Polecamy
Jakie zmywalne farby do kuchni i łazienki wybrać?
Kupuj mądrze

Jakie zmywalne farby do kuchni i łazienki wybrać?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Łazienka i kuchnia to szczególne miejsca w każdym domu. Dlatego też farby do tych pomieszczeń powinny być odporne na zmywanie i szorowanie. Muszą także dobrze zabezpieczać ściany przed parą wodną, tłuszczem czy wilgocią. Ważne jest, aby płynne zabrudzenia nie dostawały się w głąb powierzchni, a na ścianie nie pojawiała się pleśń i grzyb.

Jakie rodzaje farb najlepiej wybierać do kuchni i łazienki? Jak poprawnie przygotować podłoże przed malowaniem? Co jeszcze warto wiedzieć? Sprawdź koniecznie!

Farby do malowania powierzchni ścian w kuchni i łazience

Kuchnię czy łazienkę można wykończyć nie tylko przy pomocy płytek ceramicznych. Wnętrza te mogą być też pomalowane specjalnymi farbami. Ze względu na to, że łazienki i kuchnie są znacznie bardziej narażone na działanie grzybów pleśniowych, do malowania należy wybierać farby odporne na wilgoć. Decydujmy się na produkty o właściwościach biobójczych oraz na takie, które można szorować.

W kuchniach i łazienkach istnieje duże ryzyko zabrudzenia, dlatego w takich miejscach farby do malowania powierzchni powinny być odporne na zmywanie za pomocą różnych detergentów i środków chemicznych. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się nieestetycznymi zaciekami i plamami. Ponadto zwróćmy również uwagę na to, czy wybrana farba skutecznie odpycha wodę (hydrofobowość) oraz czy pozwala ścianie oddychać (paroprzepuszczalność).

Jaka jest więc najlepsza farba do kuchni i łazienki?

Farby lateksowe

Farby lateksowe to farby akrylowe z większą zawartością żywicy w mieszance. Dzięki tej niepozornej różnicy są one znacznie odporniejsze na ścieranie i zmywanie niż produkty akrylowe. Dobrze kryją i tworzą elastyczną powłokę. Będą świetnym wyborem do miejsc o podwyższonej wilgotności, które są dodatkowo znacznie bardziej narażone na zabrudzenia. Sprawdzą się zarówno w kuchni, w łazience, w przedpokoju, jak i w korytarzu. Można je aplikować na wszystkie typowe rodzaje podłoża. Ponadto farbami lateksowymi z powodzeniem pomalujemy także drewno.

Farby lateksoweodporne na wielokrotne ścieranie i gwarantują trwałość kolorów. Dodatkowo zapewniają one dobrą wentylację ścian. Niemniej, posiadają ograniczoną wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Farba lateksowa to jedna z najpopularniejszych farb na rynku. Jest ona nieco droższa od farby akrylowej, ale tańsza od ceramicznej.

wałek malarski i kuweta
Fot.: Nataliya Vaitkevich/pexels.com

Zmywalne farby ceramiczne

Planując remont kuchni czy łazienki, można zdecydować się też na wybór zmywalnej farby ceramicznej. To produkty twarde, jednolite i zwarte. Farby ceramiczne są zmywalne. Dzięki unikalnej strukturze, z łatwością zmyjemy z nich zanieczyszczenia.

Farba ceramiczna wykonana jest na bazie żywic akrylowych. Dzięki zawartości ceramicznych mikrogranulek pozwala nam uzyskać bardzo odporne powłoki. Przy pomocy tego rodzaju farby możemy dodatkowo zamaskować nierówności. Dzięki temu powstanie idealna, gładka powierzchnia, co pozytywnie wpłynie na estetykę pomieszczenia.

Farby zmywalne ceramiczne to produkty oddychające, które nie zawierają w składzie szkodliwych substancji. Są trwałe i odporne na wilgoć. Farba ceramiczna jest mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne, odpryskiwanie, pękanie czy łuszczenie niż farba lateksowa i znacznie szybciej wysycha.

Farby akrylowe

Na rynku dostępne są również produkty akrylowe. Farba akrylowa to jeden z najtańszych wyborów. Jej spoiwem jest żywica poliakrylowa. Farbę tę stosuje się na różnego rodzaju powierzchniach, jednak długotrwałe działanie wilgoci i bezpośredni kontakt z wodą to czynniki, które mogą okazać się dla niej szkodliwe.

Takie farby mają natomiast dobre właściwości kryjące i są łatwe do nanoszenia. Dobrze sprawdzają się wówczas, gdy często zmieniamy kolory wnętrz. Możemy nimi malować ściany gipsowe, tynki, ale i drewno, szkło, a nawet plastik.

Jak przygotować kuchnię i łazienkę do malowania?

Malowanie kuchni czy łazienki rozpoczynamy od odpowiedniego zabezpieczenia wszystkich mebli, gniazdek czy innych podatnych na zabrudzenia elementów. Następnie przechodzimy do przygotowania powierzchni. Ściany dokładnie oczyszczamy, usuwamy plamy i inne zabrudzenia. Można do tego użyć mydła malarskiego. Jeżeli ściana w pomieszczeniu jest zagrzybiona, trzeba dokładnie usunąć poprzednią farbę, pozbyć się wszystkich zabrudzeń i odgrzybić ją za pomocą środków grzybobójczych. Zawilgocone ściany dokładnie osuszamy.

Następnie przechodzimy do szpachlowania ubytków. Po tym zabiegu zeszlifujmy całość papierem ściernym i odkurzmy powierzchnię. Tak przygotowaną ścianę w następnej kolejności należy zagruntować.

Warto wiedzieć, że gruntowanie jest zalecanym, ale nie zawsze koniecznym zabiegiem. Jeżeli jednak chcemy pominąć ten etap, upewnijmy się, że poprzednia powłoka mocno trzyma się ściany. W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, czy możemy pominąć gruntowanie, zawsze warto przed rozpoczęciem pracy skonsultować się ze specjalistą. Na końcu zostało nam już pomalować powierzchnię wybraną farbą.

Szukasz odpowiedniej farby, którą bez obaw można zastosować w pomieszczeniach narażonych na zabrudzenie, wilgoć czy rozwój pleśni? Pigmentologia oferuje szeroki wybór najwyższej jakości farb przeznaczonych do malowania różnego rodzaju wnętrz oraz akcesoria malarskie. Dodatkowo – wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów – firma zapewnia wynajem agregatów malarskich, dzięki którym praca przebiegnie znacznie szybciej!

malowanie ścian
Fot.: Blue Bird/pexels.com

Podsumowanie

Jakie są więc najlepsze farby do kuchni i łazienki? Farba do kuchni i łazienki powinna być odporna na zmywanie, szorowanie oraz zachlapania. Sprawdźmy, czy w jej składzie zawarte są substancje przeciwdziałające rozwojowi grzybów oraz pleśni. Zwracajmy uwagę na właściwości hydrofobowe takich produktów oraz na ich paroprzepuszczalność. W pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka dobrze sprawdzi się więc zmywalna farba ceramiczna, która jest odporna na mycie przy pomocy detergentów oraz szorowanie szczotką. W kuchni lub łazience możemy zastosować też farbę lateksową. Zagwarantuje nam ona trwałość koloru i odporność na powstawanie plam.

Pamiętajmy, aby przed wyborem produktu zapoznać się z informacjami od producenta i sprawdzić, czy dana farba przeznaczona jest do malowania pomieszczeń takich jak kuchnia oraz łazienka.

Zdjęcie główne: Curtis Adams/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?
Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?
Pożar to bardzo niebezpieczne zdarzenie, a ogień w domu rozprzestrzenia się błyskawicznie. Zobacz, jak możesz zabezpieczyć swój dom przed pożarem.
Jak urządzić małe mieszkanie w bloku?
Jak urządzić małe mieszkanie w bloku?
Właściciele niewielkich mieszkań w bloku nie mają prostego zadania urządzając swoje m4. Najwięcej problemów stwarzają: połączenie salonu z aneksem kuchennym, wkomponowanie łóżka w pokoju dziennym, a także ustawienie dużej szafy w salonie.
Czy domowe metody na brudne okna są skuteczne? Analiza popularnych sposobów
Czy domowe metody na brudne okna są skuteczne? Analiza popularnych sposobów
Odkryj skuteczność domowych sposobów na czyszczenie okien. Porównujemy popularne metody i analizujemy ich efektywność.
Ostatnie wpisy