Polecamy
Kiedy powiedzieć dziecku o Świętym Mikołaju?
Porady domoweŚwięta i uroczystości

Kiedy powiedzieć dziecku o Świętym Mikołaju?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Święty Mikołaj zawsze kojarzył nam się ze Świętami Bożego Narodzenia i jako dzieci nie mogliśmy doczekać się jego przyjścia. Kiedy powiedzieć dziecku o Świętym Mikołaju oraz jak przedstawić jego historię? 

Święty Mikołaj oraz aura świąt 

Święty Mikołaj bezsprzecznie kojarzy się wszystkim z Bożym Narodzeniem. To święto łączy się z rozdawaniem prezentów oraz wspólnymi spotkaniami w gronie najbliższych. Święty Mikołaj sprawia, że święta stają się bardziej magiczne. Najlepiej powiedzieć dziecku o świętym Mikołaju, który rozdaje prezenty w momencie, kiedy samo zacznie dopytywać, kim jest tajemniczy staruszek w czerwonym stroju z długą, białą brodą. Podczas przygotowań do świąt dziecko może zacząć pytać o cel świętowania oraz niektóre świąteczne symbole. 

Postać świętego Mikołaja, powinniśmy przedstawić dziecku tak, by wyniosło z tej historii pewną naukę. Według tradycji św. Mikołaj był biskupem, który posiadał dość spory majątek, ale umiał się nim dzielić z biedniejszymi. Stał się symbolem świąt, ponieważ podarował część swoich kosztowności na rzecz panien, które nie miały własnego posagu i nie mogły przez to wyjść za mąż.

Według tradycji w święta Bożego Narodzenia dajemy sobie drobne upominki. Święty Mikołaj stał się więc nieodłącznym symbolem tych święta. W święta powinniśmy więc dzielić się dobrami, ale również uwagą i miłością. Warto również wyjaśnić naszemu dziecku, jaki jest prawdziwy cel Bożego Narodzenia, i że prezenty są jedynie dodatkiem. Starajmy się budować legendę o świętym Mikołaju, chwaląc jego dobroć i szczodrość. Legenda o świętym, powinna być dla naszych dzieci lekcją, z której wyniosą, że warto pomagać potrzebującym. By podkreślić charakter tego wydarzenia, jakim jest Boże Narodzenie, warto wziąć wraz z dzieckiem udział w zbiórce charytatywnej lub podzielić się z potrzebującymi produktami żywnościowymi. Taki gest znacznie bardziej przybliży dziecku ideę miłosierdzia i dobroci.

Dziecko na pewno zapyta, jaki charakter mają prezenty, które dajemy sobie z okazji tych świąt. Warto zawsze podkreślać, że jest to bardziej symbol pamięci o bliskiej nam osobie. Nasz maluch nie powinien nastawiać się wyłącznie na prezenty, choć chwila ich rozdawania powinna być radosna i magiczna. Można pozwolić dziecku samemu rozdawać prezenty, by mogło na chwilę stać się Świętym Mikołajem. Na pewno przez takie wyróżnienie poczuje się ono ważne i docenione. Warto również połączyć rozdawanie prezentów z ciekawą tradycją w naszej rodzinie. Może być to ponowne składanie sobie życzeń w trakcie wręczania upominków, czy też wspólne odpakowywanie prezentów i śpiewanie kolęd.

Kiedy powiedzieć dziecku prawdę o Świętym Mikołaju?

Często rodzice mówią dzieciom, że to Święty Mikołaj przyniósł dla nich prezent, co jest rodzajem budowania magicznej aury wokół świąt. Czasem jednak dziecko domyśla się prawdy, dlatego należy w porę wyjaśnić dziecku, na czym polega legenda o świętym Mikołaju i czemu jest on  jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia. Warto również powiedzieć naszemu maluchowi, że nie tylko w święta możemy obdarowywać się prezentami i że są one wyłącznie pewnym symbolem, takim samym, jakim jest Święty Mikołaj. Można wyjaśnić dziecku, że faktycznie Święty Mikołaj przynosi prezenty, ponieważ jest to szczególny czas, w którym każdy zasługuje na miłość i uwagę.  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy smartfon Samsung Galaxy A53 to dobry telefon do gier?
Czy smartfon Samsung Galaxy A53 to dobry telefon do gier?
W tym artykule weźmiemy pod lupę jeden z czołowych modeli marki Samsung, czyli Galaxy A53. Czy to odpowiedni telefon dla graczy?
Jak wybrać idealną pergolę ogrodową? Poradnik dla miłośników relaksu na świeżym powietrzu
Jak wybrać idealną pergolę ogrodową? Poradnik dla miłośników relaksu na świeżym powietrzu
Przygotowaliśmy kompendium wiedzy, które pomoże stworzyć miejsce, gdzie czas płynie wolniej, a strefa wypoczynku staje się prywatnym azylem.
Czy efektywne promowanie swojego zielonego zakątka jest możliwe bez pomocy profesjonalistów?
Czy efektywne promowanie swojego zielonego zakątka jest możliwe bez pomocy profesjonalistów?
Odkryj, jak poprawić widoczność swojego zielonego zakątka za pomocą skutecznych strategii SEO, bez konieczności korzystania z pomocy specjalistów.
Ostatnie wpisy