Polecamy
Jak zaplanować funkcjonalne wnętrze?
Porady domoweUrządzanie

Jak zaplanować funkcjonalne wnętrze?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Aranżacja domowych pomieszczeń to nie lada wyzwanie, szczególnie gdy zależy nam na uzyskaniu jak najlepszej funkcjonalności, przy jednocześnie stylowej estetyce. Czy praktyczność i modny design mogą iść w parze? Oczywiście – to bardzo zgrany duet, jednak wyłącznie pod warunkiem, że wszystko zostanie dobrze zaplanowane, najlepiej w jak najdrobniejszych szczegółach. Z pewnością istotna będzie strona świata i światło podczas aranżacji, a także podział przestrzeni na strefy i zadbanie o wygodną komunikację w mieszkaniu. Skorzystaj z naszych wskazówek już dziś i stwórz wymarzone wnętrze, które jednocześnie będzie funkcjonalne.

Strony świata i światło

Strony świata są dla wielu osób nieistotne, ale najczęściej do momentu, w którym nie przychodzi czas słonecznego południa lub zupełnego braku słońca w pomieszczeniu, gdzie zależy nam na jasności. Warto z tego względu odpowiednio wcześniej rozplanować dane pomieszczenia, biorąc od uwagę kierunki świata. Na północ najlepiej ulokować pralnię, spiżarnię, garderobę czy pomieszczenia gospodarcze – zatem wnętrza, które nie wymagają bezpośredniego dostępu światła słonecznego. 

Natomiast na wschód najlepiej ulokować sypialnię, gdyż promienie będą docierać do jej wnętrza tuż po wschodzie słońca, dzięki czemu rano będziemy mieć więcej energii, a wieczorem pomieszczenie nie będzie zbyt nagrzane po całym dniu. 

Na południe i południowy-zachód warto ulokować salon, w którym spędzamy najwięcej wolnego czasu, gdyż w tym kierunku można liczyć na słońce towarzyszące przez większość dnia. Taka aranżacja pozytywnie wpłynie na samopoczucie, pozwoli oszczędzić na ogrzewaniu i energii elektrycznej, a kwiaty doniczkowe będą lepiej rosły. Jeśli jednak stwierdzimy, że słońca jest za dużo, wystarczy wyposażyć salon w rolety, żaluzje lub zasłony.

Podział stref

Jeśli zależy nam na zachowaniu funkcjonalności w najszerszym znaczeniu tego słowa, to warto także zadbać o odpowiedni podział wnętrz na strefy, co dotyczy każdego pokoju. W sypialni powinniśmy wydzielić miejsce na wygodne łóżko i znaleźć przestrzeń dla części garderobianej. W kuchni ważna jest strefa zlewozmywakowa, gotowania oraz robocza, w której można komfortowo przygotować posiłki. Warto wydzielić również strefę jadalnianą, jeśli tylko dysponujemy na tyle dużą ilością miejsca w mieszkaniu. Nie zapominajmy w tym wszystkim o salonie, w którym znajdzie się przestrzeń dla strefy relaksu, rozrywki z telewizją oraz niekiedy również komfortowy kącik czytelniczy.

Wygodna komunikacja w mieszkaniu

Wiesz, jak ważna jest komunikacja w mieszkaniu? To niezwykle istotny aspekt, który może zupełnie zepsuć Twój plan na funkcjonalne urządzenie wnętrza, gdy nie weźmiesz pod uwagę kilku kwestii. Wśród nich niezwykle ważna jest możliwość komfortowego korzystania ze wszystkich pomieszczeń i przemieszczania się między nimi. Można o to zadbać, wybierając odpowiedni kierunek otwierania drzwi. Praca skrzydeł może być zupełnie intuicyjna i jednocześnie nieodczuwalna na co dzień, jak i również może się okazać, że źle wybrany kierunek ich otwierania będzie wiązać się z dużym dyskomfortem, gdy np. ruch drzwi będzie ograniczony przez inny mebel lub po ich pełnym rozwarciu pojawi się problem z dostaniem się do komody. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć w artykule https://erkado.pl/blog/drzwi-prawe-czy-lewe-jak-rozroznic-kierunek-drzwi-jakie-i-kiedy-beda-odpowiednie/.

Funkcjonalne wnętrze to podstawa

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważny jest każdy szczegół. Aranżacja mieszkania nie polega wyłącznie na wyborze mebli i dekoracji, ale przede wszystkim na dobrym rozplanowaniu i zorganizowaniu dostępnej przestrzeni. Dzięki temu bez wątpienia będzie żyło Ci się lepiej, a wnętrze domowe stanie się wymarzoną oazą.

Fot.: Spacejoy/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Prezenty na ślub do 500 złotych – pomysły
Prezenty na ślub do 500 złotych – pomysły
Wybór odpowiedniego prezentu dla nowożeńców wcale nie musi być trudny i drogi. Zastanawiasz się, co dać z okazji ślubu? Przygotowaliśmy zestawienie 7 najlepszych prezentów, które nie zrujnują portfela!
Kiedy ze sznurka powstają prawdziwe dzieła – rozmowa z Pauliną, autorką makramowysplot.com
Kiedy ze sznurka powstają prawdziwe dzieła – rozmowa z Pauliną, autorką makramowysplot.com
Jesteś miłośnikiem rękodzieła? Zobacz nasz wywiad z Pauliną, autorką makramowysplot.pl.
Wybór odpowiedniego systemu kominowego – klucz do efektywnego działania komina
Wybór odpowiedniego systemu kominowego – klucz do efektywnego działania komina
W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom związanym z wyborem odpowiedniego systemu kominowego i dlaczego jest to tak ważne.
Ostatnie wpisy