Polecamy
Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie
Ogród i taras

Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pomimo że mrówki ogólnie uznawane są za pożyteczne stworzenia, ich obecność w ogrodach nie zawsze jest pożądana. Wszystko za sprawą tego, że mogą one spowodować w nim niemałe spustoszenie, przyczyniając się tym samym do obumierania roślin i pogorszenia jakości gleby. W takim razie co zrobić, aby się ich pozbyć? Prezentujemy 5 domowych, sprawdzonych sposobów na mrówki w ogrodzie. 

Dlaczego należy pozbyć się mrówek z ogrodu? 

Zanim przejdziemy do tego, jak pozbyć się skutecznie mrówek ze swojego ogrodu, warto wiedzieć, dlaczego należy to w ogóle zrobić. Mrówki należą do wszędobylskich stworzeń, które odżywiają się w głównej mierze roślinnością, choć niekiedy ich ofiarami padają także inne owady. Choć mogłoby się wydawać, że są przyjemnymi i nieszkodliwymi stworzeniami, mogą one przyczyniać się w ogrodach do: 

  • niszczenia korzeni i kłączy roślin, powodując tym samym ich obumieranie, 
  • niszczenia pąków kwiatów i zawiązek owoców, 
  • uszkodzeń trawnika, 
  • pogorszenia jakości gleby. 

Dlatego też, kiedy w naszym ogrodzie zauważymy dużą ilość mrówek powodujących widoczne gołym okiem straty pora przejść do działania, które pozwoli się ich pozbyć raz na zawsze. 

5 sposobów na to, jak przepędzić mrówki z ogrodu

Prezentowane poniżej sposoby oparte są wyłącznie na naturalnych metodach, które nie wyrządzają przy okazji szkody w ogrodzie. Dlatego warto zacząć od nich swoją walkę z mrówkami. 

  1. Miodowa pułapka 

Pierwszym sposobem na pozbycie się mrówek z ogrodów jest przygotowanie miodowej pułapki. Wystarczy w miejscu, gdzie jest ich najwięcej wystawić talerzyk z miodem. Mrówki uwielbiają bowiem ten przysmak, jednak od razu po wejściu na talerzyk grzęzną one w jego gęstej konsystencji i nie mogą się wydostać. Takie pułapki warto ustawić w kilku miejscach, aby zwabiły one jak największą ilość mrówek. 

  1. Mąka kukurydziana 

Kolejną metodą na pozbycie się mrówek jest rozsypanie mąki kukurydzianej w miejscach ich żerowania.

  1. Cynamonowa bariera 

Cynamon to jedna z przypraw, której mrówki nie tolerują, dlatego, jeśli zauważymy, że szczególnie upodobały sobie one jakąś roślinę, warto obsypać ją cynamonem, który stworzy dla tych owadów niewidzialną barierę. Podobnie można postąpić w przypadku kiedy mrówki wchodzą do szklarni lub foliaka. Wystarczy wejście do tych miejsc posypać cynamonem, aby pozbyć się z nich raz na zawsze niechcianych gości. 

  1. Szybka relokacja mrowiska 

Kolejnym sposobem na pozbycie się mrówek z ogrodu jest ustawienie w pobliżu ich mrowiska wiadra z trocinami. Owady te po pewnym czasie przeniosą swoje mrowisko właśnie do niego, dzięki temu będzie można je wynieść razem z wiadrem daleko od ogrodu w miejsce, gdzie bez szkody dla nikogo będą mogły sobie spokojnie funkcjonować. 

  1. Napar z czosnku i pokrzywy 

Ostatnim ze sposobów jest przygotowanie naparu z czosnku i pokrzywy, który powinien odstać  około 2 dni w ciemnym miejscu. Po takim czasie należy wylać go na mrówki, które nie lubią żadnej z tych roślin, ze względu na ich zapach i olejki eteryczne. 

Skąd mrówki na roślinach? 

Pomimo tego, że mrówki mogą wyrządzić wiele szkód w ogrodzie, niekiedy ich obecność zwłaszcza na roślinach staje się ważnym sygnałem do tego, aby przyjrzeć się danej roślinności. Wszystko za sprawą tego, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli widzimy mrówki na łodygach i liściach rośliny, zaatakowała ją mszyca. Słodka substancja produkowana przez mszyce wabi bowiem mrówki, dlatego czasem, zamiast z nimi walczyć, warto wykonać oprysk na mszyce. 

Przedstawione metody pomimo tego, że opierają się w głównej mierze na naturalnych sposobach, są bardzo skuteczne w walce z mrówkami. Nie poleca się natomiast stosowania w tym celu chemicznych preparatów, zwłaszcza jeśli na co dzień z terenów zielonych korzystają także zwierzęta domowe oraz dzieci. Tego typu preparaty dodatkowo mogą także zatruć pożyteczne pszczoły. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać?
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wejściowych?
DIY: Jak uszyć tulipany z materiału?
DIY: Jak uszyć tulipany z materiału?
Zobacz jak wykonać tulipany z materiału krok po kroku!
Gdzie wykorzystywane są mapy geodezyjne?
Gdzie wykorzystywane są mapy geodezyjne?
Mapy geodezyjne to narzędzie nieocenione dla wielu dziedzin życia, w tym dla budownictwa, urbanistyki, ochrony środowiska, geologii, turystyki czy rolnictwa. Szczegóły znajdziesz także na http://geodraw.pl/oferta/pomiary-sytuacyjno-wysokosciowe/mapy-geodezyjne-rzeszow/.
Ostatnie wpisy