Polecamy
Gwiazda betlejemska – wszystko, co musisz wiedzieć
Porady domoweŚwięta i uroczystości

Gwiazda betlejemska – wszystko, co musisz wiedzieć

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Piękne czerwone kwiaty nadają iście świątecznego klimatu. Trzeba jednak uważać na kilka kwestii, by gwiazda betlejemska przetrwała dłuższy czas w doskonałym stanie i cieszyła nasze oczy nie tylko w Boże Narodzenie.

Gwiazda betlejemska, poinsecja, wilczomlecz nadobny? Skąd się wzięła nazwa?

Wiele osób nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia nie tylko bez choinki, ale również bez gwiazdy betlejemskiej. I nie chodzi tutaj o gwiazdę prowadzącą mędrców ze Wschodu do Betlejem, do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa, lecz o roślinę.

Mniej znane nazwy gwiazdy betlejemskiej to poinsecja (od nazwiska Joela Poinsettego, meksykańskiego dyplomaty i botanika) oraz wilczomlecz nadobny. Pochodzi ona z Ameryki Środkowej, a do Europy trafiła w pierwszej połowie XIX wieku z Meksyku.

W naszym klimacie kwitnie od późnej jesieni do końca zimy, dlatego też stała się taka popularna. Najczęściej jej kwiaty są koloru intensywnej czerwieni, jednak można też spotkać gwiazdy betlejemskie białe, różowe, żółte czy łososiowe.

Niska temperatura jej nie służy

Zanim gwiazda betlejemska trafi do naszego domu, trzeba zwrócić uwagę na pewne kwestie. Przede wszystkim, czy nie jest ona uszkodzona, czy liście i kwiaty są sprężyste i równo wybarwione. Pamiętajmy, że na nic zdadzą się nasze zabiegi pielęgnacyjne, jeśli była ona źle traktowana przez sprzedawcę.

Podczas transportu, nawet kilka metrów do samochodu, musimy owinąć całość w papier, nawet dwukrotnie – gwiazda betlejemska źle znosi temperaturę poniżej 15 stopni Celsjusza, mrozy i przeciągi. Jak najszybciej trzeba wstawić ją do ciepłego pomieszczenia (ale z daleka od kaloryfera) – stopniowo, żeby nie wywołać szoku termicznego. Tutaj warto rozpakować ją do połowy i pozwolić przyzwyczaić się do zmiany temperatury.

Jak często podlewać gwiazdę betlejemską? Ile światła potrzebuje?

Kwitnąca poinsecja wymaga stałego nawadniania – ziemia powinna być cały czas wilgotna. Należy podlewać ją dwa razy w tygodniu (rzadziej, gdy przechodzi w stan wiosennego i letniego spoczynku) zwykłą wodą, najlepiej odstaną i o pokojowej temperaturze.

Doniczka, w której jest umieszczona, musi posiadać otwory odpływowe – w przeciwnym razie zalegająca na dnie woda może powodować gnicie korzeni. Nadmiar wody z podstawki należy regularnie wylewać.

Pamiętajmy, że w ogrzewanych pomieszczeniach ziemia może szybko wysychać, przez co konieczne będzie nawet codzienne podlewanie gwiazdy betlejemskiej. Dobrze działa na nią także regularne zraszanie.

Jeśli zaś chodzi o warunki, to powinna mieć jasne stanowisko i swobodny dostęp do promieni słonecznych szczególnie w okresie kwitnienia. Najlepiej rośnie w temperaturze 18–22 stopni Celsjusza, z daleka od kaloryfera, kominka czy urządzeń gazowych.

Uwaga, jest trująca!

Gwiazda betlejemska, choć piękna, to jednak ma jeden mankament – jest rośliną trującą i może być niebezpieczna dla zdrowia. Co ważne, może zaszkodzić nie tylko dzieciom i dorosłym, ale również zwierzętom (trzeba uważać przede wszystkim na koty, które lubią podgryzać różne kwiatki).

Tak jak wszystkie wilczomlecze, tak i ten zawiera mleczny sok (we wszystkich częściach – w łodygach, liściach, a nawet korzeniach), który w kontakcie ze skórą podrażnia ją, a spożycie liści czy owoców może skończyć się nie tylko podrażnieniem, ale nawet zatruciem wymagającym hospitalizacji.

Pamiętajmy zatem, by gwiazdę betlejemską trzymać poza zasięgiem dzieci i zwierząt, a samemu wykonywać zabiegi pielęgnacyjne w ochronnych rękawiczkach gumowych.

>> Kiedy rozebrać choinkę? Do kiedy może stać?

W jaki sposób pielęgnować gwiazdę betlejemską po świętach?

Poinsecja wcale nie musi być w naszym domu tylko przez jeden sezon. Po przekwitnięciu nie ma potrzeby jej wyrzucania. Można bez problemu uprawiać ją dalej nawet przez kilka kolejnych lat.

Wystarczy po przekwitnięciu ograniczyć jej podlewanie, a w okolicy marca skrócić pędy i umieścić w chłodniejszym pomieszczeniu, natomiast w kwietniu przesadzić ją do większej doniczki i ponownie ustawić w jasnym i ciepłym miejscu. Latem może stać na balkonie w lekkim cieniu. Przez cały czas trzeba dbać o wilgotne podłoże.

Jeśli chcemy ponownie cieszyć się pięknymi kwiatami w intensywnym odcieniu, jesienią odcinamy ją od światła na około 14–16 godzin. Roślina ta potrzebuje określonej ilości krótkich dni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła dla twojego domu?
Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła dla twojego domu?
Wybór pompy ciepła do domu to ważna decyzja, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółowy przewodnik. Dowiedz się, jakie czynniki powinieneś wziąć pod uwagę, aby cieszyć się efektywnym ogrzewaniem!
Biały nalot na ziemi w doniczce – czym jest i jak się pozbyć?
Biały nalot na ziemi w doniczce – czym jest i jak się pozbyć?
Biały nalot na ziemi w doniczce? Nie wiesz co to jest lub obawiasz się, że może to zaszkodzić Twoim roślinom? Sprawdź jakie są jego przyczyny.
Projektowanie wnętrz: kiedy warto to przemyśleć?
Projektowanie wnętrz: kiedy warto to przemyśleć?
Dopasowywanie do siebie mebli i dodatków, jakie mają zostać umieszczone w mieszkaniu może być czasochłonne, ale jest niezbędne, gdy chcesz mieć dobrze urządzone wnętrze.
Ostatnie wpisy