Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Dobrze pomalowana ściana to powierzchnia bez smug, w pełni pokryta farbą, która później nie łuszczy się i nie odrywa od podłoża. Osiągnięcie takiego efektu jest bardziej prawdopodobne, jeżeli przed malowaniem powierzchnia jest pokryta preparatem gruntującym. Gruntowanie ścian przed malowaniem nie jest niczym trudnym ani skomplikowanym. Wcześniej należy jednak pamiętać o przygotowaniu podłoża oraz wybrać właściwy środek gruntujący.
Gruntowanie ścian przed malowaniem to często stosowana praktyka, mimo tego, że z zasady farby mają dobrą przyczepność do podłoży.
Problem może pojawić się przy:
Nałożenie preparatu gruntującego to gwarancja dobrej przyczepności i łatwiejszego rozprowadzenia farby na ścianie w budynku. To ważny etap przygotowujący podłoże do dalszych prac. Dzięki preparatowi powierzchnia ma wyrównaną chłonność i nie pobiera zbyt dużej ilości farby, co ma przełożenie na wydajność i zużycie farby. Zapobiega też powstawaniu smug i przebarwień, a umożliwia uzyskanie jednolitego efektu.
Środek gruntujący jest najczęściej nakładany w jednej warstwie, zwykle wałkiem. W trakcie pracy podkład należy nakładać delikatnie, bez naciskania, co mogłoby pozostawić zacieki i smug. Należy przy tym stosować się do ogólnych zasad gruntowania ścian we wnętrzach:
W przypadku nowego podłoża, w formie tradycyjnych tynków, gruntowanie ścian można przeprowadzić nie wcześniej niż 3 tygodnie po wykonaniu ścian. Jeżeli są to suche tynki w formie płyt gipsowo-kartonowych, proces malowania można przeprowadzić po kilku dniach, po wyschnięciu masy szpachlowej wypełniającej spoiny.
Na tego typu podłoża chłonne lub pylące należy zastosować środek gruntujący Nida Supra G. To koncentrat zawiesiny na bazie żywic syntetycznych o wysokiej odporności na ługi, z przeznaczeniem do gruntowania podłoży chłonnych i porowatych. Środek należy rozcieńczyć w wodzie w proporcjach 1:3. Po wymieszaniu do jednorodnej konsystencji preparat można nakładać pędzlem, wałkiem lub natryskowo, w zakresie temperatury od 5 do 25 st. Celsjusza.
W gruntowaniu starych ścian również sprawdzi się środek gruntujący Nida Supra G.
Niewątpliwie gruntowanie ścian przed malowaniem farbą nawierzchniową jest procesem, o którym warto pamiętać. Oczyszczenie ściany i nałożenie środka gruntującego pozwala poprawić parametry podłoża – zapewnia głębię i jednolitość koloru, a w dłuższej perspektywie zapobiega odrywaniu się od powierzchni. Natomiast kluczowe jest, aby nakładać preparat gruntujący przeznaczony do danego podłoża (np. Nida Supra G do podłoży chłonnych), który należy przygotować i nanosić zgodnie z zaleceniami producenta.
Grafika: materiał partnera