Polecamy
Kiedy zmienić opony na zimowe?
Porady domoweSamochód

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele zmotoryzowanych osób zastanawia się, kiedy zmienić opony na zimowe. Nie warto czekać z wymianą opon na ostatnią chwilę, ponieważ możemy zastać nie tylko śnieg na drogach, ale również ogromną kolejkę do wulkanizatora. W Polsce nie mamy odgórnego nakazu sezonowej wymiany opon, jednak kiedy temperatura spada, warto dla własnego bezpieczeństwa wymienić opony na takie, które mają lepszą przyczepność i głębszy bieżnik. 

Kiedy wymienić opony na zimowe? 

Opony zimowe należy wymienić w momencie, kiedy temperatura na zewnątrz będzie niższa niż 7 stopni Celsjusza. Dobrym momentem na wymianę opon na zimowe jest połowa października. Chodzi przede wszystkim o dużą różnicę w temperaturach pomiędzy nocą, a dniem.

Może ona negatywnie wpływać na materiały zastosowane w oponach. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc nieco późniejsza wymiana opon, kiedy temperatura na dworze będzie niższa i ustabilizowana. W listopadzie mogą pojawić się pierwsze przymrozki, a nawet śnieg, dlatego to ostatni moment na wymianę opon na zimowe. Pamiętajmy, że w sezonie ceny wymiany opon mogą znacznie wzrosnąć, a kolejki do wulkanizatora znacznie się wydłużyć. W niektórych warsztatach na wymianę opon czeka się nawet tydzień. Jeśli więc zależy nam na czasie, lepiej wykonać wymianę opon na tydzień lub dwa tygodnie przed szczytem sezonu. 

Jakie są różnice między oponami zimowymi a letnimi?

Mimo że w Polsce wymiana opon na zimowe nie jest konieczna w świetle prawa, to jako użytkownicy samochodu powinniśmy to robić. Przede wszystkim opona zimowa ma znacznie głębszy bieżnik, który pozwala na poruszanie się autem nawet w śniegu. Można zauważyć również, że rzeźba bieżnika w oponie zimowej jest gęsto pokryta lamelami, które zapewniają lepszą przyczepność ogumienia.

Opony zimowe głębiej „wchodzą” w śnieg, aby nie ślizgać się na nim. Przy oponach zimowych również zastosowany jest całkiem inny materiał – stop gum zapewnia nam optymalną elastyczność podczas prowadzenia auta, nawet przy niskich temperaturach. Opony letnie w zimowych warunkach są zbyt twarde, dlatego jazda nimi w trakcie ostrej zimy ze śniegiem i przymrozkami jest nie tylko nieprzyjemna, ale również niebezpieczna.

Opony zimowe – jakie kupić?

Warto poradzić się opinii eksperta. W oponach zimowych, czy to nowych, czy używanych, bardzo ważny jest bieżnik. Nie powinien on mieć mniejszej głębokości niż 4 mm. Przy częstej jeździe w zimie na nowych oponach należy pamiętać o ich wymianie na nowe po około 3-4 sezonach. Bieżnik może dość szybko się zużyć, a dodatkowo niska temperatura sprawia, że opony z czasem się odkształcają.

Ceny opon zimowych wahają się od 150 do nawet 500 zł za oponę. Wiele zależy od wielkości felgi oraz marki opony, w tym użytych do jej produkcji materiałów. Jeśli nie jeździmy często zimą, można wybrać opony nieco tańsze, zwłaszcza jeśli mamy zamiar poruszać się po drogach często uczęszczanych oraz odśnieżanych na bieżąco. Mieszkańcy gór muszą jednak zainwestować nie tylko w dobre opony zimowe, ale również dodatkowo w łańcuchy na koła.  

Kiedy kupić opony wielosezonowe?

Jeśli żyjemy w takiej części kraju, gdzie zima przebiega bardzo łagodnie lub często jeździmy np. na Półwysep Iberyjski, gdzie temperatury są dość ustabilizowane, wtedy możemy zakupić opony wielosezonowe. Mają one głębszy bieżnik od opon letnich, jednak materiał z jakiego są wykonane, jest bardziej odporny na działanie wysokich temperatur.   

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przekąski na letni piknik
Przekąski na letni piknik
Wybierasz się na piknik, ale nie wiesz jakie przekąski ze sobą zabrać? Podpowiadamy!
Organizacja kuchni – niezbędne akcesoria i dodatki
Organizacja kuchni – niezbędne akcesoria i dodatki
Organizacja kuchni pozwala na optymalizację przestrzeni w taki sposób, by zyskać jak najwięcej miejsca na niezbędne przedmioty, ale również sprawić, że przygotowywanie posiłków stanie się szybsze i prostsze.
Jak myć pędzle do makijażu?
Jak myć pędzle do makijażu?
Utrzymywanie pędzli do makijażu w czystości jest istotne dla dobrej kondycji naszej cery i samego pędza. Zobacz, jak umyć pędzle do makijażu.
Tagi
Ostatnie wpisy