamknij drzwi. 

Techniki relaksacji

Oddech pomaga wyciszyć organizm, normuje poziom stresu i pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Właściwa technika i sposób, w jaki będziemy oddychać, mogą stać się sprzymierzeńcami z naszą walką z bezsennością. Kiedy już położyłeś się spać, weź trwający 3 sekundy wdech nosem, w taki sposób, by nie było słychać szumu powietrza, następnie wydychaj powietrze ustami przez ok. 6 sekund, również bezdźwięcznie. 

Możesz także spróbować w myślach opisać jakiś przedmiot lub wydarzenie z wykorzystaniem jak największej ilości szczegółów. 

Zredukuj stres 

Jednym z powodów pojawienia się problemów ze snem jest permanentny stres. Oczywiście nie zawsze mamy możliwość zupełnie pozbyć się go z naszego życia, zwłaszcza w przypadku, jeśli generuje go praca. Możemy jednak spróbować w pewien sposób złagodzić jego objawy, np. poprzez spacery, siłownię lub dużą dawkę odpoczynku i relaksu.

Przed położeniem się spać weź długą kąpiel z aromatycznymi olejkami, a w łóżku, zamiast sięgać po telefon, poczytaj. Doskonałym wsparciem odstresowywania są również zwierzęta domowe, dlatego zabawa z kotem lub z psem również powinna przynieść oczekiwane skutki.

Środki farmakologiczne

Na początku spróbuj wypić przed snem napar z melisy bądź gorące mleko z miodem lub kakao. Jeśli jednak te domowe sposoby nie dają oczekiwanych efektów, możesz sięgnąć po środki farmakologiczne, które pomagają wyciszyć organizm i wyregulować sen. Przeważnie są to preparaty ziołowe zawierające ekstrakt z waleriany czy chmielu, melatoninę lub melisę. Uspokajają i rozluźniają organizm. Jednak w przypadku konieczności dłuższego ich stosowania skonsultuj to ze swoim lekarzem.

Zdj. główne: Matthew Henry/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybielić firanki?
Jak wybielić firanki?
Chcesz aby Twoje firanki były śnieżnobiałe? Zobacz nasze sposoby!
Jak podłączyć laptopa do projektora?
Jak podłączyć laptopa do projektora?
Chcesz przesłać obraz z laptopa na projektor i nie masz pojęcia, jak to zrobić? Chcesz się dowiedzieć, jak zadbać o jakość przesyłanego obrazu i dźwięku? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Naturalne metody na poprawę jakości powietrza w domu
Naturalne metody na poprawę jakości powietrza w domu
Dowiedz się, jak za pomocą prostych i naturalnych metod możesz poprawić jakość powietrza w swoim domu. Porozmawiamy o roślinach, żywicach, a także o wietrzeniu pomieszczeń.
Ostatnie wpisy