Polecamy
Jak zbudować własne podwyższone grządki warzywne?
Ogród i taras

Jak zbudować własne podwyższone grządki warzywne?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Na pierwszych pozycjach ogrodowych trendów ostatnich sezonów królują podwyższone rabaty, które idealnie nadają się do uprawy kwiatów, ziół i warzyw.

Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo roślin oraz wygodę ich pielęgnacji, a przy tym stanowi ciekawy akcent w wystroju całego ogrodu. Jak wykonać podwyższone grządki samodzielnie i o czym należy pamiętać?

Jak zaprojektować ogród warzywny?

Tworzenie podwyższonego ogrodu warzywnego, jak każdej konstrukcji, zaczyna się od wyboru lokalizacji i wielkości. Na tej podstawie musisz zdecydować o materiale, który wykorzystasz na ściany rabaty. Do prostokątnych konstrukcji wybierz deski i kamień naturalny, a do okrągłych cegły. W obu przypadkach doskonale sprawdzi się beton, a najciekawsze efekty uzyskasz przy zastosowaniu kilku rodzajów materiałów. Pamiętaj jednak, że rabata musi współgrać z otoczeniem i innymi elementami wystroju ogrodu.

Wysokość rabaty

Aby pielęgnacja upraw była wygodna, podwyższona rabata nie powinna być niższa niż 0,5 metra. Jednak ostateczna wysokość powinna być podyktowana warzywami, które planujesz hodować. Niektóre mają bardzo rozbudowany system korzeniowy i wymagają więcej miejsca. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by zbudować kilka rabat o różnej wysokości, dostosowanej do planowanych upraw.

Źródło: materiały promocyjne

Materiały do budowy – co wybrać?

Najprostsze rabaty zbudujesz z drewna. Musisz jednak pamiętać, że nawet przy odpowiedniej pielęgnacji i impregnacji jest to materiał podatny na niszczenie i działanie czynników atmosferycznych. Lepszym wyborem będzie kamień lub cegła, ale w tym wypadku konieczna jest dobra zaprawa murarska. Dodatkowo warto konstrukcję zbudować trochę poniżej poziomu gruntu – dzięki temu będzie bardziej stabilna. Najbardziej czasochłonna jest budowa warzywnika z betonu, dlatego jeśli marzy Ci się taka solidna konstrukcja, warto kupić gotową od sprawdzonego producenta.

Wypełnienie rabaty

Aby zapobiec przedostaniu się do gleby chwastów oraz szkodników, połóż pod rabatę gęsty materiał, na przykład płaski łupek lub siatkę. Dno możesz również zabetonować, ale pamiętaj o otworach odpływowych. Jeśli konstrukcja będzie bardzo wysoka, wypełnij ją keramzytem, a następnie ​​połóż na nim arkusz blachy lub gęstą siatkę. W przygotowanym dołku umieść warstwę organiczną – gałązki, skoszoną trawę, kompost, obornik itp. Na koniec wypełnij rabatę odżywczą mieszanką gleby, którą możesz przygotować samodzielnie z gleby ogrodowej, humusu, torfu, kompostu i grubego piasku w proporcji 5:1:1:1:1. Wskazane jest napełnienie rabat na miesiąc przed sadzeniem, aby gleba całkowicie osiadła.

Jakie warzywa wybrać do warzywnika?

Na podwyższonych grządkach szczególnie dobrze rosną cukinie, dynie, ogórki, pomidory, bakłażany, papryki, kapusta czy cebula. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by hodować także inne warzywa oraz zioła. Pamiętaj jednak, że w pierwszych dwóch latach lepiej nie uprawiać na grządce roślin, które mogą gromadzić w sobie azotany: sałaty, kapusty pekińskiej czy rzodkiewki. Jeśli zbudujesz więcej niż jeden warzywnik, możesz w każdym zasadzić inne grupy warzyw i dobrać do nich odpowiednią glebę.Podwyższone grządki warzywne są praktyczne i uniwersalne – można umieścić je w dowolnym miejscu i zyskać więcej miejsca dla swoich upraw. Doskonale sprawdzą się w niewielkich i przestronnych ogrodach, na drewnianych tarasach i betonowych podjazdach, a także na terenie pochyłym. Dzięki różnorodnym materiałom i możliwościom wykończeniowym podniesione rabaty pasują do ogrodu w każdym stylu.

Zdj. główne: Sigmund/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Moc słońca: jak energia słoneczna zmienia świat
Moc słońca: jak energia słoneczna zmienia świat
Energia słoneczna ma potencjał aby zmieniać nasz świat i wiele starań zostało już włożonych w to, aby jak najlepiej zacząć ją wykorzystać. Kiedy coraz więcej ludzi zaczyna zdawać sobie sprawę z korzyści jakie oferuje energia słoneczna, możemy zauważyć dzisiaj wielkie zmiany w spojrzeniu na źródła z jakich pozyskujemy naszą energię. Spójrzmy więc jak energia słoneczna może zmieniać nasz świat na lepsze.
Kto może skorzystać z usług firmy sprzątającej?
Kto może skorzystać z usług firmy sprzątającej?
Na polskim rynku rośnie ilość firm oferujących profesjonalne usługi sprzątania. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na wzmożony popyt, […]
Jakie listwy przypodłogowe wybrać? Propozycje i trendy
Jakie listwy przypodłogowe wybrać? Propozycje i trendy
Zależy Ci na schludnej aranżacji mieszkania? W takim razie pamiętaj, że każdy detal ma znaczenie.
Ostatnie wpisy