Polecamy
Jak czyścić płytki na tarasie i balkonie?
Porady domoweSprzątanie

Jak czyścić płytki na tarasie i balkonie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Balkon i taras to miejsca, w których płytki są szczególnie narażone na powstawanie zabrudzeń, przez co wymagają od nas regularnego czyszczenia oraz pielęgnacji. Na szczęście istnieją łatwe metody, dzięki którym nasze płytki będą wyglądały idealnie.

Podstawowe metody 

Metoda czyszczenia zależy od tego, jaki rodzaj płytek posiadamy na naszym tarasie, czy balkonie. Jeśli nasze płytki są gładkie, wystarczy jedynie regularnie czyścić je za pomocą wody oraz specjalnego płynu do pielęgnacji podłogi z płytek ceramicznych. Poza tym warto dokupić specjalny preparat, dzięki któremu szybko wyczyścimy brudzące się fugi. Aby plamy z płytek oraz fug zeszły szybciej, preparat do czyszczenia nanosimy na miejsca najbardziej zabrudzone, a później zmywamy go za pomocą wody. Przed wyczyszczeniem płytek wodą, należy odczekać około godziny, aby środek mógł skutecznie pozbyć się plam. Takie płyny nie tylko dokładnie czyszczą, ale także odkażają powierzchnię. Dodatkowo sprawiają, że nasza posadzka jest zaimpregnowana, a wszelkie zabrudzenia będą łatwiejsze do usunięcia. 

Najtrudniej pozbyć się tłustych plam oraz tych, które powstały w wyniku wylania się zaprawy murarskiej, czy farby. Wyjątkowo uciążliwe są również płytki, które posiadają na sobie zielony nalot z porostów, czy glonów. W takiej sytuacji najlepiej za pomocą szczotki ryżowej zebrać wierzchnią warstwę nalotu, a następnie umyć powierzchnię środkiem do czyszczenia płytek ceramicznych.

Jak czyścić kamienne płytki na balkonie oraz tarasie?

Kamienne płytki wymagają od nas użycia innych środków do pielęgnacji. Płytki te mają swoją nierówną strukturę, przez co nie można czyścić ich jedynie wodą. Bardzo ważna jest również  impregnacja za pomocą środków, które dodatkowo ochronią ich kolor przed promieniami UV. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza płytki kamienne wykonane z piaskowca, który pod wpływem warunków atmosferycznych bardzo często traci swój piękny odcień. Na szczęście impregnaty zawierają filtr UV, który skutecznie chroni kolor. Płytki kamienne powinny być przez nas szczególnie często czyszczone, ponieważ pomiędzy ich szczeliny dostaje się piasek oraz wilgoć. 

Warto pamiętać, że woda może doprowadzić nawet do pękania płytek, dlatego po wyczyszczeniu tarasu, należy w miarę możliwości osuszyć całą powierzchnię za pomocą suchego mopa. Na początku stosujemy preparat przeznaczony do czyszczenia kamienia, nanosimy go na powierzchnię płytek, a później myjemy je za pomocą szczotki ryżowej. Należy pamiętać, by gradację szczotki dobrać do naszych płytek, żeby uniknąć ich zarysowania. Po wyschnięciu preparatu, płytki można umyć za pomocą myjki ciśnieniowej.

Co dwa lata na płytki kamienne warto nanieść specjalny impregnat, który zabezpiecza ich powierzchnię przed pękaniem oraz zbytnim brudzeniem się. Dzięki niemu kurz i piasek nie dostają się w szczeliny płytek, a podłoże można znacznie łatwiej umyć z pomocą samej myjki ciśnieniowej. Jeśli mimo impregnacji na tarasie bądź balkonie z kamiennymi płytkami pojawią się odpryski, wtedy najlepiej wszystkie szczeliny zabezpieczyć za pomocą szpachli epoksydowej, której kolor dobieramy do odcienia płytek. Po wyschnięciu szpachli płytki odzyskują swój pierwotny wygląd. Naprawianą powierzchnię szlifujemy, żeby usunąć ewentualne ślady. 

Niektóre impregnaty pozostawiają na powierzchni płytek efekt tzw. mokrego kamienia. Niestety nie każda powierzchnia dobrze wygląda po zastosowaniu takiego środka. Większość impregnatów nie zmienia jednak właściwości płytek kamiennych w znaczącym stopniu, ale jedynie bardzo skutecznie zabezpiecza je przed brudem, wilgocią oraz promieniowaniem UV. Dla łatwiejszej pielęgnacji płytek kamiennych, warto raz na jakiś czas zastosować właśnie takie środki, a do późniejszego mycia używać jedynie preparatów przeznaczonych do kamienia. 

Aby płytki nie pękały, możemy również zadbać o odpowiednie odwodnienie tarasu. Wtedy woda opadowa po ulewnych deszczach nie będzie długo pozostawała na ich powierzchni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zdezynfekować telefon?
Jak zdezynfekować telefon?
Na telefonie gromadzi się mnóstwo zanieczyszczeń. Sprawdź, jak zdezynfekować urządzenie szybko i sprawnie.
Grzyb na ścianie – Jak mu zapobiegać?
Grzyb na ścianie – Jak mu zapobiegać?
Z poniższego tekstu dowiesz się, jak ustrzec się przed tymi intruzami oraz jak usunąć grzyba ze ściany, gdy już się na niej pojawił.
Kiedy należy wymienić opony na zimowe?
Kiedy należy wymienić opony na zimowe?
Czy zmiana opon na zimowe jest w naszym kraju obowiązkowa? Nie, ale to nie oznacza, że nie należy tego robić. Na pewno chcesz jeździć bezpiecznie. Sprawdź, kiedy należy zająć się tym tematem.
Ostatnie wpisy