Polecamy
Rodzaje firanek – jakie firanki wybrać?
Porady domoweUrządzanie

Rodzaje firanek – jakie firanki wybrać?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Firanki to nieodzowny element niemal każdego okna pomimo zmieniającej się mody i panującego trendu na minimalistyczne wnętrza. Zawieszone w oknach pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również są bardzo funkcjonalne. Sprawiają, że w pomieszczeniu robi się ciepło i przytulnie oraz dają poczucie komfortu domownikom, zwiększając poczucie intymności. Ogromny wybór materiałów i wzorów tkanin, z których uszyte są firany, sprawia, że często trudno się zdecydować na konkretny model. Czym się zatem kierować przy wyborze firany? Odpowiedź poniżej!

Rodzaje tkanin firanowych

Od tego, jaki rodzaj materiału wybierzemy, nie jest bez znaczenia. Poszczególne rodzaje tkanin na firanki różnią się grubością, przepuszczalnością światła, łatwością w układaniu, czy chociażby podatnością na zagniecenia.

Oto charakterystyka najpopularniejszych tkanin na firany:

  1. Woal

Woal to bardzo delikatna tkanina. Przepuszcza sporą ilość światła, nie jest jednak zupełnie przejrzysta. Zapewnia subtelną ochronę przed nadmiarem słońca i ciekawskimi spojrzeniami osób z zewnątrz. Woal to lejąca się tkanina, dzięki czemu firany woalowe łatwo poddają się układaniu, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się w fantazyjnych upięciach. Dostępne są w wersji gładkiej i haftowanej, najczęściej w kolorze bieli, ecru lub beżu.

Firany z woalu nie należy prać w pralce, lecz ręcznie w letniej wodzie. Niewskazane jest też ich wirowanie.

  1. Tiul

Tiul jest bardzo delikatną, zwiewną, miękko układającą się tkaniną. Dzięki ażurowej strukturze jest bardzo przejrzysty, dlatego nadaje się do wnętrz, które potrzebują doświetlenia. Świetnie się sprawdza do fantazyjnego upięcia, na przykład przy użyciu opasek i innych dekoracji okiennych.

Tiul wymaga prania ręcznego oraz prasowania w niskiej temperaturze.

  1. Żakard

Żakard to tradycyjny i najpopularniejszy materiał, z którego wykonuje się firanki. Jest bardzo trwały i wytrzymały, dostępny w szerokiej gamie wzorów. Tkany jest najczęściej z poliestru, czasami wzbogacony domieszką bawełny. Materiał ten dobrze przepuszcza i rozprasza światło. Żakard o gęstym splocie świetnie sprawdzi się, gdzie zależy nam na zachowaniu prywatności.

Tego typu firanki wymagają częstego prania, ponieważ żakard jest bardzo podatny na osadzanie się kurzu. Można go jednak prać w pralce w niskiej temperaturze bez potrzeby prasowania.

  1. Organza

Organtyna to błyszcząca, przejrzysta i zwiewna tkanina. Doskonale przepuszcza światło, dlatego nadaje się do ciemnych pomieszczeń. Tkanina ta wykonana jest z jedwabiu, nylonu, poliestru lub bawełny. Firanki z organzy na rynku dostępne są w wariancie gładkim, kreszowanym, flokowanym oraz haftowanym, w różnych odcieniach i wzorach.

Firanki z organtyny z powodzeniem można prać w pralce w niskiej temperaturze bez wirowania.

  1. Markizeta

Markizeta swoim wyglądem przypomina siateczkę o większych lub mniejszych oczkach. Przepuszczalność światła uzależniona jest od gęstości oczek. Przy luźnych oczkach ilość wpadającego do pokoju światła będzie duża, natomiast gęstsza siateczka to nieco mniej słońca w pokoju i jednocześnie większa ochrona prywatności.

Głównym atutem tej tkaniny jest to, że nie trzeba jej prasować.

  1. Satyna

Firany satynowe nie są przejrzyste. Sprawdzą się w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon. Satyna produkowana jest z włókien poliestrowych lub bawełnianych. Warto pamiętać, iż firana satynowa powinna być wieszana błyszczącą stroną do środka pomieszczenia.

Wzory i kolory firan

Najczęściej wybieranym kolorem firan jest biały lub ecru. Są to najbezpieczniejsze kolory, gdyż będą pasować do większości aranżacji. Oczywiście można wybrać firanę w innym kolorze lub z kolorowymi wstawkami, jednak ten wybór najbardziej się sprawdzi nowoczesnych wnętrzach.

Bardzo popularny w szczególności w firanach żakardowych jest motyw florystyczny. Może być nadrukowany na całej powierzchni firanki bądź stanowić tylko niewielki akcent na brzegach lub dole firanki. Dostępne są również firany w paski lub kratki. Firany w pasy pionowe będą sprawiały wrażenie, że pokój jest wyższy niż w istocie, natomiast paski poziome go poszerzą.

Kolorowe firany sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach
Fot.:bialasiewicz/elements.envato.com

Dodatki i dekoracje do firan

Firany bardzo często są jednolite, ale dzięki akcesoriom i dodatkom można dodać im nietuzinkowego charakteru. Oto kilka sposobów na dekorację firan:

  1. koronki do firanek,
  2. atłasowe lamówki,
  3. frędzle,
  4. zawieszki na firankę,
  5. kryształki,
  6. agrafki,
  7. upinacz dekoracyjny,

Dodatki do firan sprawią, że na tę samą firankę popatrzymy z innej perspektywy. Wystarczy mała zmiana, a okno zyska nowy wizerunek.

Sposoby zawieszania firan

Firanki można zwiesić nad oknem za pomocą trzech typów mocowań:

  • Na taśmie marszczącej – to najchętniej wybierane rozwiązanie. Dzięki wszytej taśmie firana uzyskuje równomierne marszczenie i jest od razu po zakupie gotowa do założenia.
  • Na szelkach – wystarczy nawlec szelki na karnisz bez użycia żabek i firanka gotowa.
  • Na kółkach – zamontowane w materiale specjalne plastikowe lub ze stali nierdzewnej kółka wystarczy nasunąć na karnisz i rozciągnąć wzdłuż niego.

Rodzaje karniszy:

  • karnisz pojedynczy – przeznaczony dla samych firan,
  • Karnisz podwójny – przeznaczony zarówno dla firan, jak i zasłon,
  • minikarnisz – przeznaczony dla zazdrostek,

Firanki na małe okna

Na małe okna na przykład w kuchni świetnie sprawdzą się zazdrostki lub lambrekiny.

Lambrekin to pasmo materiału zawieszone w górnej części okna, pełniące funkcję dekoracyjną.

Zazdrostka to firanka zasłaniająca tylko dolną część okna.

Rodzaje firan na duże okna

Wybór firany uzależniony jest od tego, w jakim pomieszczeniu ma się znajdować. Wybierając firanki mamy do wyboru trzy opcje:

  • Firany gotowe, czyli o konkretnej szerokości i długości, już gotowe do zawieszenia.
  • Firany na metry, czyli takie, które możemy dopasować do każdego rodzaju okna, jednak wymagają one obszycia.
  • Firany na wymiar, czyli firany szyte i dopasowane do konkretnych wymiarów okna nawet tych nietypowych.

Czym się kierować wybierając firanki?

Przed dokonaniem wyboru firany w pierwszej kolejności, warto zastanowić się jaką funkcję będzie pełnić – estetyczną czy również praktyczną. Należy również zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia, ponieważ ich wzór może optycznie zmniejszyć lub zwiększyć pomieszczenie. Wybierając firanki do kuchni lub pokoju dziecięcego, warto postawić na funkcjonalność. Krótkie i lekkie firany pozwolą wykorzystać przestrzeń pod oknem. Do wielkich salonów można kupić długie i bogato upięte firany.

Podsumowanie

Piękne firanki to nie tylko dekoracja pomieszczenia, firany spełnią również wiele praktycznych funkcji. Chronią przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów czy regulują ilość promieni wpadających do pomieszczenia. Do mocno nasłonecznionych pomieszczeń warto wybrać tkaniny o gęstszym splocie, a dla osób zapracowanych tkaniny, które nie wymagają prasowania.

Zdjęcie główne: Vecislavas Popa/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym wyczyścić skórzaną kanapę?
Czym wyczyścić skórzaną kanapę?
Skórzana tapicerka jest wymagająca. Skórzane meble warto impregnować za pomocą olejów jojoba, czy kokosowego, a także terpentyny. Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o skórzaną kanapę!
Jak wybrać odpowiednie płytki do zagospodarowania przestrzeni na tarasie?
Jak wybrać odpowiednie płytki do zagospodarowania przestrzeni na tarasie?
Poradnik krok po kroku na temat wybierania idealnych płytek tarasowych, uwzględniający zarówno walory estetyczne, jak i funkcjonalne. Dowiedz się, jak stworzyć wymarzoną przestrzeń na tarasie.
Regały do domu – dostępne możliwości
Regały do domu – dostępne możliwości
Dowiedz się, jakie możliwości otwierają przed Tobą sklepy meblowe. Wybierz regał dostosowany do Twoich potrzeb i ciesz się codziennym użytkowaniem go. Sprawdź, czym kierować się podczas zakupu.
Ostatnie wpisy