Polecamy
Kiedy powiedzieć dziecku o Świętym Mikołaju?
Porady domoweŚwięta i uroczystości

Kiedy powiedzieć dziecku o Świętym Mikołaju?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Święty Mikołaj zawsze kojarzył nam się ze Świętami Bożego Narodzenia i jako dzieci nie mogliśmy doczekać się jego przyjścia. Kiedy powiedzieć dziecku o Świętym Mikołaju oraz jak przedstawić jego historię? 

Święty Mikołaj oraz aura świąt 

Święty Mikołaj bezsprzecznie kojarzy się wszystkim z Bożym Narodzeniem. To święto łączy się z rozdawaniem prezentów oraz wspólnymi spotkaniami w gronie najbliższych. Święty Mikołaj sprawia, że święta stają się bardziej magiczne. Najlepiej powiedzieć dziecku o świętym Mikołaju, który rozdaje prezenty w momencie, kiedy samo zacznie dopytywać, kim jest tajemniczy staruszek w czerwonym stroju z długą, białą brodą. Podczas przygotowań do świąt dziecko może zacząć pytać o cel świętowania oraz niektóre świąteczne symbole. 

Postać świętego Mikołaja, powinniśmy przedstawić dziecku tak, by wyniosło z tej historii pewną naukę. Według tradycji św. Mikołaj był biskupem, który posiadał dość spory majątek, ale umiał się nim dzielić z biedniejszymi. Stał się symbolem świąt, ponieważ podarował część swoich kosztowności na rzecz panien, które nie miały własnego posagu i nie mogły przez to wyjść za mąż.

Według tradycji w święta Bożego Narodzenia dajemy sobie drobne upominki. Święty Mikołaj stał się więc nieodłącznym symbolem tych święta. W święta powinniśmy więc dzielić się dobrami, ale również uwagą i miłością. Warto również wyjaśnić naszemu dziecku, jaki jest prawdziwy cel Bożego Narodzenia, i że prezenty są jedynie dodatkiem. Starajmy się budować legendę o świętym Mikołaju, chwaląc jego dobroć i szczodrość. Legenda o świętym, powinna być dla naszych dzieci lekcją, z której wyniosą, że warto pomagać potrzebującym. By podkreślić charakter tego wydarzenia, jakim jest Boże Narodzenie, warto wziąć wraz z dzieckiem udział w zbiórce charytatywnej lub podzielić się z potrzebującymi produktami żywnościowymi. Taki gest znacznie bardziej przybliży dziecku ideę miłosierdzia i dobroci.

Dziecko na pewno zapyta, jaki charakter mają prezenty, które dajemy sobie z okazji tych świąt. Warto zawsze podkreślać, że jest to bardziej symbol pamięci o bliskiej nam osobie. Nasz maluch nie powinien nastawiać się wyłącznie na prezenty, choć chwila ich rozdawania powinna być radosna i magiczna. Można pozwolić dziecku samemu rozdawać prezenty, by mogło na chwilę stać się Świętym Mikołajem. Na pewno przez takie wyróżnienie poczuje się ono ważne i docenione. Warto również połączyć rozdawanie prezentów z ciekawą tradycją w naszej rodzinie. Może być to ponowne składanie sobie życzeń w trakcie wręczania upominków, czy też wspólne odpakowywanie prezentów i śpiewanie kolęd.

Kiedy powiedzieć dziecku prawdę o Świętym Mikołaju?

Często rodzice mówią dzieciom, że to Święty Mikołaj przyniósł dla nich prezent, co jest rodzajem budowania magicznej aury wokół świąt. Czasem jednak dziecko domyśla się prawdy, dlatego należy w porę wyjaśnić dziecku, na czym polega legenda o świętym Mikołaju i czemu jest on  jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia. Warto również powiedzieć naszemu maluchowi, że nie tylko w święta możemy obdarowywać się prezentami i że są one wyłącznie pewnym symbolem, takim samym, jakim jest Święty Mikołaj. Można wyjaśnić dziecku, że faktycznie Święty Mikołaj przynosi prezenty, ponieważ jest to szczególny czas, w którym każdy zasługuje na miłość i uwagę.  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak odnowić meble?
Jak odnowić meble?
Chcesz odnowić swoje meble? Zobacz, jak zrobisz to w łatwy sposób.
Oczyszczanie organizmu na wiosnę – czy warto? Jak to zrobić?
Oczyszczanie organizmu na wiosnę – czy warto? Jak to zrobić?
Hit czy kit? Jakie są konsekwencje oczyszczania organizmu na wiosnę?
Sztuczna trawa na balkon – wady i zalety
Sztuczna trawa na balkon – wady i zalety
Zastanawiasz się, czy kupienie sztucznej trawy na balkon to dobry pomysł? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem: z wadami, zaletami i ceną tej inwestycji.
Ostatnie wpisy