Polecamy
Jaka kosiarka do małego ogrodu? Praktyczne wskazówki
Ogród i taras

Jaka kosiarka do małego ogrodu? Praktyczne wskazówki

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wydaje Ci się, że mały ogród to również mały problem, jeśli chodzi o jego pielęgnację? Nic bardziej mylnego! O taki teren należy przecież dbać w niemalże taki sam sposób jak o pokaźnych rozmiarów posesję. Warto jednak wybierać wtedy narzędzia i sprzęty, które nieco ułatwią Ci to zadanie. Jednym z najważniejszych będzie kosiarka. Jaką wybrać, gdy masz niewielki ogród wokół domu? Sprawdź poradnik już teraz!

Kosiarka do małego ogrodu – elektryczna, akumulatorowa czy spalinowa?

Wybór najlepszej kosiarki do trawy zależy oczywiście w głównej mierze od Twoich potrzeb, preferencji czy warunków panujących na posesji.

Najczęściej jednak do małych ogrodów polecana jest kosiarka elektryczna. To jedno z najwygodniejszych rozwiązań. Takie urządzenie jest w końcu ciche, ekologiczne, łatwe w obsłudze i nie wymaga skomplikowanej konserwacji. Jednym minusem jest kabel ograniczający nieco mobilność oraz konieczność stałego dostępu do źródła zasilania.

Dlatego dla osób ceniących sobie mobilność i brak ograniczeń związanych z przewodem, polecana będzie kosiarka akumulatorowa. Ta gwarantuje większą swobodę ruchu przy zachowaniu zalet elektrycznych modeli. To poniekąd złoty środek – trzeba tylko pamiętać o regularnym ładowaniu baterii.

Kosiarki spalinowe, choć mocne i niezależne od zasilania, mogą okazać się zbyt głośne oraz uciążliwe w małych ogrodach. Są dość duże i ciężkie, a do tego emitują szkodliwe spaliny oraz wymagają częstszego serwisowania.

W większości przypadków do małego ogrodu najlepiej sprawdzi się więc kosiarka elektryczna lub akumulatorowa – zależnie od Twoich preferencji co do mobilności urządzenia.

Czym jeszcze powinna cechować się praktyczna kosiarka do małego ogrodu?

Sam rodzaj zasilania to jeszcze nie wszystko. Kupując idealną kosiarkę do małego ogrodu, warto również zwrócić uwagę na kilka dodatkowych ważnych cech tego urządzenia. Ich prawidłowy dobór zwiększy komfort pracy i sprawi, że pielęgnacja niewielkiego obszaru będzie o wiele łatwiejsza. Co bywa więc kluczowe?

Odpowiednia moc silnika

Odpowiednia moc silnika to ważny czynnik przy wyborze kosiarki do małego ogrodu. Aspekt ten wpływa bezpośrednio na efektywność i komfort pracy. 

W przypadku kosiarek elektrycznych i akumulatorowych modele o mocy ok. 1700 W zazwyczaj wystarczają do skutecznego skoszenia trawnika o niewielkiej powierzchni. Po większą moc, np. 2000 W, sięgnij jednak wtedy, gdy teren jest nierówny bądź pełen wzniesień. Wtedy szybciej uporasz się z dokładnym skoszeniem całego trawnika.

Kosiarki spalinowe, choć często dysponują większą mocą, mogą być zbyt mocne i mniej wygodne w użytkowaniu w małym ogrodzie. Im więcej KM, tym najczęściej większe gabaryty. Jeśli jednak zależy Ci na takim rozwiązaniu, 5 KM powinno wystarczyć.

Adekwatna szerokość robocza

Do niewielkich trawników szerokość robocza w zakresie od 30 do 40 cm jest zwykle optymalna. Pozwala to na łatwe manewrowanie w wąskich przestrzeniach oraz pomiędzy rabatami czy krzewami. Precyzyjnie dotrzesz wtedy w każdy zakamarek. Kosiarki z większą szerokością roboczą oczywiście skrócą czas koszenia, ale mogą być trudniejsze do prowadzenia na ograniczonej przestrzeni.

Wybór odpowiedniej szerokości roboczej powinien więc uwzględniać zarówno rozmiar trawnika, jak i jego układ oraz zagospodarowanie. Wtedy koszenie będzie efektywne i komfortowe.

Niska waga i niewielkie gabaryty

Niska waga i niewielkie gabaryty kosiarki są kluczowe dla wygody użytkowania w małym ogrodzie. Lekka kosiarka, ważąca od 10 do 15 kg, jest łatwiejsza do manewrowania i przenoszenia. Kompaktowe rozmiary umożliwiają również wygodne przechowywanie sprzętu w miejscu o ograniczonej przestrzeni, na przykład w małym garażu czy schowku.

Przy okazji mniejsze gabaryty ułatwiają koszenie w trudno dostępnych zakamarkach, takich jak wąskie ścieżki czy krawędzie trawnika.

Wybierając kosiarkę o niskiej wadze i niewielkich gabarytach, zapewnisz więc sobie większy komfort pracy. Nie będziesz mieć także problemów z jej przechowywaniem.

Do małego ogrodu w większości przypadków nie musisz więc kupować bardzo mocnej i wydajnej kosiarki. Najczęściej wystarczy model elektryczny lub akumulatorowy o mocy ok. 1700 W i szerokości roboczej do 30 cm. Im niższa waga i mniejsze gabaryty, tym z kolei urządzenie będzie bardziej zwrotne oraz oczywiście łatwiejsze do przechowywania. Pamiętaj o tym podczas zakupów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobrać wózek dziecięcy i na co zwracać uwagę?
Jak dobrać wózek dziecięcy i na co zwracać uwagę?
Wózek dziecięcy to istotny i często również bardzo kosztowny element wyprawki dla niemowlaka, którego zakup nie powinien być kwestią przypadku.
Rozświetl swoje życie: Listwy oświetleniowe LED w projektach dekoracyjnych
Rozświetl swoje życie: Listwy oświetleniowe LED w projektach dekoracyjnych
W tym artykule omówimy różne zastosowania listew oświetleniowych LED oraz korzyści, jakie niosą dla Twojego domu.
Oczyszczanie organizmu na wiosnę – czy warto? Jak to zrobić?
Oczyszczanie organizmu na wiosnę – czy warto? Jak to zrobić?
Hit czy kit? Jakie są konsekwencje oczyszczania organizmu na wiosnę?
Ostatnie wpisy