Polecamy
Zbieranie deszczówki – zalety i sposoby
Ogród i taras

Zbieranie deszczówki – zalety i sposoby

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Gromadzenie wody deszczowej od wielu lat jest częstą praktyką wśród działkowców oraz mieszkańców domów jednorodzinnych. Zalet tego rozwiązania a także sposobów na wykorzystanie deszczówki jest wiele. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Korzyści zbierania wody deszczowej

Jedną z najważniejszych zalet jest oszczędność pieniędzy. Wykorzystując deszczówkę do podlewania roślin w ogrodzie czy na działce, zaoszczędzisz na wodzie kranowej, której nie warto używać do prac ogrodowych. Jeśli posiadasz dużą przestrzeń zieleni korzystanie z deszczówki będzie dla Ciebie najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

Drugą ważną korzyścią jest ekologia. W dobie zmian klimatycznych stosowanie naturalnych metod jest bardzo istotną kwestią. Ponadto, woda deszczowa jest przyjazna środowisku, ponieważ nie zawiera substancji, które mogą zaszkodzić roślinom (np. chlor).

Do kolejnych zalet można zaliczyć także niezależność od wodociągów. W porze letniej zazwyczaj zabronione jest podlewanie wodą kranową. Gromadząc deszczówkę, unikniesz sytuacji pozostawania bez źródła wody potrzebnej do różnych prac ogrodowych.

Do czego wykorzystać deszczówkę?

Możliwości wykorzystania wody deszczowej jest kilka. Może być ona użyta do:

  • podlewania roślin 
  • mycia sprzętów ogrodniczych oraz przestrzeni wokół domu czy altany działkowej
  • czyszczenia auta oraz roweru

Niektórzy używają deszczówkę także do spłukiwania toalet na działce oraz prania. 

Jak zbierać wodę deszczową?

Istnieje kilka sposobów. Podstawowymi urządzeniami są beczki i zbiorniki na deszczówkę. Nie musisz od razu inwestować w rozbudowany system. Możesz na początku odprowadzać wodę deszczową z rynny do zbiornika. Aby mieć pewność, że zgromadzone na dachu czy w samej rynnie zanieczyszczenia nie wpłyną na jakość deszczówki, zamontuj odpowiednie filtry. Współczesne zbiorniki tego rodzaju często mogą pełnić również funkcję dekoracyjną.

Istnieją także zbiorniki podziemne, do których spływa woda z rynny oraz z gruntu. Można do niego domontować specjalną pompę, za pomocą których deszczówka będzie rozprowadzana po całym ogrodzie. Inną opcją jest podłączenie do zbiornika węża ogrodowego.

Kolejną możliwością są zbieracze (inaczej zwane łapaczami) wody deszczowej, który montuje się na rurze spustowej.

Jeśli zastanawiasz się, którą opcję na zbieranie deszczówki wybrać, skontaktuj się z fachowcami, którzy doradzą się najlepszą opcję oraz rozmiar zbiornika tak, abyś mógł w pełni wykorzystać wodę.

Fot.: Anna Atkins/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Istotne aspekty pielęgnacji ogrodu!
Istotne aspekty pielęgnacji ogrodu!
Pielęgnacja ogrodu jest kluczowa dla utrzymania zdrowych i pięknych roślin. Aby cieszyć się z piękna naszego ogrodu, musimy zapewnić mu odpowiednią pielęgnację.
Wykończenie tarasu – co może się przydać?
Wykończenie tarasu – co może się przydać?
Budowa tarasu to jedno, ale jego wykończenie i aranżacja to już zupełnie inna bajka. Przekonaj się, co może pomóc w osiągnięciu wspaniałego efektu końcowego przy pracach na tarasie.
Jak spakować się na wakacje na kempingu?
Jak spakować się na wakacje na kempingu?
Kemping może być wspaniałą przygodą, trzeba się jednak do niego odpowiednio przygotować. Co spakować na taki wyjazd?
Ostatnie wpisy