Polecamy
Wykończenie tarasu – co może się przydać?
Ogród i taras

Wykończenie tarasu – co może się przydać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

O tarasie marzy chyba każdy nabywca domu. Budowa tarasu, nie należy do najprostszych, a sposób jego wykończenia decyduje w dużej mierze o tym, jak komfortowe będzie jego użytkowanie. O co zadbać podczas budowy i co przyda się do wykończenia, by taras był solidny i służył przez długie lata? Przekonaj się!   

Drewno na taras   

Podstawę oraz szkielet tarasu buduje się z różnych surowców, jednak większość projektów wykończona jest drewnem. To, jaki rodzaj materiału wybierzesz na deski tarasowe ma ogromne znaczenie. Najbardziej popularna opcja, jeśli chodzi o tarasy drewniane to sosna. Jedną z największych zalet tego rodzaju drewna jest jego cena, jest bowiem tanie, a zarazem bardzo wszechstronne. Jasna barwa drewna sosnowego pozwala na zastosowanie szerokiej gamy kolorystycznej przy impregnowaniu, dzięki czemu możesz dopasować kolor tarasu do wyglądu elewacji domu. Z racji popularności sosny oraz jej powszechności w magazynach i sklepach budowlanych, łatwo będzie znaleźć odpowiedniego rodzaju dodatki do wykończenia tarasu, na przykład kantówki. Niestety sosna jest drewnem stosunkowo mało wytrzymałym, zwłaszcza w porównaniu z bukiem lub dębem. 

Bardzo popularnymi drzewami, których drewno wykorzystywane jest przy budowie tarasów są także modrzew syberyjski, świerk oraz drzewa egzotyczne, takie jak bangkirai, massaranduba, cumaru czy tek. Są to twarde odmiany drewna, z których tworzy się naprawdę wytrzymałe i solidne deski elewacyjne.   

Alternatywa dla drewna   

Drewniane tarasy bez wątpienia mają swój urok i klimat, jednak są dość drogie i wymagające w utrzymaniu. Drewno trzeba regularnie impregnować i lakierować, by nie niszczało i było odporne na warunki atmosferyczne i pogodowe. Do tego co kilka lat deski należy na nowo szlifować, co wymaga dużo czasu i pracy. Deski kompozytowe to świetny zamiennik drewna, idealny na taras. Wyglądają łudząco podobnie do prawdziwego drewna, jednak nie wymagają impregnacji, są bardziej trwałe i wytrzymałe. Ich wadą i jednocześnie zaletą jest fakt, że są one wykonane z tworzywa sztucznego. Będą bardziej odporne na ścieranie i trudne warunki, jednak w ciepły dzień nie możesz już cieszyć się pachnącym żywicą tarasem. Wszystko zależy od tego, czego poszukujesz na swoim tarasie, wybór powinien być tu nie tylko przemyślany, lecz także indywidualny.   

Dekoracje na taras  

Dużą rolę dla efektu końcowego prac wykończeniowych mają ozdoby i aranżacja przestrzeni. Na tarasie zadbaj o niewielkie detale, które stworzą niepowtarzalny, przytulny i romantyczny klimat. Świetnym pomysłem będą dekoracje sezonowe, które możesz wymieniać stosownie do okazji, dzięki czemu aranżacja tarasu będzie dynamiczna i nie stanie się nudna. Doskonale do odmienienia wyglądu tarasu sprawdzą się poszewki na poduszki, które łatwo można zmienić na inny wzór. Innym nastrojowym elementem, zwłaszcza na lato i jesień, będą sznury lampek, które zawieszone dookoła tarasu stworzą bajkową atmosferę. Do tego dodaj donice z sezonowymi kwiatami i ziołami, które przy okazji wykorzystasz w kuchni. Dekoracje wybieraj zgodnie z cyklem roku – na wiosnę cięte kwiaty, latem miski z sezonowymi owocami, na jesień dynie oraz jarzębina, a zimą szyszki, iglaki i świąteczne dekoracje. Ta metoda dekoracji tarasu sprawi, że będzie on zawsze elementem wystroju domu i ogrodu, a nie stanie się po prostu składzikiem na narzędzia ogrodowe.  

Zdjęcie główne: unsplash.com/Souranshi Fashion and Lifestyle Magazine

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*