Polecamy
Gruntowanie ścian przed malowaniem krok po kroku
Porady domowe

Gruntowanie ścian przed malowaniem krok po kroku

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dobrze pomalowana ściana to powierzchnia bez smug, w pełni pokryta farbą, która później nie łuszczy się i nie odrywa od podłoża. Osiągnięcie takiego efektu jest bardziej prawdopodobne, jeżeli przed malowaniem powierzchnia jest pokryta preparatem gruntującym. Gruntowanie ścian przed malowaniem nie jest niczym trudnym ani skomplikowanym. Wcześniej należy jednak pamiętać o przygotowaniu podłoża oraz wybrać właściwy środek gruntujący.

Dlaczego należy gruntować ściany przed malowaniem?

Gruntowanie ścian przed malowaniem to często stosowana praktyka, mimo tego, że z zasady farby mają dobrą przyczepność do podłoży.

Problem może pojawić się przy:

  • podłożach pylących (np. gładź po szlifowaniu);
  • podłożach chłonnych (np. tynk gipsowy, ściany i sufity w systemie suchej zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych).

Gruntowanie ścian to proces mający na celu:

  • wyrównanie chłonności podłoża;
  • zmniejszenie porowatości podłoża;
  • usunięcie pyłu z podłoża.

Nałożenie preparatu gruntującego to gwarancja dobrej przyczepności i łatwiejszego rozprowadzenia farby na ścianie w budynku. To ważny etap przygotowujący podłoże do dalszych prac. Dzięki preparatowi powierzchnia ma wyrównaną chłonność i nie pobiera zbyt dużej ilości farby, co ma przełożenie na wydajność i zużycie farby. Zapobiega też powstawaniu smug i przebarwień, a umożliwia uzyskanie jednolitego efektu.

Zasady gruntowania ścian przed malowaniem

Środek gruntujący jest najczęściej nakładany w jednej warstwie, zwykle wałkiem. W trakcie pracy podkład należy nakładać delikatnie, bez naciskania, co mogłoby pozostawić zacieki i smug. Należy przy tym stosować się do ogólnych zasad gruntowania ścian we wnętrzach:

  • Preparat gruntujący należy nanosić na odpylone i odtłuszczone podłoże.
  • Środek gruntujący najlepiej nanosić wałkiem (z 8-milimetrowym runem) lub tzw. ławkowcem (szeroki pędzel). Nakładanie natryskowe jest szybsze, ale może być mniej skuteczne.
  • Preparat gruntujący należy rozcieńczyć w wodzie w proporcjach zgodnych z zaleceniami producenta (np. Nida Supra G i Nida Supra W w proporcjach 1:3 (podłoża chłonne) lub 1:2 (podłoża mocno chłonne)).
  • Środek gruntujący należy przed użyciem wymieszać mechanicznie do uzyskania jednolitej konsystencji.
  • Preparat gruntujący najczęściej nanosi się w jednej warstwie. Dwie warstwy należy nałożyć w przypadkach określonych w karcie produktu, z wymaganą przerwą lub bezpośrednio po pierwszym gruntowaniu – tzw. zasada „mokre na mokre”.

Gruntowanie przed malowaniem nowych ścian

W przypadku nowego podłoża, w formie tradycyjnych tynków, gruntowanie ścian można przeprowadzić nie wcześniej niż 3 tygodnie po wykonaniu ścian. Jeżeli są to suche tynki w formie płyt gipsowo-kartonowych, proces malowania można przeprowadzić po kilku dniach, po wyschnięciu masy szpachlowej wypełniającej spoiny.

Na tego typu podłoża chłonne lub pylące należy zastosować środek gruntujący Nida Supra G. To koncentrat zawiesiny na bazie żywic syntetycznych o wysokiej odporności na ługi, z przeznaczeniem do gruntowania podłoży chłonnych i porowatych. Środek należy rozcieńczyć w wodzie w proporcjach 1:3. Po wymieszaniu do jednorodnej konsystencji preparat można nakładać pędzlem, wałkiem lub natryskowo, w zakresie temperatury od 5 do 25 st. Celsjusza.

Gruntowanie przed malowaniem starych podłoży

  • Podłoże pylące lub o dużej chłonności – należy zagruntować powierzchnie jak wyżej.
  • Podłoże poplamione – przed nałożeniem preparatu plamy należy zeszlifować (papier ścierny), zamalować (farba gruntująco-izolująca) lub wywabić (preparat emulgujący).
  • Podłoże z odspajanym tynkiem – nakładanie środka gruntującego trzeba poprzedzić naprawą podłoża – skucie odspajanych fragmentów i położenie nowego tynku.
  • Podłoże z pęknięciami i rysami – naniesienie preparatu gruntującego dopiero po wypełnieniu masą uszczelniającą lub elastyczną zaprawą (pęknięcia), ewentualnie siatką lub taśmą wzmacniającą (rysy).
  • Podłoże z łuszczącą się powłoką malarską – przed nałożeniem środka gruntującego trzeba naprawić uszkodzenia. Niewielkie ubytki uzupełnia się masą szpachlową i szlifuje papierem ściernym. Przy większych uszkodzeniach trzeba namoczyć ścianę i zedrzeć farbę.
  • Podłoże pokryte farbą klejową – przed gruntowaniem najbezpieczniej zmyć farbę, wykorzystując na przykład roztwór wody z szarym mydłem.
  • Podłoże pokryte tapetą – jeżeli tapeta nie nadaje się do malowania lub jest zniszczona (źle przylega do ściany, jest nierówno ułożona), przed gruntowaniem i malowaniem musi zostać usunięta. W usunięciu tapet pomagają specjalne środki rozpuszczające klej, ewentualnie sprawdzi się roztwór ciepłej wody z mydłem.

W gruntowaniu starych ścian również sprawdzi się środek gruntujący Nida Supra G.

Niewątpliwie gruntowanie ścian przed malowaniem farbą nawierzchniową jest procesem, o którym warto pamiętać. Oczyszczenie ściany i nałożenie środka gruntującego pozwala poprawić parametry podłoża – zapewnia głębię i jednolitość koloru, a w dłuższej perspektywie zapobiega odrywaniu się od powierzchni. Natomiast kluczowe jest, aby nakładać preparat gruntujący przeznaczony do danego podłoża (np. Nida Supra G do podłoży chłonnych), który należy przygotować i nanosić zgodnie z zaleceniami producenta.

Grafika: materiał partnera 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Fototapeta na szafę – odmień stary mebel i dopasuj go do aranżacji wnętrza
Fototapeta na szafę – odmień stary mebel i dopasuj go do aranżacji wnętrza
Najlepsza nawet szafa może się znudzić, zużyć, wyjść z mody lub przestać pasować do wnętrza, w którym przeprowadzono metamorfozę. Co w takiej sytuacji zrobić z meblem, który choć wciąż spełnia swoją rolę, nie prezentuje się zbyt dobrze?
Dlaczego warto postawić na meble dębowe?
Dlaczego warto postawić na meble dębowe?
Bardzo interesującym rozwiązaniem w przestrzeni okazać się mogą meble dębowe. Takie wyposażenie może znaleźć zastosowanie w pomieszczeniach takich jak chociażby sypialnia, salon, czy jadalnia, czy też kuchnia. Do dyspozycji są tutaj rozbudowane możliwości, co daje wiele swobody.
Klimatyzacja do mieszkania – na jakie jej cechy należy zwrócić uwagę?
Klimatyzacja do mieszkania – na jakie jej cechy należy zwrócić uwagę?
Klimatyzacja to coraz popularniejsze rozwiązanie w wielu mieszkaniach, zwłaszcza w czasach wzrastających temperatur i zmian klimatycznych.
Ostatnie wpisy