Polecamy
Jak przedłużyć świeżość ciętych kwiatów?
Ogród i taras

Jak przedłużyć świeżość ciętych kwiatów?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Świeże, pachnące kwiaty to idealny sposób, aby w łatwy sposób ożywić nasz salon lub jadalnię. Cięte bukiety są wspaniałą dekoracją, ale niestety nietrwałą. Jak zadbać o to, aby zakupione kwiaty długo pozostały zielone i piękne?

Mimo tego że kwiaty stoją w nasłonecznionym miejscu i mają dostarczoną odpowiednia ilość wody, ich żywotność jest ograniczona. Niektóre kwiaty będą ozdobą na dłużej, inne będą wyglądać nieestetycznie już po 2-3 dniach. Jak zadbać o świeżość kwiatów, aby cieszyć się ich pięknem przez długi czas? 

Cięte kwiaty – pielęgnacja 

Kluczem do zachowania świeżości ciętych kwiatów w wazonie jest ich odpowiednia pielęgnacja. Niezwykle ważna jest codzienna obserwacja bukietu i odpowiednie reagowanie na ewentualne problemy. Pierwszym działaniem, jakie powinniśmy podjąć, aby przedłużyć żywot i piękny wygląd kwiatów jest przycinanie łodyg. Ten zabieg musi być przeprowadzony w odpowiedni sposób, a mianowicie łodygi powinny być ścięte pod kątem, a nie na wprost. Umożliwi to im lepsze pobieranie wody z wazonu oraz zapobiegnie procesowi gnicia. Należy również podcinać łodygi, gdy powietrze jest nieco chłodniejsze, czyli w godzinach porannych lub wieczornych. Dzięki temu rośliny w mniejszym stopniu tracą swoją wilgotność, która jest bardzo ważna w zachowaniu ich witalności i świeżości. 

Kolejnym aspektem, który pomoże dłużej cieszyć się pięknym bukietem, jest zadbanie o najważniejszy dla kwiatów czynnik, czyli nawodnienie. Cięte kwiaty muszą stać w wazonie lub słoiku wypełnionym wodą. Ciecz nie może być stęchła, dlatego należy wymieniać wodę w naczyniu co 2 dni, dokładnie myjąc wazon. Nie należy wkładać kwiatów do gorącej wody ani zbyt zimnej. Musi ona być w temperaturze pokojowej. 

Ważne jest również zadbanie o to, aby w wodzie zanurzone były jedynie łodygi. Liście i pąki kwiatów, które wyglądają nieestetycznie, bo zaczynają usychać, należy odciąć od bukietu. Kwiaty, które usuwamy, możemy później wykorzystać, dodając np. do kąpieli lub przygotować z nich aromatyczny odświeżacz do pokoju. 

Gdzie postawić kwiaty, aby przedłużyć ich świeżość? 

Otrzymując bukiet świeżych kwiatów w prezencie lub kupując go na giełdzie kwiatowej, musimy odpowiednio wybrać miejsce, w którym postawimy wazon z naszą wiązanką. Nie należy wystawiać kwiatów na bezpośrednią ekspozycję promieni słonecznych. Powinno to być miejsce w niedalekiej odległości od okna, nie za gorące oraz oddalone od drzwi wejściowych, gdyż powiewy z zewnątrz mogą nie sprzyjać kondycji kwiatów. 

Sposoby na dłuższą świeżość ciętych kwiatów

Świeże kwiaty w domu są niewątpliwie pięknym dodatkiem i ozdobą. Kwitnące pąki i kwiatowy zapach doda uroku każdemu wnętrzu. Warto odpowiednio zadbać o bukiet, aby służył on swoim wyglądem jak najdłużej. Czego warto użyć? Na pewno domowych nawozów do kwiatów. 

Domowe nawozy do kwiatów 

Samodzielnie, przy odrobinie wysiłku można przygotować nawozy, które dodane do wody, w której stoją kwiaty, przedłużą ich świeżość. Oczywiście zawsze możemy nabyć w sklepie gotowe odżywki do kwiatów – są do kupienia w większych kwiaciarniach i marketach. Jednak przygotowanie domowego nawozu jest na tyle proste i nie zajmuje wiele czasu, że warto spróbować. 

Pierwszym przepisem na domową odżywkę do kwiatów ciętych jest połączenie wody, cukru i octu jabłkowego. Taką miksturę wlewamy do wazonu, gdzie są zamoczone łodygi bukietu. Cukier ma właściwości odżywcze, dzięki niemu rośliny mogą pobrać z wody dodatkowe substancje, które pomagają im zachować dłuższy żywot. Połączenie samej wody z cukrem to idealnie środowisko do rozwoju bakterii i grzybów, dlatego koniecznie trzeba mieć w domu ocet, który dzięki swojemu kwaśnemu odczynowi ochroni roślinę przed niekorzystnymi drobnoustrojami.

Kolejnym sposobem jest dodanie do wody w wazonie aspiryny. Ten niespotykany sposób pomoże zatrzymać rozwój zanieczyszczeń i bakterii w wodzie, które skracają świeżość kwiatów. Wystarczy pół tabletki aspiryny zetrzeć w moździerzu na proszek, po czym wsypać do szklanki z wodą i wymieszać. Miksturę należy wlać do wazonu. 

Podobne właściwości ma wybielacz, dlatego również on może być podstawą naszego domowego nawozu do ciętych kwiatów. Należy jednak pamiętać, żeby nawet do dużego bukietu dodać jedynie kilka kropli wybielacza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wybór kominka – co brać pod uwagę?
Wybór kominka – co brać pod uwagę?
Kominek to bez wątpienia świetna dekoracja domu, która może posłużyć także za ogrzewanie. Co jednak warto wiedzieć przed zakupem kominka? Podpowiadamy!
Jak wybrać idealny skaner 3D ręczny do firmy?
Jak wybrać idealny skaner 3D ręczny do firmy?
Poradnik ekspercki, kierujący Cię przez proces wyboru najlepszego skanera 3D ręcznego dla Twojej firmy. Dowiedz się, na jakie funkcje zwrócić uwagę, aby podejmować świadome decyzje.
Jakie są rodzaje dachów?
Jakie są rodzaje dachów?
Dachy są ważnym elementem każdego budynku, ponieważ chronią go przed deszczem, śniegiem, wiatrem i innymi warunkami atmosferycznymi. Dachy mogą być wykonane z różnych materiałów i mieć różne kształty.
Ostatnie wpisy