Polecamy
Jak odkamienić wodę w basenie?
Ogród i tarasPorady domoweUrządzanie

Jak odkamienić wodę w basenie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zbyt twarda woda powoduje osadzanie się kamienia na ściankach i dnie przydomowego basenu. Wygląda to nie tylko nieestetycznie, ale może też doprowadzić do zniszczenia całej konstrukcji. Dlatego warto systematycznie odkamieniać wodę w basenie.

Jak powstaje kamień w basenie ogrodowym?

Kamień w basenie powstaje głównie z nadmiaru magnezu i wapnia w wodzie. Gdy tych składników mineralnych jest zbyt dużo, to wytrącają się w postaci osadu na dnie i ściankach przydomowego basenu.

Osad z kamienia jest również dużym problem dla instalacji doprowadzającej wodę do basenu oraz pomp do filtracji wody. Jeśli zaniedbasz regularne odkamienianie basenu, to awarii może ulec pompka oraz filtry do basenu.

W marketach oraz sklepach internetowych można znaleźć środki do odkamieniania wody w basenie. W wielu sklepach dostępne są również preparaty do krystalizowania substancji mineralnych w wodzie. Dodatkowym atutem tych preparatów jest usuwanie z wody metali ciężkich. Preparaty tego typu należy aplikować do wody przed dodaniem chloru.

Odkamienianie wody w basenie krok po kroku

  1. Nalej wodę do basenu.
  2. Dodaj zalecaną przez producenta ilość preparatu do odkamieniania.
  3. Włącz pompę do basenu.
  4. Zostaw basen z włączoną pompą na całą noc.
  5. Na drugi dzień dodaj do basenu preparat z chlorem.  

https://youtu.be/z4uo-rP8yV0

Osadzanie się kamienia, a pH wody

Duży wpływ na osadzanie się kamienia w przydomowym basenie ma wysokie pH wody. Ma to negatywny wpływ na osadzanie się kamienia oraz na zdrowie kąpiących się w basenie osób. Wysokie pH wody może doprowadzić m.in. do:

  • pogorszenia stanu włosów i paznokci,
  • alergii skórnych.

Do obniżenia pH wody warto stosować chemiczne środki dostępne w sklepach. Należy pamiętać, aby nie obniżać pH wody poniżej 7 (zbyt niski poziom może prowadzić do korodowania metalowych elementów basenu).

Kwas do odkamieniania basenu

Gdy basen jest zanieczyszczony zbyt dużą ilością kamienia, to warto zastosować środki do odkamieniania na bazie kwasu. Takie preparaty należy stosować bardzo ostrożnie – baseny wykonane z tworzywa sztucznego mogą zostać uszkodzone przez kwas. Środki do odkamieniania na bazie kwasów, są niezbędne do usunięcia kamienia z systemów filtrujących wodę w  basenie.

W sytuacji, gdy nie można wyczyścić basenu kwasem do odkamieniania, należy spuścić wodę z całego basenu i ręcznie wyczyścić basen przy pomocy ścierki i delikatnych  detergentów czyszczących. Rozwiązanie to jest bardzo czasochłonne, lecz należy to zrobić w sytuacji, gdy dostępne środki do odkamieniania basenu są niewystarczające

Jak wyczyścić dno basenu z kamienia?

Na dnie przydomowego basenu bardzo często gromadzi się osad i kamień. Do czyszczenia dna basenu idealnie sprawdzi się odkurzacz basenowy (ręczny lub automatyczny), który czyści dno w basenie wypełnionym wodą.

Ręczny odkurzacz basenowy jest tani i prosty w obsłudze – napędzany jest siłą ludzkich mięśni. Ten typ odkurzacza świetnie sprawdzi się do czyszczenia basenów dla dzieci oraz małych basenów rozporowych.

Automatyczny odkurzacz basenowy zasilany jest na akumulator, baterie lub prąd. Ten typ odkurzacza zalecany jest do dużych basenów ogrodowych. Niektóre modele odkurzacza automatycznego można podłączyć do pompy filtrującej wodę w  basenie.

Jak zabezpieczyć basen przed osadzaniem się kamienia?

Niezależnie czy woda do basenu jest ze studni, czy z sieci wodociągowej, warto zastosować zabiegi, które wyeliminują lub ograniczą występowanie kamienia na ściankach i dnie basenu.

1. Zmierz poziom pH wody w basenie.

Osad z kamienia powstaje w wodzie zasadowej – pH powyżej 7,4. Najlepiej jest, gdy woda w basenie posiada współczynnik pH 7,0 do 7,4. Aby obniżyć poziom pH wody w basenie, warto zastosować środki w tabletkach lub w granulacie.

2. Użyj środka do usuwania wapiennego osadu.

Profilaktycznie należy używać środków do usuwania wapiennego osadu z wody. Środki te występują głównie w postaci płynu lub granulatu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Które mięso jest lekkostrawne? Przegląd
Które mięso jest lekkostrawne? Przegląd
Drób, cielęcina czy królik to gatunki mięsa, które są zdrowe i lekkostrawne. Idealnie sprawdzą się na stole osób, które chcą dbać o swoje zdrowie oraz linię.
Pochyła działka pod budowę domu – jak ją wykorzystać?
Pochyła działka pod budowę domu – jak ją wykorzystać?
Nachylenie gruntu nie musi oznaczać problemów. Wybierając dobry projekt domu, pochyły teren będzie dużym atutem.
Jak wybrać idealną pergolę ogrodową? Poradnik dla miłośników relaksu na świeżym powietrzu
Jak wybrać idealną pergolę ogrodową? Poradnik dla miłośników relaksu na świeżym powietrzu
Przygotowaliśmy kompendium wiedzy, które pomoże stworzyć miejsce, gdzie czas płynie wolniej, a strefa wypoczynku staje się prywatnym azylem.
Ostatnie wpisy