Polecamy
Cyklinowanie parkietu – na czym polega?
NaprawyPorady domowe

Cyklinowanie parkietu – na czym polega?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Cyklinowanie parkietu jest popularną metodą renowacji podłóg drewnianych. Dzięki niemu wyglądają jak nowe, mimo wielu lat użytkowania. Taki zabieg to znacznie tańsze rozwiązanie w porównaniu z wymianą całej podłogi. Koniecznie sprawdź, na czym polega cyklinowanie i czy sprawdzi się w Twoim przypadku.

Cyklinowanie parkietu krok po kroku

Ta metoda renowacji podłóg drewnianych polega na zdarciu wierzchniej warstwy starego lakieru oraz położeniu nowego produktu, który ochroni drewno przed czynnikami zewnętrznymi. Sprawdzi się w przypadku desek z naturalnego drewna, które pokryte są woskiem lub lakierem. Podczas cyklinowania uzupełniane są również ubytki w podłodze, by miała jednolitą powierzchnię.

Cyklinowanie podłóg wykonuje się w następujących krokach:

 1. Proces renowacji parkietu drewnianego wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia nazywanego cykliniarką. Czasem potrzebne jest powtórne cyklinowanie, jeśli lakier nie zszedł za pierwszym razem. Do zdzierania lakieru są wykorzystywane również papiery ścierne o odpowiedniej gradacji, od najgrubszych do cieńszych, dzięki czemu powierzchnia desek staje się gładka. Gramaturę papieru dobiera się pod kątem rodzaju drewna – do drewna sosnowego używane są papiery o delikatniejszej strukturze.
 2. Krawędzie i trudno dostępne miejsca są wyrównywane za pomocą cykliniarki krawędziowej. Do dużych powierzchni częściej stosuje się cykliniarki taśmowe, a także ręczne.
 3. Cyklinowanie pozwala na usunięcie zabrudzeń oraz wyrównanie powierzchni. Jeśli w parkiecie znajdują się ubytki, są one szpachlowane za pomocą specjalnej drewnopodobnej masy naprawczej. Nakłada się ją niewielką szpachelką, dobierając odcień do koloru drewna. By odcień był jak najbardziej zbliżony do koloru parkietu, preparat miesza się z pyłem po cyklinowaniu. Po jej wyschnięciu powierzchnia załatanego ubytku jest wyrównywana papierem ściernym.
 4. W przypadku rys oraz szczelin parkiet poleruje się siatką szlifierską 120.
 5. Przed nałożeniem lakieru bardzo ważne jest oczyszczenie parkietu z resztek drewna oraz poprzedniego lakieru. Po odpyleniu parkietu nakładamy preparaty ochronne, w tym lakier do drewna, który zabezpieczy świeżo wycyklinowany parkiet. Czasem potrzebne jest powtórne nałożenie lakieru dla zachowania efektu przez dłuższy czas.

Zalety i wady cyklinowania

Cyklinowanie ma swoje zalety, ale również wady.

Zalety cyklinowania podłogi drewnianej to:

 • możliwość zachowania poprzedniej podłogi,
 • mniejsze koszty renowacji w porównaniu do zrywania parkietu i kupowania nowych desek parkietowych,
 • zabezpieczenie podłogi przed czynnikami zewnętrznymi, w tym promieniowaniem UV,
 • efekt nowego parkietu,
 • zlikwidowanie rys oraz przebarwień.

Cyklinowanie ma również swoje wady:

 • nie może być stosowane na cienkich deskach i niektórych rodzajach klepki parkietowej,
 • nie sprawdzi się na parkiecie drewnopodobnym,
 • cyklinowanie można powtórzyć jedynie 5–6 razy,
 • by utrzymać efekt wyrównanego i odświeżonego parkietu cyklinowanie należy powtarzać,
 • podczas cyklinowania wytwarzany jest pył, który może być szkodliwy dla alergików.

>> Zobacz też: Czy można wlać płyn do mycia do mopa parowego?

Cyklinowanie – samodzielnie czy z pomocą firmy?

Posiadając doświadczenie w cyklinowaniu desek parkietowych, możemy podjąć się tego zadania samodzielnie. Jeśli nie jesteśmy pewni, do jakiej grubości należy zedrzeć powierzchnię desek, lepszym pomysłem będzie wynajęcie specjalisty, który wykona za nas prace renowacyjne. Pomoc szczególnie będzie konieczna, jeśli parkiet ma wiele rys i zabrudzeń, a także mamy do czynienia z mozaiką parkietową, która wymaga więcej uwagi.

Kiedy cyklinowanie nie jest opłacalne?

Jeśli nasza podłoga jest mocno zawilgocona, lub mamy obawę co do jej trwałości, lepszym rozwiązaniem będzie położenie nowych desek. Nie powinno się cyklinować desek, które były już wielokrotnie zdzierane oraz mają liczne ubytki, których nie da się załatać za pomocą preparatów. Sprawa ma się podobnie, gdy w mozaice parkietowej brakuje niektórych elementów. Dobór odpowiedniego odcienia klepki może być kosztowny i problematyczny, dlatego w takim przypadku szybsza będzie wymiana całej podłogi wraz z podkładem wyciszającym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zaaranżować dużą szafę? 5 pomysłów i wskazówek
Jak zaaranżować dużą szafę? 5 pomysłów i wskazówek
Stworzenie dobrej aranżacji wnętrza, w którym znajduje się duża szafa, bywa trudne. Szczególnym problemem jest to w przypadku małych przestrzeni, jak również pomieszczeń pełniących więcej niż jedną funkcję.
Tworzenie przytulnej atmosfery: sekrety stylowego i funkcjonalnego urządzania mieszkania
Tworzenie przytulnej atmosfery: sekrety stylowego i funkcjonalnego urządzania mieszkania
Odkryj tajniki tworzenia ciepłej atmosfery we własnej przestrzeni. Porady dotyczące wyboru mebli, kolorów i dodatków do stylowego i funkcjonalnego urządzenia mieszkania.
Rozświetl swoje życie: Listwy oświetleniowe LED w projektach dekoracyjnych
Rozświetl swoje życie: Listwy oświetleniowe LED w projektach dekoracyjnych
W tym artykule omówimy różne zastosowania listew oświetleniowych LED oraz korzyści, jakie niosą dla Twojego domu.
Ostatnie wpisy