Polecamy
Zmywarka nie rozpuszcza tabletki – jak rozwiązać problem?
NaprawyPorady domowe

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki – jak rozwiązać problem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zmywarka do naczyń w wielu domach stała się niezbędnym urządzeniem. Co można zrobić w sytuacji, gdy podczas mycia nie rozpuszcza się tabletka?

Nieodpowiednie tabletki do zmywarki

Jeśli tabletki do zmywarki nie rozpuszczają się, to należy zmienić producenta tabletek. Różnica w składzie produktów może być ogromna. W niektórych tabletkach jest więcej nabłyszczacza niż soli lub środka czyszczącego. Korzystanie z tabletek 4w1 lub 7w1 ma wpływ na zmywanie naczyń, ponieważ dodatkowe składniki mogą niekorzystnie wpływać na działanie tabletek.

Warto sprawdzić również datę przydatności tabletek. Jeśli są po terminie, to może stąd wynikać problem z ich rozpuszczeniem. Podczas kupowania tabletek na promocji warto zwracać uwagę na datę przydatności do użycia – może okazać się zbyt krótka i dlatego produkt jest tak tani.

Jeśli tabletki nie rozpuszczają się, to warto przebadać też wodę. Może okazać się, że jest zbyt twarda i dlatego produkt nie zostaje rozpuszczony. W takim wypadku należy środki myjące dobrać do twardości wody, np. zadbać o właściwy poziom soli w urządzeniu. Zmiękczy ona wodę, wydłużając okres pracy zmywarki.

Niedoczyszczone wnętrze urządzenia

Aby zmywarka działała bez zarzutów, to należy zadbać o regularne czyszczenie urządzenia (najlepiej co dwa tygodnie, a minimum raz w miesiącu). Dzięki temu można usunąć tłuszcz i brud, który zalega w zmywarce po każdym myciu. Dlatego tak ważne jest stosowanie specjalnych detergentów i puszczanie zmywarki bez wsadu na jak najwyższą temperaturę. Następnie należy wyczyścić wszystkie dysze i filtry.

Nie działa ramię spryskujące

W każdej zmywarce są dwa lub nawet trzy ramiona spryskujące. Jeśli któreś z nich jest zapchane i nie leci z niego woda, to zmywarka może nie rozpuszczać tabletki. Czasem dochodzi do rozszczelnienia śmigła i woda, zamiast lecieć przez otwory, wylatuje z niego bokiem.

Jeśli w zmywarce doszło do uszkodzenia ramienia spryskującego, to należy wymienić je na nowe. Usterkę tę można usunąć samodzielnie.

>> Zobacz też: Piekarnik nie działa – co robić?

Zbyt niskie ciśnienie wody

Jeśli ciśnienie w rurach jest zbyt niskie, to zmywarka może nie rozpuszczać tabletki. Optymalne ciśnienie to 2 bary. Jeśli widzisz, że ciśnienie w rurach zmniejszyło się, to warto zadzwonić do wodociągów i zapytać, kiedy zostanie usunięta awaria.

Większość producentów zmywarek zaleca, aby ciśnienie wynosiło min. 0,5 bara do maksymalnie 10 barów. Czasami niskie ciśnienie spowodowane jest przez zapchane kamieniem sitka. Jeśli tak jest, to warto je przeczyścić – ciśnienie wróci do normy.

Uszkodzona grzałka w zmywarce

Jeśli poprzednie możliwe usterki zostały wyeliminowane, to warto sprawdzić, czy grzałka w zmywarce działa prawidłowo. Usterka grzałki mogła spowodować całkowite wyłączenie jej z obiegu, tym samym woda w zmywarce nie jest podgrzewana.

Grzałkę można samodzielnie sprawdzić poprzez wymontowanie jej z urządzenia i sprawdzenie za pomocą miernika ciągłości obwodu. Prawidłowa wartość rezystancji grzałki powinna wynosić średnio 25–30 Ohm. Należy jednak uważać, ponieważ temperatura otoczenia ma również wpływ na pomiar.

Jeśli mimo wymiany grzałki problem nierozpuszczonej tabletki pozostał, to jedną z przyczyn może być uszkodzony przekaźnik grzałki, który znajduje się w module sterującym. W takiej sytuacji należy zgłosić się po pomoc do serwisanta.

Dozownik się nie otwiera

Klapka z tabletką otwiera się automatycznie podczas zmywania naczyń. Jeśli dozownik jest brudny lub ma osad z kamienia, to wystąpi problem z otwarciem klapki, a tym samym tabletka nie zostanie pobrana i rozpuszczona.

Czasami zdarza się, że tabletka przyklei się do dozownika i nie zostanie wyrzucona w trakcie zmywania. W takiej sytuacji warto przetrzeć dozownik do sucha ścierką. Jeśli to nie pomoże, to należy wymienić siłownik w dozowniku.

Odpowiedni program i ułożenie naczyń

Cięższe rzeczy, czyli garnki i talerze, powinny być ułożone w dolnym koszu, w górnym koszu należy ułożyć małe talerzyki i kubki. Jeśli ramię ze spryskiwacza zostanie zablokowane, to zmywarka nie rozpuści tabletki, a talerze nie zostaną umyte.

Krótkie programy myjące mają za niską temperaturę oraz za krótki czas mycia, dlatego tabletka nie zostanie w całości rozpuszczona.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pożywne śniadanie – czyli jak zdrowo rozpocząć dzień?
Pożywne śniadanie – czyli jak zdrowo rozpocząć dzień?
W tym artykule przyjrzymy się, jak skomponować zdrowe i pożywne śniadanie, które zapewni nam najlepszy start w dzień.
Tynki dekoracyjne – czym są i jakie mają zalety
Tynki dekoracyjne – czym są i jakie mają zalety
Tynki dekoracyjne to nie tylko praktyczne rozwiązanie chroniące ściany przed czynnikami zewnętrznymi, ale także doskonały sposób na nadanie wnętrzom unikalnego charakteru.
Nowoczesne gospodarstwo rolne – co ułatwia jego prowadzenie?
Nowoczesne gospodarstwo rolne – co ułatwia jego prowadzenie?
Utrzymanie i prowadzenie gospodarstwa rolnego to bardzo ciężka, ale też satysfakcjonująca i niezwykle potrzebna praca. Podpowiadamy, jak przy pomocy nowoczesnych urządzeń i technologii można ułatwić sobie zarządzanie gospodarstwem i czerpać z niego jak najwięcej korzyści.
Ostatnie wpisy