Polecamy
Jak zrobić domek dla pszczół?
Hobby

Jak zrobić domek dla pszczół?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pszczoła murarka ogrodowa jest przykładem owada, który może wspaniale pomóc nam w zapylaniu ogrodowych kwiatów. Dodatkowo nie jest niebezpieczna, bo nie żądli, ale też jest łatwa w hodowli. Wystarczy tylko zapewnić jej odpowiednie schronienie – domek na zimę. Jak zrobić domek dla dzikich pszczół? Oto pomysły.

Dlaczego murarka jest tak pożyteczna?

Introdukcja murarki ogrodowej do przydomowej przestrzeni, zwłaszcza gdy liczymy na plony warzyw i owoców, jest świetnym rozwiązaniem, które pozwala na poradzenie sobie z coraz mniejszą liczebnością pszczół miodnych, os, trzmieli i innych owadów zapylających. Oto garść przydatnej wiedzy o pszczole murarce, która:

  • jest samotnicą, czyli nie tworzy rojów,
  • nie potrafi żądlić,
  • zimuje w postaci imago zamkniętego w kokonie,
  • w formie zimującej jest w stanie przeżyć temperatury nawet – 20 stopni C,
  • nie buduje gniazd tak jak pszczoła miodna, ale wykorzystuje szczeliny powstałe w naturalny sposób,
  • do gniazdowania wykorzystuje na przykład puste łodygi roślin, szczeliny w korze drzew, otwory w cegle lub murze,
  • żeruje na bardzo dużej ilości gatunków roślin,
  • nie produkuje miodu,
  • żyje 7 – 8 tygodni, po czym składa jaja,
  • jest bardziej wydajna w zapylaniu, niż pszczoły miodne

Czego potrzebują pszczoły murarki?

Podstawą dla zagnieżdżenia się pszczół murarek w naszym ogrodzie jest zorganizowanie im miejsca, gdzie będą mogły stworzyć sobie gniazda. Czasami możemy się ich doczekać zupełnie przypadkowo. Zdecydowanie większe szanse na ich pojawienie się mają osoby, które kupią lub zrobią specjalnie przygotowany domek dla pszczół. Same owady również mogą pojawić się w nim spontanicznie, ale łatwiej jest kupić rurki trzcinowe z kokonami w środku. Zwykle są dostępne dwa razy do roku – jesienią i na przełomie zimy i wiosny. Często trzeba się wcześniej zapisać na ich pozyskanie.

Czego potrzebujemy na domek dla pszczół?

Na rynku, choćby w sklepach internetowych, można kupić gotowe domki dla pszczół i innych pożytecznych owadów. Niekiedy dostaniemy je wraz z rurkami i kokonami z larwami. Można go również wykonać samemu. Potrzebne są:

  • deski do zbicia skrzynki tworzącej obrys domku,
  • deski do stworzenia przegród w domku,
  • rurki z kokonami i puste rurki dla kolejnych owadów,
  • kawałki suchego drewna,
  • słoma,
  • mech,
  • glina i sieczka słomiana,
  • kawałki drewna brzozowego,
  • kawałek siatki na woliery,
  • cegła dziurawka lub nawiercone kawałki drewna.

Jaki powinien być domek dla pszczół?

Konstrukcja domku dla pszczół nie jest niczym trudnym. Wystarczy zbić z desek skrzynkę i przegrodzić ją na tyle części, ile różnych rodzajów schronień dla pszczół i innych owadów chce się w nim przygotować. Całość może być przykryta bardziej lub mniej ozdobnym daszkiem. Głębokość powinna być taka, aby swobodnie zmieścić w nim rurki z kokonami o długości ok. 20 cm i to z pewnym zapasem.

Jeśli do środka chcemy włożyć cegłę dziurawkę, to również powinniśmy zadbać o to, aby się zmieściła. Skrzynka tworząca domek dla pszczół powinna być zaślepiona z tyłu deską, jednak bardzo ważna jest sprawa odpowiedniego zabezpieczenia przodu. Bez niego rurki z kokonami mogą zostać zniszczone przez ptaki. Właśnie z tego powodu ważne jest zabezpieczenie wykonane z siatki na woliery. Najlepiej jest wybrać ocynkowaną, ale także plastikowa powinna zdać egzamin.

Nie tylko pszczoły, czyli jakie jeszcze owady warto mieć około domu?

Różne rodzaje wypełnienia domku dla owadów, choćby mech, glina z sieczką lub kawałki drewna brzozowego, przyczynią się do zagnieżdżenia różnych rodzajów pożytecznych owadów. Jednymi z najbardziej chcianych są biedronki, które pomagają w walce z utrapieniem rabatek i ogrodów warzywnych, czyli z mszycami. Mogą pojawić się również trzmiele i drapieżne złotooki.

Gdzie postawić domek dla pszczół?

Najlepiej wybrać optymalną lokalizację osłoniętą od zacinającego deszczu i mroźnego wiatru. Najczęściej dobrym wyborem będą słoneczne miejsca po południowej stronie. Niekiedy nieduże domki możemy powiesić pod okapem lub gdzieś w bliskości domu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Butelka po winie – co z nią zrobić?
Butelka po winie – co z nią zrobić?
Zamiast wyrzucać, używaj ponownie. Przedstawiamy kilka ciekawych zastosowań szklanych butelek po winie
Co zrobić, aby Twój domek letniskowy był użyteczny przez cały rok?
Co zrobić, aby Twój domek letniskowy był użyteczny przez cały rok?
Pewnie jak wielu z nas rozważasz budowę domku letniskowego na swojej działce, ale masz wątpliwości lub wahasz się co do użyteczności takiej konstrukcji w chłodniejszych miesiącach.
W co wyposażyć działkową altanę?
W co wyposażyć działkową altanę?
Na działce, niezależnie od tego, czy masz ją, by uprawiać pomidory, czy wypoczywać, powinny panować komfortowe warunki. Przekonaj się, bez jakich elementów wyposażenia nie może obyć się żadna działka rekreacyjna oraz co jest potrzebne na działce uprawnej, by móc korzystać z niej bez problemów.
Ostatnie wpisy