Polecamy
Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych?
Ogród i taras

Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kwiaty cięte są bardzo eleganckie i dodają uroku każdemu pomieszczeniu. Kiedy dostajemy lub kupujemy kwiaty cięte, chcemy, by były świeże jak najdłużej. Sprawdź najlepsze sposoby na przedłużenie trwałości kwiatów ciętych.

Aspiryna

Aspiryna jest dobra nie tylko na silny ból głowy. Dzięki niej nasze kwiaty będą dłużej cieszyły oko. Dodaj pół rozdrobnionej tabletki aspiryny do wody z kwiatami. Będą one znaczne dłużej świeże. 

iframe src=”https://assets.pinterest.com/ext/embed.html?id=13088655146893972″ height=”359″ width=”345″ frameborder=”0″ scrolling=”no” >

Odpowiednia temperatura wody

Kwiaty cięte powinny być umieszczane w wodzie o odpowiedniej temperaturze. Należy zwrócić na to uwagę, szczególnie przy kwiatach  delikatnych, takich jak róża, czy piwonia. Do wazonu wlewaj najlepiej zimną wodę. Świeże kwiaty nie lubią ciepłej wody. Wtedy bardzo szybko więdną, a nawet gniją. 

Spryskiwanie wodą liści kwiatów ciętych

Niewiele osób wie, że regularne zmienianie wody w wazonie to za mało. By kwiaty były dłużej świeże i ładnie się prezentowały, warto lekko spryskać wodą kwiat oraz liście. Rośliny bowiem pobierają wodę i składniki w niej zawarte nie tylko przez łodygę, ale też przez liście.

Trzymaj je z dala od źródeł ciepła

Stawianie wazonu z kwiatami blisko grzejnika może sprawić, że kwiaty szybko zwiędną. Cięte róże, czy nasturcje lubią temperaturę pokojową. Niestety przegrzanie ich może doprowadzić do więdnięcia.

Odżywki do kwiatów ciętych

Kiedy otrzymujesz kwiaty z Poczty kwiatowej lub ktoś przyniesie Ci bukiet ze sklepu, możesz znaleźć przy nim niewielką torebkę z tajemniczym proszkiem. Jest to specjalna odżywka do kwiatów, która może skutecznie przedłużyć żywotność roślin. Są w niej zawarte składniki mineralne potrzebne roślinom do życia. Wsyp zawartość torebki do wody i ciesz się wspaniałym bukietem przez dłuższy czas.

>> Zobacz też: Co zrobić, aby bazylia z supermarketu była dłużej świeża?

Nie masz odżywki do kwiatów? Możesz dodać do nich jedną łyżeczkę cukru oraz pół łyżeczki kwasku cytrynowego. Pierwszy składnik domowej odżywki jest źródłem składników odżywczych, z kolei drugi zapewnia odpowiednie pH wody. Pamiętaj jednak o częstej wymianie wody – cukier to idealna pożywka dla bakterii, dlatego zmieniaj wodę na nową minimum 3 razy w tygodniu bądź częściej. Możesz do niej dosypywać odżywki, bądź wyżej wymienionych składników. 

Obcięcie końcówek kwiatów

Ścinając kwiaty z ogrodu lub kupując je w kwiaciarni, zapominamy o tym, by naciąć łodygi. Najlepiej wykonać niewielkie nacięcie wzdłuż niej, by kwiat mógł bez problemu pobierać wodę w naczynia.

Wkładanie końcówek łodyg do wrzątku

Przy różach ten trik sprawdza się znakomicie. Po obcięciu końcówek i ich nacięciu wzdłuż łodygi warto sparzyć je przez chwilę w gorącej wodzie. W przypadku róż taki zabieg może zwiększyć drożność łodyg. Ten sposób jest też odpowiedni dla maków, czy gazanii. Te rośliny mają w pędach sok mleczny. Wyparzanie łodyg znacznie ogranicza jego sączenie się, co przekłada się na trwałość bukietu.

Nakłucie łodyg

Oprócz nacinania oraz sparzania łodyg bardzo dobrze działa na kwiaty nakłuwanie. Zwłaszcza tulipany oraz gerbery powinny mieć wykonany taki zabieg przed włożeniem ich do wazonu z wodą. W ten sposób zlikwidujesz tzw. korek powietrzny, który uniemożliwia roślinie pobieranie wody. 

Usuwanie zbędnych liści

Roślina dostarcza niezbędne składniki odżywcze do każdej swojej części, również do liści. Jeśli zależy Ci na pięknie rozkwitających kwiatach, usuń część z nich. W ten sposób kwiaty cięte znacznie dłużej będą cieszyć cię swoim wyglądem. 

Układanie bukietu tak, by rośliny miały odpowiednio dużo miejsca

Kwiaty powinny mieć dużo miejsca. Należy zadbać o odpowiednie ustawienie kwiatów, by wszystkie łodygi i liście miały dostęp do wody, aby mogły pobierać składniki odżywcze. To sprawi, że twoje kwiaty cięte w wazonie znacznie dłużej będą wyglądały pięknie.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie rośliny zasadzić na balkonie?
Jakie rośliny zasadzić na balkonie?
Aspirujesz do posiadanie mini-ogrodu na balkonie? Sprawdź, co jest naprawdę ważne podczas prowadzenia hodowli roślin w takich warunkach i postaw na gatunki, które pięknie zakwitną tuż pod Twoimi oknami.
Wybór donicy na taras – kluczowe czynniki do rozważenia
Wybór donicy na taras – kluczowe czynniki do rozważenia
Wybór donic na taras? Odkryj kluczowe czynniki i stwórz wyjątkową przestrzeń zielonych aranżacji!
Jak zbudować własne podwyższone grządki warzywne?
Jak zbudować własne podwyższone grządki warzywne?
Jak wykonać podwyższone grządki samodzielnie i o czym należy pamiętać?
Ostatnie wpisy