Polecamy
Kiedy należy wymienić opony na zimowe?
Samochód

Kiedy należy wymienić opony na zimowe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Gdy temperatury spadają, kierowcy zaczynają zastanawiać się, czy to już odpowiedni moment na zmianę opon. Dowiedz się, kiedy najlepiej to zrobić, tak aby zima tym razem Cię nie zaskoczyła.

Zmiana opon na zimowe – czy jest to obowiązkowe?

Na początku warto wspomnieć o tym, że w Polsce wymiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa. Nasz kraj jest w tej kwestii w zdecydowanej mniejszości, ponieważ w większości krajów europejskich taki obowiązek istnieje. Podobna sytuacja jak u nas jest między innymi w Irlandii, Holandii czy Portugalii. Jaki z tego wniosek? Wybierając się w podróż autem za granicę, upewnij się co do przepisów obowiązujących w danym kraju, aby nie spotkała Cię przykra niespodzianka w postaci mandatu.

To, że w Polsce takiego obowiązku nie ma, nie oznacza, że nie warto opon zmieniać – absolutnie tak nie jest. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje, najbliższych i innych uczestników ruchu drogowego.

Kiedy zmieniamy opony na zimowe?

Pogoda płata nam w ostatnich latach figle, więc nic dziwnego, że wiele osób ma problem z tym, by wyczuć odpowiedni moment do zmiany opon na zimowe. Wobec tego najlepiej jest przyjąć następującą zasadę: opony na zimowe zmieniamy, gdy temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Jeden taki dzień nie jest jeszcze wyznacznikiem, ale kilka następujących po sobie – już jak najbardziej.

Co daje zmiana opon na zimowe?

Chociaż konieczność zmiany opon zależnie od warunków atmosferycznych dla większości osób wydaje się oczywista, to jednak są osoby oporne na tę wiedzę. Wymieńmy więc konkretne korzyści ze zmiany opon na zimowe:

  • większa przyczepność,
  • właściwa kierowalność,
  • odpowiednia trakcja na oblodzonych drogach.

Jak zmienić opony na zimowe?

Jeżeli chodzi o kwestie techniczne, większość osób wybiera się w celu wymiany opon do specjalisty. Są jednak także osoby, które decydują się zrobić to samodzielnie, choć zadanie to nie jest proste. Należy pamiętać o kilku rzeczach.

  • Sprawdź ciśnienie w oponach – w tym celu możesz użyć kompresora na stacji benzynowej. Informację o tym, ile powinno wynosić ciśnienie, zamieszcza producent opon.
  • Zmierz zbieżność kół – polega to na ustawieniu przeciwległych kół względem siebie w taki sposób, by otrzymać optymalny stosunek pomiędzy poziomem ścieralności opon a zużywania paliwa.
  • Wyważ opony – koszt najtańszej wyważarki to kilkaset złotych, więc w tym przypadku warto poprosić o pomoc specjalistę.

zdj. główne: Obi – @pixel6propix/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zawór elektromagnetyczny do wody – jakie ma zalety?
Zawór elektromagnetyczny do wody – jakie ma zalety?
Zawór elektromagnetyczny burkert 6213 to urządzenie, które znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym także w instalacjach wodociągowych. Dzięki swoim zaletom, takim jak szybkość reakcji, precyzja i niezawodność, stał się on coraz popularniejszym rozwiązaniem w systemach sterowania wodą.
Jak dbać o książki?
Jak dbać o książki?
Masz duży księgozbiór? Przeczytaj, jak prawidłowo dbać o woluminy.
Moda na swetry, czyli jak je subtelnie wystylizować?
Moda na swetry, czyli jak je subtelnie wystylizować?
Sprawdź koniecznie, jaka moda na swetry aktualnie panuje i jak go stylizować, by prezentować się nienagannie.
Ostatnie wpisy