Polecamy
Decyzja o zakupie psa – jak sprawdzić, czy hodowla jest bezpieczna?
Kupuj mądrze

Decyzja o zakupie psa – jak sprawdzić, czy hodowla jest bezpieczna?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup pieska z hodowli, pamiętaj, by była to hodowla legalna, która stwarza psom jak najlepsze warunki. W dzisiejszych czasach jednak bardzo łatwo się pomylić, bo niestety powstaje coraz więcej tzw. pseudohodowli, w których zwierzęta są bardzo źle traktowane. Jak zatem sprawdzić, czy wybrana hodowla jest bezpieczna?

Dobry research

Po pierwsze warto sprawdzić, czy dana hodowla jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. Jest to organizacja, która zrzesza hodowców i miłośników psów, a przy okazji stale kontroluje podległe jej hodowle. Te, które należą do ZKwP, dają zainteresowanym większą pewność, że przebywające tam psy są bardzo dobrze traktowane i w żaden sposób nie są wykorzystywane. Żeby sprawdzić tę przynależność, można udać się tam osobiście, zadzwonić bądź sprawdzić przez Internet.

Kolejnym sposobem na dogłębne sprawdzenie bezpieczeństwa hodowli jest wyszukanie informacji w Internecie. Chodzi o przejrzenie stron danej hodowli, opis i zdjęcia. Zawsze należy  jednak mieć na uwadze, że mogą one niekoniecznie równać się prawdzie, dlatego warto poczytać również różnorodnie opinie na forach internetowych czy portalach społecznościowych. Zawsze można też popytać znajomych bądź bliskich, czy nie wiedzą czegoś na temat hodowli, którą się interesujecie.

Spotkanie

Warto również wybrać się na miejsce osobiście. Wtedy możesz na własne oczy zobaczyć, czy psy są traktowane dobrze oraz jak się mają. Porozmawiaj także z właścicielem hodowli. Oprócz rozmowy, podczas której opowie Ci on o warunkach w jakich pieski żyją czy ich ogólnym stanie, poproś również o wyciągi z leczenia weterynaryjnego konkretnego zwierzęcia, które Cię interesuje. Warto zapytać również o rodowód jego rodziców. Jeżeli dany pies należy do Związku Kynologicznego w Polsce, z pewnością był on poddany badaniom pod kątem chorób genetycznych, schorzeń oczu oraz miał przeprowadzone testy psychologiczne. 

Jeżeli właściciel nie będzie skory do przekazania Ci tych wszystkich informacji, możesz zacząć podejrzewać, że ta hodowla nie jest zbyt bezpieczna dla psów. Dobry hodowca powinien również zacząć interesować się Twoją osobą, to znaczy, wypytywać o warunki, w jakich mieszkasz oraz o wszystkie rzeczy, które właściciel psa musi spełniać, by zwierzęciu żyło się dobrze. Takie zainteresowanie jest oznaką, że hodowcy zależy na swoich psach, co zwiększa prawdopodobieństwo, że dana hodowla jest bezpieczna.

Pseudohodowle

Mimo obowiązującej w Polsce ustawie o ochronie zwierząt, pseudohodowle nieustannie powstają. 

Jest to miejsce, w którym funkcjonuje niezgodna z prawem hodowla nierasowych i nierodowodowych zwierząt. Nadrzędnym celem jej właścicieli jest zysk, a nie dobro pupili. W takim miejscu psy są źle traktowane, nie są zarejestrowane, nie przechodzą badań weterynaryjnych. Suczki są zmuszane do rodzenia nawet kilka razy w roku. Psy tam przebywające bardzo często chorują, między innymi dlatego, że są niedokarmiane oraz mają nieprawidłową opiekę bądź jej brak. Dodatkowo, dzięki nieprawidłowemu krzyżowaniu zwierząt, powstaje wiele wad genetycznych. Dlatego warto pamiętać o tych wszystkich aspektach, po pierwsze dla własnej świadomości, a po drugie, być może dla przyszłego ratowania zwierząt z takich miejsc.

Zdj. główne: Marliese Streefland/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zrobić tanią ścieżkę w ogrodzie?
Jak zrobić tanią ścieżkę w ogrodzie?
Chcesz wykonać niedrogo ścieżkę w ogrodzie? Przeczytaj, jakie są najtańsze materiały do jej wykonania.
Wykończenie tarasu – co może się przydać?
Wykończenie tarasu – co może się przydać?
Budowa tarasu to jedno, ale jego wykończenie i aranżacja to już zupełnie inna bajka. Przekonaj się, co może pomóc w osiągnięciu wspaniałego efektu końcowego przy pracach na tarasie.
Pompa wirnikowa do brudnej wody – jak działa i do czego się używa?
Pompa wirnikowa do brudnej wody – jak działa i do czego się używa?
Pompy wirnikowe to urządzenia, które stosuje się do pompowania wody brudnej, czyli takiej, która zawiera nieczystości stałe lub ciekłe. W dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej temu, jak działa pompa wirnikowa, do czego się ją wykorzystuje oraz jakie są jej zalety i wady.
Ostatnie wpisy