Polecamy
Czym i jak czyścić kuchenne blaty?
Porady domoweSprzątanie

Czym i jak czyścić kuchenne blaty?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Czyszczenie i konserwacja blatu kuchennego pozwoli Ci cieszyć się przez długi czas jego nienagannym stanem. Każdy typ powierzchni wymaga szczególnej uwagi i szczególnych środków, ponieważ niewłaściwe mycie może spowodować uszkodzenia.

Blaty granitowe

Do codziennego czyszczenia blatu z granitu zanurz czystą ściereczkę z mikrofibry w roztworze ciepłej wody i płynu do naczyń. Następnie delikatnie wytrzyj całą powierzchnię. Uważaj na wszystkie popularne produkty gospodarstwa domowego, których używasz do czyszczenia domu, takie jak cytryna, ocet i wszystko inne, co jest kwaśne. Powoli, rozpuszczają powłokę i ostatecznie docierają do uszczelnionej warstwy.

Jeśli chodzi o dezynfekcję i usuwanie plam, granit nie jest trudny w konserwacji. W większości przypadków wystarczy zwykłe codzienne czyszczenie, aby blat był lśniący.

Nie zaleca się używania nawilżanych chusteczek dezynfekujących, chociaż dla większości użytkowników wydają się one łatwe i niedrogie. O wiele lepiej byłoby użyć środka dezynfekującego do granitu. Jeśli go nie masz, nie martw się. Wymieszaj roztwór 50/50 91% alkoholu izopropylowego i wody, aby pozbyć się wszystkich bakterii, które mogły się rozprzestrzenić. W rzadkich przypadkach najlepiej byłoby zrobić pastę z sody oczyszczonej i wody. Wykonaj roztwór w postaci pasty. Pozostaw na 24 godziny, a potem umyj miejsce ciepłą wodą i łagodnym mydłem i przetrzyj materiałem, np. mogą to być ściereczki kuchenne.

Blaty drewniane

Najlepszym rodzajem byłby blat z twardego drewna, który przewyższa wszystkie inne rodzaje pod względem trwałości. Jeśli zostanie odpowiednio zakonserwowany, może przetrwać lata.

Zanim zaczniesz czyścić blat, najpierw zbierz wszystkie resztki jedzenia. Powszechnym środkiem czyszczącym jest ocet. Chociaż większość ludzi używa octu białego, nie jest on zalecany, ponieważ może powodować szybsze zużycie powierzchni, a dobrym substytutem byłby ocet jabłkowy. Istnieją również środki do czyszczenia przeznaczone specjalnie do blatów drewnianych. Nie siekaj też bezpośrednio na nim i nigdy nie stawiaj na nim gorących patelni i garnków. Drewniany blat nie jest odporny na ciepło i uszkodzenia.

Jeden ze środków do czyszczenia takiego blatu to zmieszany roztwór soli i cytryny, nałożony miękką gąbką na plamę. Ma moc usuwania nawet najbardziej trwałych plam. Innym bardzo szeroko stosowanym środkiem jest szmata z odrobiną czegoś oleistego, na przykład majonezu lub wazeliny. Musi tam pozostać przez kilka godzin, aby oleista substancja wyparła wodę z drewna.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem jest olejowanie powierzchni drewna. Wybrany przez Ciebie olej wypełni słoje na powierzchni i będzie działał jako środek konserwujący i uszczelniający do drewna. Zaleca się użycie od 5 do 7 warstw oleju. W zależności od materiału i temperatury powietrza czas schnięcia wynosi około 24 godzin. Raz w miesiącu wystarczy pod względem częstotliwości i powinien sprawić, że blat będzie wyglądał ładnie i czysto.

Blaty marmurowe

Marmur bardzo łatwo ulega zniszczeniu przez jakikolwiek kwas, który ma moc zjadania drobnych kawałków powierzchni, tworząc matowe plamy zwane wytrawieniami. Pomijając to, marmur jest jedną z najłatwiejszych w pielęgnacji powierzchni. Możesz go wyczyścić czymkolwiek, co nie jest oparte na kwasie. Wymieszaj ciepłą wodę i płyn do naczyń, wytrzyj powierzchnię szmatką i przetrzyj ją suchym ręcznikiem, aby usunąć pozostałą wilgoć.

Ponownie, podobnie jak granit, jeśli marmur jest odpowiednio uszczelniony, żadne plamy nie powinny się tam przyklejać, a zwykłe przetarcie po rozlaniu powinno to załatwić.

Laminat

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie wybierają laminat jako blat. Jednym z nich jest cena i to, że z powodzeniem imituje inne blaty, które pierwotnie mogły kosztować znacznie więcej. To świetny sposób na odświeżenie kuchni bez wysiłku, a ponadto taka powierzchnia jest bardzo łatwa w utrzymaniu. Nie jest tak wytrzymała jak inne, ale jej cena to rekompensuje.

Nie siekaj bezpośrednio na nim, ponieważ można go łatwo uszkodzić ostrymi przedmiotami. Nie umieszczaj też niczego gorącego. Prosty roztwór mydła nałożony na powierzchnię i pozostawiony tam na kilka minut wystarczy na codzienny rytuał czyszczenia. Tak długo, jak trwa konserwacja, to wszystko, czego potrzebujesz, aby utrzymać blat w ładnym i czystym stanie. 

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak używać roller do masażu twarzy?
Jak używać roller do masażu twarzy?
Nie jesteś pewna, jak prawidłowo używać rollera do twarzy? Przeczytaj ten artykuł.
Domowe produkty, które zastąpią środki czystości
Domowe produkty, które zastąpią środki czystości
Odkryj moc domowych produktów! Zastąp chemiczne środki czystości naturalnymi składnikami i dbaj o czystość swojego domu w sposób ekologiczny i oszczędny.
Co robić, gdy fuksja traci liście?
Co robić, gdy fuksja traci liście?
Twoja bujna roślina traci liście? To może oznaczać chorobę! Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji.
Ostatnie wpisy