Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Salon to przestrzeń do przyjemnego wypoczynku i rekreacji w gronie rodzinnym lub z przyjaciółmi. Do tego celu przydaje się oczywiście odpowiednie wyposażenie. Oprócz klasycznych zestawów mebli, które uprzyjemniają odpoczynek lub wspólne oglądanie telewizji, warto zadbać też o prawidłowo dobrane lampy. Poza klasycznymi produktami stojącymi i sufitowymi, przydatne mogą okazać się też lampy nad telewizor.
Dlaczego oświetlenie tej strefy jest tak ważne? Jakie oprawy wybrać, by uzyskać optymalny rezultat? O tym wszystkim napiszemy w dalszej części tekstu.
Oświetlenie telewizora w salonie oczywiście podnosi estetykę tej części wnętrza, dopełniając aranżację i budując klimat w pomieszczeniu. Lampy w tej przestrzeni pełnią jednak inną, znacznie ważniejszą rolę.
Oglądanie telewizji lub granie w gry w zupełnych ciemnościach nadmiernie męczy wzrok – wywołuje bóle oczu, nieostre widzenie, a także potrafi prowadzić do innych problemów zdrowotnych – przemęczenia, migreny etc. Można temu zapobiec, stosując praktyczne lampy nad telewizor, które sprawiają, że odbiór obrazu z ekranu jest łagodniejszy i mniej szkodzi oczom, zwłaszcza przy długofalowym użytkowaniu.
Z drugiej strony stylowe lampy nad telewizor w ramach systemu oświetleniowego pełnią też funkcję dekoracyjną. Dzięki nim wnętrze nabiera klimatu. Udaje się też zbudować przyjemny nastrój sprzyjający rekreacji.
Na rynku da się łatwo dostać produkty, utrzymane we wszystkich najważniejszych stylach wnętrzarskich. Można je znaleźć choćby na stronie: Lampy.it. Jakie rozwiązania wykorzystać? Do oświetlenia telewizora można wybrać lampy skandynawskie i minimalistyczne, bądź postawić na dekoracyjne oprawy glamour i modele utrzymane w niezmiernie popularnym obecnie stylu art déco. Zawsze warto zadbać o to, by oświetlenie telewizora było spójne z pozostałymi oprawami wprowadzonymi do wnętrza, a także wpisywało się w całościową aranżację przestrzeni.
Jakie lampy wykorzystać do podświetlenia telewizora? Najbardziej klasycznym rozwiązaniem są produkty ścienne. Mogą to być oczka wpustowe lub kinkiety, montowane symetrycznie po obu stronach ekranu. Takie rozmieszczenie punktów świetlnych pozwala uzyskać równomierne doświetlenie przestrzeni, dzięki czemu poprawia się warunki dla bezpiecznego oglądania ulubionych seriali lub grania w gry na konsoli.
Inną opcją, którą chętnie wykorzystuje się w przypadku telewizorów zawieszanych na ścianach, jest podświetlenie LED, umocowane do powierzchni mebla (komody, meblościanki) ściany lub samego telewizora. Jak wygląda montaż? Wystarczy przykleić taśmę LED (bez osłony lub w osłonie) w wybranych punktach i podpiąć ją do sieci energetycznej, by uzyskać delikatne podświetlenie ekranu i stylową dekorację ściany. Jakie produkty wybrać? Najlepszą opcją są taśmy LED, dające jasne światło (do 10 W na każdy metr taśmy), posiadające jednak funkcję ściemniania. Dzięki temu da się zawsze idealnie dopasować warunki oświetleniowe do potrzeb i nastroju.
Równie ważną kwestią są oczywiście same źródła światła. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, świetnym rozwiązaniem jest użycie produktów LED. Wyróżniają się wysoką energooszczędnością i żywotnością. Dodatkowo, można znaleźć modele emitujące światło o różnych temperaturach barwowych lub kolorze (żarówki RGB). Niektóre źródła światła da się nawet włączyć do systemu Smart House.
Jakie światło do podświetlenia telewizora jest najpraktyczniejsze? Za telewizorem można wykorzystać zarówno produkty o temperaturze chłodnej, neutralnej i ciepłej – wszystko zależy od upodobań i stylu aranżacji. Warto jednak pamiętać, że do przyjemnej rekreacji i wyciszenia zdecydowanie lepiej sprawdzają się rozwiązania emitujące światło ciepło białe.
Podświetlenie telewizora zwiększa funkcjonalność wnętrza i poprawia komfort korzystania z tej części mieszkania dla wszystkich użytkowników. To także efektowna dekoracja, dopełniająca klimat przestrzeni. Duży wybór dostępnych produktów sprawia, że można dopasować oświetlenie do każdego pokoju dziennego. Korzystajmy zatem z tego i budujmy swoje własne przestrzenie do rekreacji – wygodne, praktyczne i piękne.
Fot.: materiał prasowy Klienta.