Polecamy
Na co zwracać uwagę podczas budowy domu?
Porady domowe

Na co zwracać uwagę podczas budowy domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Budowa domu to proces długotrwały, który pochłania mnóstwo energii. Zarówno przed, jak i w jej trakcie należy dopilnować wielu kwestii, by móc cieszyć się w efekcie idealną domową ostoją. Na co zwracać uwagę podczas budowy domu? Co jest najważniejsze? Zebraliśmy kilka przydatnych wskazówek, które Ci pomogą!

Jak wygląda budowa domu?

Z budową domu związane jest wiele prac – są to konstrukcyjne, instalacyjne oraz wykończeniowe. Wcześniej należy zadbać też o projekt oraz czynności organizacyjno-administracyjne. Pierwsze prace, czyli konstrukcyjne, są najważniejsze, gdyż to od ich wykonania zależy trwałość oraz jakość budynku.

Konstrukcja domu składa się z fundamentów, ścian, stropu, dachów oraz schodów (jeśli jest to budynek piętrowy lub ma poddasze użytkowe). W Polsce przede wszystkim stawia się budynki murowane, jednak coraz większą popularność zyskują też drewniane. To, jakie wybierzesz pokrycie dachowe, zależy głównie od Ciebie. Warto jednak zajrzeć do MPZP, bo tam mogą znajdować się pewne ograniczenia. Dobrym pomysłem jest na przykład blacha trapezowa cena której waha się od 25 do 40 zł za m2 tego typu pokrycia.

Podczas każdego etapu bardzo istotne będzie przechowywanie materiałów budowlanych. Zadbaj o odpowiednio przygotowane miejsce – równe, utwardzone i odwodnione. Pamiętaj też, że nie można opierać składowanych materiałów o budynki, słupy czy ogrodzenia. Zachowaj co najmniej 0,75 m odległości od ogrodzeń i zabudowań oraz 5 metrów od stałego stanowiska pracy.

Kiedy wykonywać instalacje?

Podczas budowy domu nie można zapomnieć o instalacjach. Warto je wykonać już na etapie surowego stanu zamkniętego. Dzięki temu można zamontować centralne ogrzewanie bez naruszania ścian budynku. Do tego też obudowany i zabezpieczony dom zmniejszy ryzyko uszkodzenia instalacji, jak i ochroni je przed potencjalną kradzieżą.

Podobnie wygląda sprawa montażu pompy ciepła. Choć można ją zainstalować na każdym etapie, to zaleca się przygotować do tego już na etapie prac ziemnych. Jak działa pompa ciepła? Jej skuteczność opiera się o wytwarzanie obiegu ciepła między obszarami, w których panują różne temperatury. Pobiera ciepło z powietrza lub gruntu i przenosi ją do domowej instalacji grzewczej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas budowy domu?

Istotna będzie wykwalifikowana ekipa budowlana. Pamiętaj, by podpisać z nią umowę w formie pisemnej i spisać ją jak najbardziej szczegółowo. Nie wybieraj do budowy swojego domu firm, które pracują na czarno i unikają sfinalizowania formalności. Choć koszty mogą być w tym wypadku niższe, to nie masz żadnej gwarancji, że praca zostanie dokończona lub wykonana prawidłowo. Jeśli interesuje Cię np. budowa domu w Małopolsce, zajrzyj przykładowo na tę stronę: https://www.extradom.pl/budowa-domu-malopolskie

Pamiętaj też, by zadbać o dobre jakościowo materiały budowlane. Nietrafne decyzje mogą potem skutkować dużymi kosztami nie tylko na etapie budowy domu, ale też w późniejszej eksploatacji. Dobrym pomysłem jest też zarezerwowanie wcześniej, gdy ceny są np. niższe stolarki okiennej i drzwiowej oraz materiałów niezbędnych do ocieplenia ścian.

Zdjęcie: materiał Partnera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Okulary do komputera – na co zwrócić uwagę?
Okulary do komputera – na co zwrócić uwagę?
Sprawdź jak wybrać odpowiednie dla siebie.
W czym przechowywać przedmioty codziennego użytku? – akcesoria i dodatki do ubrań
W czym przechowywać przedmioty codziennego użytku? – akcesoria i dodatki do ubrań
Przechowywanie przedmiotów w odpowiedni sposób ma duże znaczenie dla naszej wygody i komfortu w codziennym życiu.
Jak prać puchową kurtkę?
Jak prać puchową kurtkę?
Kurtka puchowa to must have na zimę. O puch trzeba dbać, aby zachował swoje właściwości termoizolacyjne. Nie wiesz jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
Ostatnie wpisy