Zbyt twarda woda powoduje osadzanie się kamienia na ściankach i dnie przydomowego basenu. Wygląda to nie tylko nieestetycznie, ale może też doprowadzić do zniszczenia całej konstrukcji. Dlatego warto systematycznie odkamieniać wodę w basenie.
Kamień w basenie powstaje głównie z nadmiaru magnezu i wapnia w wodzie. Gdy tych składników mineralnych jest zbyt dużo, to wytrącają się w postaci osadu na dnie i ściankach przydomowego basenu.
Osad z kamienia jest również dużym problem dla instalacji doprowadzającej wodę do basenu oraz pomp do filtracji wody. Jeśli zaniedbasz regularne odkamienianie basenu, to awarii może ulec pompka oraz filtry do basenu.
W marketach oraz sklepach internetowych można znaleźć środki do odkamieniania wody w basenie. W wielu sklepach dostępne są również preparaty do krystalizowania substancji mineralnych w wodzie. Dodatkowym atutem tych preparatów jest usuwanie z wody metali ciężkich. Preparaty tego typu należy aplikować do wody przed dodaniem chloru.
https://youtu.be/z4uo-rP8yV0
Duży wpływ na osadzanie się kamienia w przydomowym basenie ma wysokie pH wody. Ma to negatywny wpływ na osadzanie się kamienia oraz na zdrowie kąpiących się w basenie osób. Wysokie pH wody może doprowadzić m.in. do:
Do obniżenia pH wody warto stosować chemiczne środki dostępne w sklepach. Należy pamiętać, aby nie obniżać pH wody poniżej 7 (zbyt niski poziom może prowadzić do korodowania metalowych elementów basenu).
Gdy basen jest zanieczyszczony zbyt dużą ilością kamienia, to warto zastosować środki do odkamieniania na bazie kwasu. Takie preparaty należy stosować bardzo ostrożnie – baseny wykonane z tworzywa sztucznego mogą zostać uszkodzone przez kwas. Środki do odkamieniania na bazie kwasów, są niezbędne do usunięcia kamienia z systemów filtrujących wodę w basenie.
W sytuacji, gdy nie można wyczyścić basenu kwasem do odkamieniania, należy spuścić wodę z całego basenu i ręcznie wyczyścić basen przy pomocy ścierki i delikatnych detergentów czyszczących. Rozwiązanie to jest bardzo czasochłonne, lecz należy to zrobić w sytuacji, gdy dostępne środki do odkamieniania basenu są niewystarczające.
Na dnie przydomowego basenu bardzo często gromadzi się osad i kamień. Do czyszczenia dna basenu idealnie sprawdzi się odkurzacz basenowy (ręczny lub automatyczny), który czyści dno w basenie wypełnionym wodą.
Ręczny odkurzacz basenowy jest tani i prosty w obsłudze – napędzany jest siłą ludzkich mięśni. Ten typ odkurzacza świetnie sprawdzi się do czyszczenia basenów dla dzieci oraz małych basenów rozporowych.
Automatyczny odkurzacz basenowy zasilany jest na akumulator, baterie lub prąd. Ten typ odkurzacza zalecany jest do dużych basenów ogrodowych. Niektóre modele odkurzacza automatycznego można podłączyć do pompy filtrującej wodę w basenie.
Niezależnie czy woda do basenu jest ze studni, czy z sieci wodociągowej, warto zastosować zabiegi, które wyeliminują lub ograniczą występowanie kamienia na ściankach i dnie basenu.
Osad z kamienia powstaje w wodzie zasadowej – pH powyżej 7,4. Najlepiej jest, gdy woda w basenie posiada współczynnik pH 7,0 do 7,4. Aby obniżyć poziom pH wody w basenie, warto zastosować środki w tabletkach lub w granulacie.
Profilaktycznie należy używać środków do usuwania wapiennego osadu z wody. Środki te występują głównie w postaci płynu lub granulatu.