Polecamy
Jak umyć okna dachowe?
Porady domoweSprzątanie

Jak umyć okna dachowe?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Okna dachowe gwarantują piękny widok na niebo o każdej porze dnia i nocy. Dostarczają także naturalne światło na poddaszach. Jednak utrzymanie ich szyby w czystości nie należy do najłatwiejszych zadań. W takim razie jak myć okna dachowe?

Mycie nisko osadzonych okien dachowych

W przypadku okien, które pozwalają na łatwy dostęp do ich powierzchni, należy otworzyć je i rozpocząć mycie od zewnętrznej ramy, ponieważ to w tym miejscu zbiera się na nich najwięcej brudu. W tym celu najlepiej sprawdzi się ciepła woda z płynem oraz miękka gąbka. Następnie zabieramy się za mycie wewnętrznej ramy, a na samym końcu używając płynów do szyb, czyścimy ich zewnętrzną i wewnętrzną szklaną powierzchnię.

Mycie wysoko osadzonych okien dachowych

W przypadku wysoko osadzonych okien dachowych, na przykład na klatce schodowej mycie staje się o wiele bardziej skomplikowane. W takiej sytuacji niezbędna będzie drabina oraz  myjka osadzona na teleskopowym kiju wraz ze ściągaczką. Tego typu kijki wykonywane są najczęściej z aluminium, dzięki czemu są lekkie, a jednocześnie sztywne. Umożliwiają one zamontowanie na ich zakończeniu gąbek, ściągaczek i innych elementów. Dzięki nim możliwe jest mycie okien na nawet bardzo dużej wysokości od wewnątrz, a w przypadku zastosowania odpowiedniej drabiny także od zewnątrz.

Kolejnym rozwiązaniem jest także zastosowanie ciśnieniowych myjek do okien, dzięki którym stojąc na drabinie, można bez zbędnego wysiłku wyczyścić okna nie tylko od wewnątrz, ale i zewnątrz.

Kiedy skorzystać z pomocy fachowców?

Nie zawsze jednak umiejscowienie okna pozwala na jego samodzielne wyczyszczenie. W takiej sytuacji warto sięgnąć po pomoc fachowców. Profesjonalne ekipy sprzątające posiadają specjalne urządzenia, które pozwalają bez problemu umyć tego typu okna. Z pomocy fachowców warto skorzystać, jeśli masz lęk wysokości i mycie okien dachowych jest dla Ciebie bardzo stresujące. Kilka złotych wydane na ich usługi, nie jest bowiem warte naszego zdrowia.

Czy można uniknąć mycia okien dachowych?

To pytanie nurtuje większość ich właścicieli. Ku zdziwieniu większości odpowiedź na nie brzmi twierdząco. Chcąc jednak uniknąć mycia okien dachowych, należy pomyśleć o tym już w momencie ich montażu. Istnieją na rynku specjalne modele – samoczyszczące.

Tego typu okna wykonane są ze szkła, które pokryte jest specjalną powłoką, dzięki której krople deszczu rozchodzą się równomiernie, nie tworząc zacieków i zmywając z nich zabrudzenia.

Alternatywnie okna samoczyszczące wykonywane są także ze szkła, które sprawią, że na jego powierzchni zachodzą dwa rodzaje reakcji chemicznych. Pierwsza odpowiedzialna za rozkładanie brudu pod wpływem światła dziennego oraz druga odpowiedzialna za jego zmywanie w trakcie opadów atmosferycznych i szybkie odparowywanie wody z szyby.

Jakie okna dachowe najłatwiej się myje?

Wśród wielu dostępnych na rynku okien dachowych dostępne są między inny okna obrotowe oraz uchylne. To właśnie pierwszy z wymienionych rodzai ułatwia ich późniejsze czyszczenie. Wszystko za sprawą tego, że pozwalają one wychylić połać okna nie tylko na zewnątrz, ale i do wewnątrz pomieszczenia.

Wobec tego warto o tym pamiętać stając przed podjęciem decyzji o zakupie okna połaciowego do swojego domu lub mieszkania.

Podsumowując – mimo że umycie okien dachowych nie należy do łatwych zadań, jest możliwe do wykonania. Wystarczy jedynie posiadać odpowiednie narzędzia takie jak kij teleskopowy, drabina i ściągaczka do wody, aby prace z tym związane przebiegły o wiele sprawniej. Czasem warto jednak oddać je w ręce fachowców, nie przejmując się zagrożeniami wynikającymi z ich czyszczenia odbywającego się niekiedy na dużych wysokościach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak pergola aluminiowa może podnieść prestiż Twojego lokalu gastronomicznego
Jak pergola aluminiowa może podnieść prestiż Twojego lokalu gastronomicznego
Odkryj, jak niewielka inwestycja w pergolę aluminiową może zwiększyć atrakcyjność oraz prestiż Twojego lokalu gastronomicznego, przyciągając nowych klientów i zwiększając satysfakcję stałych bywalców.
Jak zachować czystość w łazience?
Jak zachować czystość w łazience?
Szukasz sprawdzonych sposobów na utrzymanie porządku w łazience? Nic prostszego! Sprawdź nasze patenty, które pomogą Ci zachować czystość!
Jak wyglądają nowoczesne meble biurowe?
Jak wyglądają nowoczesne meble biurowe?
Jak wyglądają obecnie modne meble biurowe i które trendy są szczególnie na czasie w dziedzinie wystroju firmy?
Ostatnie wpisy